iPhone 3G, N96 ve X1 yarışıyor!

Sony Ericsson X1, Nokia N96 ve iPhone 3G. 2008'e damga vuracak 3 modeli sizler için kapıştırdık...

Apple iPhone 3G, Sony Ericsson X1 ve Nokia N96'nın istediği şey aynı: Cep telefonu dünyasına hükmetmek. Bu üç lider telefonu sizler için mercek altına aldık ve tahtın sahibini belirledik.

iPhone 3G, N96 ve X1 Karşılaştırmalı İncelemede"Geldim, gördüm, yendim"... Apple'ın UMTS özellikli iPhone 3G'si, Sony Ericsson'un yeni dokunmatik ekranlı akıllı telefonu X1 ve Nokia'nın on parmağında on marifet telefonu N96; bu üç telefon da İmparator Julius Sezar'ın ünlü deyişini hak ediyor.

Donanım ve yenilik söz konusu olduğunda, GPS, HSDPA, W-LAN, kamera ve ilginç kullanım özellikleri ile her üç telefon da rekabet koşullarını tamamen sağlamakta.

Yine de bu üç silahşörden birinin grup lideri olması gerekiyor. X1 mi, iPhone 3G mi, yoksa N96 mı? Sonunda hangi silahşörün en iyi olduğunu sizlere açıklıyoruz.

Her Yönden Zengin: Sony Ericsson X1

İşlevleri ve dikkat çekici tasarım konusunda oldukça zengin bir yapıya sahip X1, şu anda yalnızca zenginler tarafından ulaşılabilir durumda. Sony Ericsson X1, cep telefonlarının Krezüs'ü (Lidya Kralı) konumunda.

Her Yönden Zengin: Sony Ericsson X1Xperia: Sony Ericsson'un gelecekteki üst sınıf modelleri bu ismi taşıyacak. Xperia serisinin başlangıç modeli olan X1, 2008'in üçüncü çeyreğinde hazır olacak. X1'in elinde donanımdan fazlası var: Bunlardan en dikkat çekici olanı kayar kapaklı 3 inçlik dokunmatik ekranı.

Ekran, kullanıcı tarafından tek tek seçilebilen dokuz küçük pencereye ayrılmış. Bu kullanıcı arayüzü, Sony Ericsson tarafından patentle koruma altına alınmış durumda. Dev dokunmatik ekranın altında bir QWERTY klavye bulunmakta. İşletim sistemi olarak Sony Ericsson kendi yazılımını kullanmayı tercih etmiyor. Bu nedenle X1'de işletim sistemi olarak büyük olasılıkla Windows Mobile 6.1 karşınıza çıkacak.

Veri alışveriş fonksiyonları konusunda X1'in eksiği yok. Üst sınıf akıllı telefon (smartphone) X1'de HSDPA, HSUPA ve WLAN alıcısı bulunuyor. Proleter telefonların yoluna çıkıp kendisini rahatsız etmesini engellemek için Sony Ericsson X1, GPS navigasyon özelliği ile donatılmış. X1'in oldukça kalabalık donanım listesi, auto-focus özellikli 3.2 megapiksel kamera, microSD hafıza kartı ile genişletilebilir hafıza, MP3 çalar ve videoları DVD kalitesinde oynatabilen bir medya oynatıcısı ile tamamlanmış.

Sony Ericsson X1, zengin özellikleriyle bir süre boyunca yalnızca zenginlere hitap edecek gibi görünüyor. Üreticinin belirlediği 700 Euro'luk (yurtdışı) fiyatı, bunu kanıtlar nitelikte.

General: Nokia N96

Büyük hayran kitlesi, bol deneyim ve açık bir hedef: N96 ile Nokia, cep telefonlarının Pompeius'unu (Sezar'ın generali) yaratmış.

General: Nokia N96Çok iyi bir cep telefonu, daha da iyi hale nasıl getirilir? Bu soru, cep telefonu pazarının lideri Nokia'yı, N95 8GB'ın devam modelini geliştirirken oldukça zorlamış olmalı. Sonuçta ortaya çıkan, en ince detayına kadar düşünülmüş bir üst sınıf telefon: N96.

