iPad Pro ve iPad mini 4 hakkında her şey!

Apple'ın yeni iPad Pro'su ve iPad mini 4'ü hakkında bilmeniz gereken her şey içeride...

iPad Pro hakkında her şey!

Apple, kısa süre önce gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde, yeni iPhone'larından önce gelmiş geçmiş en büyük iPad'i, iPad Pro'yu tanıttı. Tim Cook, tanıtımda iPad Pro için, iPad tarihinde, ilk iPad'den bu yane gelen en büyük haber" şeklinde bahsetti.

iPad Pro, 12.9 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Phil Schiller, tablette, iPhone ve diğer iPad'lerde kullanılan iOS işletim sisteminin aynısının kullanacağını açıkladı. Ekranın çözünürlüğü 2.732 x 2.048 piksel. Bu da, 12.9 inç'lik alana 5.6 milyon pikselin sığdırılması anlamına geliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, yeni iPad Pro'nun ekranı, 15 inç ekrana sahip olan MecBook Pro Retina'dan bile daha fazla piksel barındırıyor. Yine Schiller'e göre bu ekran, Apple'ın bugüne dek kullandığı en gelişmiş ekran teknolojisine sahip. Ekran, oksit TFT teknolojisi ile geliyor ve yenileme hızı ile pil ömrünü daha az tüketeceği söyleniyor.

Tablette kullanılan yeni A9X yongası, bir önceki A8X'e göre iki kat daha fazla bant genişliği ve performans sunuyor. Grafik performansı da, tanıtımda söylendiğine göre geçen yıla göre iki katına çıkmış durumda.Pil ömrü ise, normal kullanımda 10 saati buluyor; en azından Apple'ın iddiası bu yönde.

Tablet üzerinde 4 hoparlör bulunuyor ve bu hoparlörler, tableti tutuş şeklinize göre farklı şekilde çalışabiliyor. iPad Pro'nun hoparlörleri, iPad Air 2'ye göre 3 kat daha yüksek sesler üretebiliyor.

iPad Pro, 6.9 mm'lik kalınlığa sahip. Ağırlığı ise, ilk iPad modeli ile neredeyse aynı. Bu kabul edilebilir bir durum; zira bu kez karşımızda çok daha büyük bir tablet duruyor.

Bu arada, tablette Touch-ID parmak izi okuma sensörünün bulunduğunu eklemekte de yarar var.

Apple, ekran klavyesi ile yetinemeyenler için, bir de akıllı fiziksel klavyeyi tanıtmış durumda. Bu klavye, aslında Microsoft'un Surface Pro 3 için geliştirdiği Type Cover ile aynı işlevlere sahip. Klavye iPad Pro'ya bağlandığında, iOS bunu algılıyor ve ekran klavyesini devre dışı bırakıyor. Böylece kullanıcıya daha fazla çalışma alanı kalıyor.

Klavye ile birlikte, bir de kalem tanıtılmış durumda. iPad Pencil adı verilen kalem, Samsung'un Galaxy Note serisindeki S Pen'e çok benziyor. Ancak çalışmak için bir pile sahip. Schiller, tanıtımda kalem için "saatlerce süren pil ömrüne sahip" dese de, pilin tam olarak ne kadar süre dayandığı bilinmiyor. Kalemin üzerindeki Lightning girişi, şarj işlemi için kullanılabiliyor.

iPad Pencil'in tanıtımı sırasında, Adobe'dan Microsoft'a kadar pek çok önemli yazılım şirketi de sahnede yer aldı. Microsoft'tan Kirk Konigsbauer, tanıtımda Office paketinin, yeni iPad Pro'da ve iPad Pencil ile nasıl kullanıldığını sergiledi. iOS 9'un çoklu görev yeteneği sayesinde Word ve Excel'in nasıl yan yana çalıştığının gözler önüne serildiği tanıtımda, kalem ile işlerin ne kadar kolaylaştığından da detaylı olarak bahsedildi.