2008'in üçüncü çeyreği için hazırlanan N96'da, Xperia X1'e benzer şekilde HSDPA, WLAN, USB ve Bluetooth 2.0 desteği mevcut. Navigasyon konusunda da iki telefon aynı seviyede. Her iki telefon da dahili GPS alıcısı ile geliyor. N95'teki her iki yöne kayabilen kapak N96'da da yerini almış. Kapak aşağı itildiğinde multimedya tuşları, yukarı itildiğinde ise standart telefon tuşları ortaya çıkıyor.

İncelememize katılan üç telefonda yalnızca N96, dokunmatik ekrana sahip değildi. Nokia'nın bu konuda, yıl sonuna kadar ortaya çıkması beklenen 5800 Tube isimli bir model üzerinde çalıştığı biliniyor.

Nokia N96'yı, 16 GB'lık dahili bir hafıza ile donatmış. Bununla yetinmeyenler için microSD hafıza kartı yuvası da mevcut. 5 megapiksellik kamera, iki aydınlatma ışığı ile desteklenmiş. Entegre DVB-H alıcısının kullanıcılara yararı ise hala bir soru işareti olarak yerini koruyor. Zira DVB-H standardı aradan geçen 4 yıla rağmen hala yaygınlık kazanabilmiş değil.

Öyle görünüyor ki, "cep telefonunda dijital TV yayınlarını izleme" projesi, başarısızlıkla sonuçlanacak. Kullanamayacağı bir özelliğe sahip olan telefon için 660 Euro (yurtdışı) veren tüketici, kendini kandırılmış hissedebilir. Telefonun piyasaya sürülmesine henüz zaman varken, Nokia tuş tasarımında bazı iyileştirmelere gitmeli. Zira yapılan ilk testlerde tuşlar, kesinlik ve hız açısından beklentileri karşılayamadı.

Strateji Uzmanı: Apple iPhone 3G

Akıllı pazarlama, uygun fiyat politikası ve hedef kitleye uygun kampanyası ile Apple iPhone 3G, cep telefonlarının Sezar'ı olarak tahta oturuyor.

Strateji Uzmanı: Apple iPhone 3GSteve Jobs bunu her yıl yapıyor: Her tanıtımda bir sihirbaz gibi, şapkasından olağanüstü özelliklere sahip ürünler çıkarıyor. Apple iPhone 3G'nin tanıtımında yine nefesler kesileli çok olmadı. Apple, ikinci nesil iPhone ile Sezar gibi güçlü olmayı hedefliyor.

Apple satış stratejilerinden tamamen vazgeçerek, iPhone dağıtıcılarını sübvanse etmeyi tercih etti. Böylece önceden 399 dolara satılan iPhone 8GB, şimdi iPhone 3G 8GB olarak 199 dolara satılabiliyor.

iPhone 3G'nin özellik listesine gelecek olursak, bizi yine GPS alıcısı ve HSDPA (saniyede 3.6 megabite kadar) desteği karşılıyor. Microsoft Exchange Active Sync ile push e-mail, ajanda ve kişisel bilgiler kolayca taşınabiliyor. Yeni firmware (2.0) ile, yazılımcılar için hazırlanan geliştirme paketi (SDK) cep telefonlarına kadar geliyor. Apple'ın dokunmatik ekranlı kullanıcı arayüzü ise aynı şekilde yerini koruyor. Bu konuda Sony Ericsson'un yeni kullanım stili ile önemli bir rekabet yaşanacak.

Apple iPhone 3G, zayıf kamera performansına rağmen, üç telefon arasında liderliği ele geçirmeyi başarıyor. X1 ve N96'nın, Apple'ın iPhone 3G'yi yerleştirdiği fiyat / performans değerine ulaşmaları şu an için pek kolay görünmüyor.

Sonuç: Zirvede Yalnızca Bir Kişilik Yer Var

iPhone 3G, X1 ve N96'dan oluşan lordlar kamarası, cep telefonu dünyasına korku salmaya hazır. Dünya çapında başarılı olan kampanyası ile iPhone 3G, bu üçlünün içinde tacı hakeden model olmayı başarıyor.

Sonuç: Zirvede Yalnızca Bir Kişilik Yer VarApple yalnızca bir yıl içinde cep telefonu piyasasına yerleşmeyi başardı. İlk nesil iPhone dahi, yenilikçi kullanımı ile şimdiden dokunmatik ekranlı telefonlar arasında bir kült oldu.

Çeşitli iyileştirmelerin yanında GPS, HSDPA ile hızlı veri iletişimi ve yeni firmware ile iPhone 3G daha fazla eğlence vadediyor. Fiyatındaki büyük düşüş ile iPhone 3G geniş kitlelere yayılmayı hedefliyor. iPhone 3G, yurtdışında 24 aylık sözleşme karşılığında 1 Euro'ya satın alınabiliyor.

Rakip modeller Sony Ericsson X1 ve Nokia N96'nın ise, 700'er Euro'ya yaklaşan fiyatları ile geniş kitlelere yayılmaları söz konusu değil. N96, dokunmatik ekrana sahip olmaması ve DVB-H alıcısı ile kendine yanlış bir yol seçmiş gibi görünüyor. Buna ek olarak N95 8GB gibi hepsi-bir-arada bir model halen piyasada. Nokia kullanıcıları için N95'ten N96'ya terfi çok mantıklı görünmüyor.

Sony Ericsson'un Xperia X1'i ise, yenilikçi kayar kapak tasarımı ile beklemeye değer bir model. QWERTY klavyeli ve Windows tabanlı bu modelle Sony Ericsson'un, "business class" sınıfında doğru yolda olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta bir şey kesin olarak ortada: iPhone 3G, X1 ve N96 ile cep telefonu dünyasını oldukça ilginç bir yıl bekliyor.

İlker Düzgören

Okuyucu Yorumları

Toplam 51 Yorum

200 dolara Türkiye'ye gelirse piyasada başka telefon satılmaz

gönlüm nokia dan yanaydı ama
yiğidi öldür hakkını yeme!

apple , iphone ile telefon kullanımında yenilik yapılmasına neden oldu
ki bu iyi oldu.
hakkettiler bence.

Apple zaten insanları 199 dolarlık fiyatıyla kandırıyor. Eğer tam hesaplama yapılırsa 2 yılda önceki iphonedan daha pahalıya geldiği görülecektir. Steve Jobs'da gerçek bir dahi olduğu sürdürdüğü pazarlama politikası ile gösteriyor. Android tabanlı dokunmatik telefonlar çıkınca asıl rekabet başlayacaktır.

avrupa sözleşmeli telefonlar cayır cayır alınıyor bizde nedense bu tür şeyler yapılmıo anlamadım gitti

tasarımdan yoksun nokia modellerini yıllarca satın aldık ama buraya kadarmış karşısına çok dişli bir rakip olan apple çıktı , iyikide çıkmış :D
en başta ipod'dan tutunda apple'ın pclerine , iphone gibi telefonlarına kadar her planda estetik ve kalite ön planda. Bunun üzerine fiyatıda aşağıya çekerek bi kez daha kafamı çeldi iphone. Şimdiye kadar aldığım cep telefonları içinde kalbimin daha hızlı çarpmasına sebep olan tek telefon oldu iphone..

Iphone`nun gercek satis fiyati 200 dolar degil.ancak 3 yillik telefon servis sagliyicisiyla sozlesmeli fiyati.Ben de bekliyodum almayi ama 11 temuz`da isin asli ortaya cikti.Benim anlamadigim neden Turkiye`8-10 ay sonra gonderecekleri.Suda bi gercek Iphone dunya rekorunu Turkiye`de kiracak,cunku telefon gercekten olagan ustu.