Bu arada, klavye ve kalemin iPad Pro'dan ayrı olarak satılacağını da belirtelim. Tabletin fiyatı, yurt dışında 799 dolardan başlayacak (32 GB) ve 128 GB'lık model 949 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. 128 GB'lık modelin 4G'li sürümü ise, 1.079 dolar gibi yüksek bir fiyatla raflara çıkacak. iPad Pencil 99 dolarlık, Smart Keyboard ile 169 dolardan alıcısını bekleyecek.

iPad mini 4

Apple, uzun uzun anlattığı iPad Pro'nun yanında, bir de, kısaca bahsedip geçtiği sürprizini tanıttı: iPad mini 4... iPad mini 4, iPad Air'nin sunduğu özelliklerin aynısını sunuyor; sadece klasik iPad mini ekran boyutu altında. Sciller, iPad mini 4 için, "iPad Air'in küçültülmüş hali" şeklinde bir tanımlama yapıyor.

İşin ilginç kısmı, iPad mini 4 ile birlikte, iPad mini 3'ün raflardan kalkmış olması. iPad mini 2 ise, satışta kalmaya devam edecek. Yani artık bir iPad mini almak isteyenler, karşılarında mini 2 ve mini 4 olmak üzere, iki alternatif bulacaklar.

iPad mini 4, 299 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulacak. iPad mini 2'nin fiyatı ise, 269 dolara düşürülmüş durumda. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ipad pro nun tek klavyesi değil kendisi de surface pro olmuş

Samsunga Apple'dan çalmış diyenler hadi bakalım şu kadarcık gururunuz şerefiniz varsa Apple'ın Microsoft Surface'den çaldığını kabul edersiniz...

Kalemi Galaxy Note, Klavyesi Surface.. Samsung Microsoft Apple kırması.. Apple tıkanmış artık yeni bir şeyler çıkaramıyor ısıtıp ısıtıp aynı cihazları çıkarıyordu şimdiye kadar.. Artık çalmaya da başlamışlar... Apple düşüyor gözümden.. Kopyalar aslını yüceltir demişler.. O halde Note 5 + Surface devam....

Hani kalem gereksizdi, insan parmağı neye yetmiyordu Apple? Büyük ekran kullanışsız dedi, tabletlerini de telefonlarını da iyice büyüttü, kalem gereksiz dedi, dayanamadı kalem tanıttı. Olmuyor Apple, kaliteni düşürüyorsun, bari büyük konuşma da dönek duruma düşme. Böyle olursa sana taklitçi de derler, ikiyüzlü de.

Apple iyice saçmaladı note 5 ve surface pro yu birebir kopyalamış..

yine kusursuz mükemmellik yine gerçek kalite and stabilite... tekrar tebrikler ve teşekkürler sevgili Apple....

TFT ekranın bir sürü handikapı var. Sony Xperia Z1'de kullandı, ama insanlar sevmedi. Xperia Z1'de manuel renk ayarları seçeneği var. İyi ayarlandığında super amoled yanında sönük kalıyor. Fakat kullanıcı uğraşmak istemez. Her şey hazır olmalı. TFT ekran ile arkada ayarlama yapıp insanlara daha iyi diye çaktılar resmen.

Daha iyisini yapiyor her seyin yerini ve zamanini dogru yakaliyor bence (Y)

Türkiye de yemez bu kalemle klavyeyi ayrı satmak gerçi ipad alanın aklından şüphe duyarım orası ayrı. Çok istiyorsan git mac al. Apple da samsungdan bişeyler çaldı ya daha da iflah olmaz bu firma. 3D dokunmatiği bırakında siz çift tıkla uyandırma geldi mi bari? Telefonda iki tuş var ikisi de birbirinden beter o kadar bozulmaya meyilli ki arasına toz tanesi kaçsa iptal. Benim telefonun iki tuşda gidik her gün Steve jobs a mezarında takla attırıyorum küfür etmekten. Apple artık basit bir firma bnc

@11 Eylül 2015 15:20 mal anasiz,sadece Turkiye ile mi calisiyor bu kodumu firmasi

ipad pro ikinci ekran yapıldığında apple pencil aktif olarak çalışıyormu hiçbir yerde bulamadığım bir cevap bu

Sen de yorum yaz