Yok alırım ben bu iphone u :D

Bitsin artık nokia.

n96 zırvalık ya. n95 8 gb yi süsleyip püsleyip bir iki özellik ekleyip sunuyor.

apple mı hemen gözüm mapalı alırım zaten konuşmaya gerek yok mikropsofta ölüm

Nokianın kullanışlılığı, apple ın dizaynı ve erricsonun kalitesi derim ben üçü bir arada ne zaman olur bilmem...

diğer ikisi iphone 3g nin yerini tutamaz

Samsung F700 diyorum, baska soze gerek yok... fiyatiyla, ozellikleriyle, dizayniyla (X1 belki tek rakip) piyasanin lideri

Chip editörlerine:"Konuyla çok ilgili olmasa da Gnaeus Pompeius olarak bilinen eski roma generali(doğru) sezarin generali değil aksine roma cumhuriyetinde konsül olduğu için resmiyette sezar onun generali idi.Sonra araları bozuldu vs."

Oncelikle kullanim amacini on planda tutarsaniz iphone un touch screen ozelligi bir medya araci olarak kullanilabilir fakat mesaj gonderimini aktif olarak kullaniyorsaniz dokunmatik ekranlar size pek cazip gelmeyebilir, apple iphone dan mumkun oldugunca fayda saglamak icin 3g yi cikartti uzun vadede model daha da gelistirilebilir ve piyasaya surulebilirdi, sony nin modeline gelirsek de ben kanimca klavye tus takimindan hazetmiyorum tek basista 2-3 tusa basiyorsunuz, cok onemli bir faktor degil ama resimlerden modelin 3.0 megapiksel oldugunu gordum carl zeiss optik kullanan ve cybershot modelleri ile resim cekme ozelligini on planda tutan ericsson bu konuda rekabetci bir arti kullanabilirdi ve bu modelin piyasaya suruldugu anda cinli taklitleri hemen pazara yayildi, nokianin modeline gelirsek de ben sahsen nokia tercih ediyorum ozellikle symbian isletim sistemini acik kod haline getirmekle buyuk bir arti kazandilar. Bunun faydasi ise dolasimda orta olcekli symbian kullanicilarinin bile hazirlayabilecegi uygulama arayuz ve oyunlara mahal vermesi, boylece cok genis bir urun havuzu dolacak ve bu cesitlilik tercih sebebi olacak. N96 da ise yasayacaganiz tek dezavantaj iki yonlu slayt kapagidir. Kot giyiyorsaniz ve kiliflardan hoslanmiyorsaniz isiniz zor. 3 modelin ortak dezavantaji da buyuk ekranin beraberinde getirdigi kolay cizilme problemi. Cebinizdeki bozuk paralar bile bunu basarabilir. Ayrica rekabetci bir anlatimla yer verilen GPS ozelligi ucretli sunulan bir ozellik normal kayitli haritalarinizi kullanabilirsiniz fakat aktif olarak uydudan yer belirleme istiyorsaniz yil yada 6 ay uzerinden ucret odemeniz gerekecek.

bence insan iphone yi kullandiktan sonra diger tum telefonlarin oyuncak telefon oldugu kanisina varabilirler.

Iphone u 200 dolara cok beklersınız! 2 senelik sözlesme ile aslinda en phallisi. Cakal apple sizin zaptiginiz görüsmeden pay aliyor falan filan...

insanlar hala tuş kullanıyor mu ??? iPhone tabii ki.. bence iphone bu telefonların hiçbiryle karşılaştıralamaz. iphone daki basit hatalar, api lerle veya sürüm güncellemeleriyle zaten giderilebiliyor.... iPhonu kötüleme kampanyasıda iyi moda oldu kullanmayanlar bile kötülüyor... Ne diyim siz de bir iPhone alın ve görün.

arkadasa cizilme konusunda katılmıyorum iphone un ekranını araba anahtarıyla bastıra bastıra cizdik hiç leke cizik olmadı eski gri kapak zamanla renk atıyordu alttan boyası cıkıyordu evet orası ciziliyordu ama artık o soruuda ortadan kaldırdılar iphone cok ozelligi olmayan bir telefondu sırf goruntuydu ama eger yeni iphone 3g de bluetooth la dosya aktarımı uzun sureli video cekimi mms yollama ozellikleri yapıldıysa bence rakibi yok

IPhone 3G Forever...

para konusuna gelince Iphone gerçekten güzel bi atak yaptı ama sony ericsson un x1 ini görmezden gelmek akıllıca bir fikir değil. ki zaten sony ericsson w960 da bile dokunmatik ekran sayesine zaten nokia yı saf dışı bırakmıştı :) kameradan hiç ama hiç bahsetmeyelim. ayrıca nerde 3.2mp nerde 5mp demeyin, eğer yarıştığımız kulvar kaliteli resim değil de mp değeriyse; 20 ytl ye alabileceğiniz bir webcam bile size 12mp görüntü sunabilir (üzerinde bulunan 700k CMOS ile :)) ) sonuçta sony ericsson :) my life, my phone...

Cakal olan apple mı yoksa nokia mı acaba 50 yıldır dünyayı dolandırdığını itiraf etti be nokia, CNN international Spikerine ağzından kaçırdı nokia CEO'su be hala uyanmayacakmı nokia cılar....

şim iphone diyelim 200-300 dolara 2 sene vadofone hattı kullanma sözleşmesiyle aldık diyelim. Peki aylık belli bir tutarda konuşma yapmak zorundamıyız. Yoksa ben 2. hat olarak vadofone hat alırım iphone u kullanırım ama telefon görüşmelerimi Türkcell hattımdan diğer telefonumdan yaparım. Yani vadafone hattı sadece makinayı alabilmek ve çalıştırabilmek için alırım boş boş durur.
bu şekilde olurmu sizce Yurt dışından bilen bilir bu kampanyaları bilgi verirseniz sevinirim.

kapışın yiğitlerim kapısın alacak enayiler nasıl olsa boll

bence tamamen taraflı bi makale kesinlikle nokia 1. olmalı çünkü hfızası daha fazla ki millet hafıza istiyor bol film bol resim vs birde teknik uygulma vs. desteklerde nıkia her zaman 1. örneğin ford marka araba alırsan siirtte dahi büyük bir servisi var nokia bu konuda kendiniz kanıtlamış efsanedir iphone sonradan çıkma hem iphone tr de yok tr desteği yok fazla uygulama desteği yok teknik destek yok kullanışlı değil çok naziktir varsa yoksa nokia dır bence saygılar

Üçüne de para vermem !!!

iPhone 3G radyo çalar yok,harici hafıza yok, video kaydı yok. n96 iPhone 3G ye fark atar.

ülkemiz teknoloji açısından çok geride. İnternet erişimi çok pahalı, güncel teknoloji takip edilmeli, elektronik satın almak kolaylaştırılmalı

iPhone 3G nin liderliğini tartışmanın bir anlamı yok rakamlara bakalım, yorumlara ve dünya gündemine bakalım. Tabi ki iPhone 3G birinci hem de çok açık ara.

Ülkemin fm radyo dalgalarına hasret duyan, cigabayt ve megapiksel takipçisi, 16GB hafızayı yetersiz bulup mikroesdii arayan, MMS ve polifonik melodi düşkünü halkına (%99) ve onlara hitap eden dergilere/web sitelerine pek hitap etmiyor olabilir ama iPhone'un karşılaştırabileceği şey ne yazık ki bu tip bir "telefonumsu" değil. Benden uyarması "PBINBIRGECE yazıp 5555'e gönderirseniz iPhone'unuza hiç bir şey gelmez, ama N96'ınıza gelir. Boşuna kafanızı meşgul etmeyin diye söylüyorum, alın size Test.

Benden once yazan arkadasa COK katılıyorum. Adamlar size İLERİNİN teknolojisini sunmus inanılmaz bir open source yaratıyolar ve biz hala radyo pesindeyiz. Hayır Radyo pesinde ol, olma demem ama o zaman bu teknoloji sitesine yorum yazma!
Saygılar

günümüz tr şartlarında alınabilitesi en ağır basan alet se X1 derim.global düşünmek gerekirse tabiki iphone 3d!.yaw bide LG VIEWTY var o da ilgimi çekmedi diil hani.

ben sadece iphone 3g nin eksilerini yazdım internet üzerinden radyo özelliğini bende biliyorum.teknolojiyi yakından takip etmediği nerden biliyorsunki yorum
yazma demişsin. iphone 3g internet olmadığı zaman çoğu özelliği kullanılamıyor.nokia böyle değil. göz boyamak için yapılmış dokunmatik ekran var telefondan başka herşeye benziyor . bunu alıcağıma ipod alırım daha iyi. bana göre iphone 3g müzik çalar, nokia multimedia telefon.

Bir arkadasim 16 gb a mikrosd arayan demis bilgim dahilinde 16 ve 8 gb nokialarda mikrosd girisi yok, kendi mass memory sini kullaniyor. fm radyonun abesle istigal yani nedir?Ipod internet radyosu sunmuyor mu? Polifonik melodi destegi ilk ciktiginda ne iphone vardi ne mp3 calan telefon, yok 5555 ten kastin polofonik degil mp3 ise de pazarda ne gidiyorsa da o sunulur cumlesini hatirlatirim, bu urunler nokia tarafindan cikmiyor, Turkiyede herkez iphone kullansaydi yine bu sms ler yer alacakti. Ayrica sen iphonu nokia3310 ile mi karsilastiriyorsun n96 ile mi? parmak izleriyle dolu bir ekran, durmadan iki elini kullanmani gerektiren bir cihaz cazip degil benim icin... Ha tabi ki sen alabilirsin bu iphone kotu demek degil grafik arayuzu guclu apple tecrubesi yabana atilmaz ama tercih meselesi, arastirmak denemek lazim, bilmeden gundemde bu var diye atlamamak lazim...

Nedir bu iphone merakı anlayabilmiş değilim. Google de biraz iphone nin eksileri diye arattırın görürsünüz ne kadar iğrenç bir telefon olduğunu. Steve Jobs ne diyor "Telefonu yeniden yarattık" Yok yav,telefonu bi tek siz biliyosunuz sanki,siz iphone yapmadan önce telefon yoktu piyasada sanki. Gençlikte ne yapsın işte,ona buna inanıyor. Pazarlama dehası Steve Jobs... Yok canım daha neler,daha 4 sene öncesine kadar şirketi iflas ediyordu. O zaman pazarlama dehası değildi şimdi pazarlama dehası oldu.

hepsini de geçin yav.milletin kafasını bulandırıyorlar.Dünyada artık kanser vakalarının arttığını görebiliyorsanız,bu teknolojik ürünleri fazlaca kullnmayın.....hayat artık bireyselleşmeye gidiyor.tak kulaklığı dünyadan soyutlannnn....işte bu kadarr....

arkadaşlar bu nokianın dvb-h sini türkiyede kullanabilecekmiyiz

nokia her zaman 1 numaradir;)

LG'yi de iyi takip edin arkadaşlar. Kimileri LG de telefon mu diyor ama adamlar dünyada cep telefonu satışlarında Sony Ericsson'u geçti ya.
http://www.chip.com.tr/konu/Cep-telefonu-pazari-Kim-ne-kadar-satti_8459.html

iphone nun yurtdisinda kaca satildigini bilmeden ilk verilen pesinatin telefonun kendi fiyati oldugu zannedilerek hazirlanmis bir yazi. Malesef demek durumunda olarak sunu soylemeliyim ki yillarca mac kullanmis ve hala kullanmakta olan biri olarak steve jobs un bu sihirbazliklarina sadece detaylari incelemeyip sekile bakanlar kaniyor. Teknik ozellikler incelendiginde bu yazinin hicbirsey ifade etmedigini xperia x1 in rakiplerinden bariz daha teknolojik oldugunu anlamak cok basit. Umarim bu yazimi yayinlarsiniz ki hatali bir makale yazdiysak en azindan sitemizi takip edenler duzeltiyor diyebileceginizi bilmek bizi de mutlu etsin :)

sonyericsson experia üzerinde uzun süredir çalışılan ve hakkında özellikle Amerika'da çıkan haberlerden dolayı beklenilen bir modeldi. ancak Türkiye'de iyi bir zamanla operatörler ile anlaşmalı olarak piyasaya çıkan iphone, bu yol ile inanılmaz bir tanıtım ve pazarlama ivmesi kazanmış durumda. ancak iphone'un özellikle telefon işlevlerinin sonyericsson ve nokia kadar başarılı olmadığı bir gerçek olsa da bu pazarlama başarısı ile daha fazla tanınacak ve tercih edilecekmiş gibi görünmekte. burada konu edilmediğini sandığım bir başka iphone dezavantajı ise müzik ve video yükleme işlemleri için kendi programı quicktime vasıtasıyla işlem yapmanız gerektiğini sanıyorum. Yanılıyorsam düzeltilsin. Apple'ın ipod larda bu alışkanlığına son vermemesi çok eleştiriliyor ve pazar kaybediyor. Ancak iphone, herşeye rağmen bizim ülkemizde bir çeşit trend halini almış durumda. Bence, hepsinin içinde teknolojik alt yapı olarak sonyericsson daha önde görünüyor. Daha önceki kişisel deneyimlerimden, işlemci hızının Nokia lardan başarılı olmasından dolayı, menüler içinde gezinme, fotoğraf ve video işlemlerinde çok daha hızlı olan sonyericsson'un bu özelliğini devam ettireceğini düşünüyorum. 96 yılında aldığım ilk telefonum nokia olsa da PDA özellikli alanlarda Nokia nın şimdiye kadar başarılı olamadığını unutmamak lazım. Bunların yanısıra TREO 600 serisi kullanıp, özellikle telefon işlevlerinden muzdarip olduktan sonra, 3 yıl önce tanıştığım sonyericsson P910 ve sonrasında P1 kullanımlarımdan sonra, hem telefon , hem PDA alanlarının dengesini en iyi sonyericsson'un tutturabildiğini ,pazarın en dolu ve bu alanda başarılı markası olarak görüyorum. dokunmatik ekran, içeriğinde işlem yapılabilen excel dosyası, internet gibi özellikler 3 yıl önceki P910'da mevcut özelliklerdir. Bu tecrübelerimden dolayı ve konu hakkında okuduklarımdan sonra, benim tercihim XPERIA X1 olur. üstelik tüm bunların yanı sıra internet için kendi işletim sisteminden de fedakarlık edip, windows tabanı kullanırsa tartışmaya bile gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Samsung OMNIA'ı bizzat gördüm, diğer telefonları görmememe rağmen, daha iyi telefon olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ediyorum. Tek sıkıntısı windows mobile yüklü gelmesi. Symbian ile daha iyi olacakmış kanaatini bıraktı bende.

arkdaşlar bir telefonu birileri övüyor diye çok güzel olduğu anlamına gelmez. piyasaya çıkan telefonların eksikleri vardır. önemli olan bu telefonların yada ıpone 3g, x1 ve n 96 nın insanların intiyacını m karşılamasıdır. bana kalırsa n 96 diyorum

nerdeyse bütün markaların bütün modellerini kullandım diyebilirim, çok paralar hardacım bu saçma telefonlara son olarak yurtdışından iphone aldım bu arada blackberry de kullanıyorum, velhasıl iphone şu ana kadar kullandığım en başarılı cep telefonu tek sorun şarjı cauk bitmesi onun dışında mükemmel bir cihaz sıkılmıyorum daha ne olsun.

iPhone 3G nasıl bir 3G telefonu anlaşılması çok zor çünkü görüntülü görüşme için ön kamerası yok, galiba üreticiler 3G nin ne olduğunu unutmuşlar :))

tabikide n96

üçünüde araştırdım veee n96 da karar kıldım

yaw millet uyumayın aple ile bi msjı iki saat yazamazsınız adamlar multimedya kolaylığı sunmuş sadece 3g diyorlar ama 2 inci cam yok işletim sistemi symbian dahili hafızada okdar yuksek deil n96 onda dukunmatik ekran yok symbian işletim sistemi ve 16 gb dahili hafıza diyer özeliikler n95 ile aynı x1 gelince tartışmasız 1 numara adamlar 2 faktor sunmuş hem klawye kulaylıgı hemde apple ile aynı seviyede dukunmatik ekran windows mobil 6.1 işletim sistemi 16 gb ye kadar hafıza kartı takıla biliyor yuotube dan video izleye bilir ve indire bilirsiniz msn de guruntulu kunuşma sonuyor 3.2 mp kamera var ve göruntulu konuşma sunuyor yani kısaca laptopları dinlendirin se x1 artıları cok bence tacı x1 hak ediyor nokia hep aynı hep aynı unutmayın apple sadece bi multimedya telefonudur başka bi işe yaramıyor

bence, ya hep ya da hiç! yani ya xperia x1,ya da hiç! bilmem anlata bildimmi:)))iphone inceledim cok gıcık n 96 artık kabugundan cıksın hep aynı özllikler biraz imaj deisikligi baska bisey yok,yarıcaklı olmak istiyorsanız sonuna kadar x1 diyorum...

bence jhony x1 abi apple okadar ii deyil biz turkiyede daha symbian kullanamıyoruz kaldıki mac işletim sistemli apple kullan yaw kafanızı yormadan x1 nedenleri cok sen bilgisayarına yükledigin programın aynısını x1 de yukleye bilirsin adamlar okadar kolaylık sunmuşki klawye ve dukunmatik ekran parmaklara duyarlı aynı zamanda apple 3g diyor ama ben önde kamera gormedim herhalde pc lere takıldıgı gibi appleyede sonradan bi web cam takacagız x1 8 gb hafıza var daha neyinize yetmiyor iki hafıza kartını destekliyor micro sd ve memory stick allah aşkına MAC işletim sistemini siz daha önce hangi telefonde veya pc de duydunuz hepside reklam butun dergi ve gazetelere bakıyorsun ipphone 3g diye reklamlar var n96 gelince bu telefonu kim kuydu bunların arasına biz en ii pda telefon diyoruz n96 pda nın yanından gecemez son sözüm x1 dir kardeşim en baba telefon odur asaleti bile yeter ama yinede w900i gibi olamaz ne teldi ama:))

nokia artık değiştir kendini yaa hep aynı stil sony bu konuda çok iyi tasarım olsun işletim sistemi olsun tamamen dğeiştiryor özellikler vs...

nokia aynı özellik aynı sistem aynı sadece görünümde oynama yapıor oda azcık:)

taç x1 indir

Yazılan fiyata iphonenin ancak kulaklığı ve şarj aleti alınır. Şu an onun neredeyse 5 katına satılıyor.
Nokia birbirinin kopyası olan telefonlarını ne zaman değişecek merak ediyorum. Ama bu gidişle hiç değişemiyecek gibi.
Xperia ise Sony nin yenilikçi politikasının ürünü. Mükemmel bir donanıma ve eksiksiz özelliklere sahip. Şu an piyasada ve iphone den ve n96 dan daha ucuz.
Gerçekte iphone ve n96, x1 in max. yarı fiyatına satılmalı.
Şu an Xperia kullanıyorum. Boyut oarak bir telefon kadar. Özellik olarak bir netbook kadar iyi.
Galip bence XPERIA.

Gösteriş meraklısı olan ve herşeye yeni gelin gibi atlayanlar iphone.
Sigara gibi alışkanlıklarından vargeçemeyenler n96(alıştım bir kere başka telefon kullanamıyorum :)...)
Teknolojiden anlayıp parasının karşılığı tam olarak almak isteyenler ise Xperia.
tercih sizin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir