iPhone 4 sorunu Apple'a pahalıya patladı!

iPhone 4'ün anten sorunu Apple'ın sadece başını ağrıtmıyor: İşte sorunun karanlıkta kalan diğer yönü

  • Gökay Özbudak
Bedava kılıfların maliyeti!
Peki ya kılıf kullanmak istemeyenler?

Apple, iPhone 4'te çıkan ve birçok kullanıcının çok şikayet ettiği anten sorununun bugüne kadar hep manevi zararını gördü. Ancak Apple'ı bekleyen maddi zararlar, bedava iPhone 4 kılıfıyla beraber başlamış gibi görünüyor.

Sol elle tutulduğunda sinyal sorunu yaşan iPhone 4'lerle ilgili geçtiğimiz Cuma günü bir basın toplantısı yapan Apple CEO'su Steve Jobs, bu sorunu telafi edebilmek için bedava iPhone 4 kılıfı vereceklerini söylemişti. Apple, bedava dağıtılacak kılıfların firmaya olan maliyetini ise geçtiğimiz gün açıkladı; tam 175 milyon dolar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Hiçbirşey değil onu alırrr 500 olarak cebine atar seneye :D Bundan 2 sene sonra ise iphone 5 çıkar(ki çıkmalı) onunla da 1000......

Doğru düzgün test etmeden satmaya başladıklarına göre olacağı buydu.

o kadar tutması pek mantıklı gelmedi bana..

iPhone dünyanın en iyi telefonudur, onu kötüleyenler sadece alamayanlardır. Ben iki hattım için de iki ayrı iPhone kullanıyorum ve çok memnunum. Birisi 3GS, diğeri iPhone 4.

175 milyon dolar apple kazandığı paranın yanında ne kadar bir rakkam onu belirtmeyi unutmuşlar. Bu tür büyük şirketer herşeyi para ile ölçmekten vazgeçip müşteri memnuniyetini ön plana çıkartmaya başlamadıkları süre boyunca tepki alacaklardır. Dağıtılan kılıfların bedelini neden duyuruyorlarki kendi hatalarına katlanmak zorundalar.

ne 175 milyon doları. Apple a bir tanesinin maliyeti 1 Dolarmış. hadi olsun 5 dolar. kaç tane iphone 4 sattı bu güne kadar? çarp gör:)

Akılsız başın cezasını "kılıflar" çeker!

175 milyon dolar maliyet biçilmiş ama bir de şu açıdan bakalım. 200 dolara malolduğu açıklanan cihazı 1000 dolara satıyor. yanında 5 dolarlık (maksimum 5 dolar yani) bir kılıf verecek. hepsi bu. yani öngörülen kazançtan tane başına bir kaç dolar daha az kâr edecek.

175 milyon dolar tamamen yalan.... Kılıflar vs. ler ucuza mal edilen şeylerdir firmalarda.

Apple bu iPhone 4G modelini eline - yüzüne bulaştırdı.
Sinyal olayını test etmediklerini düşünmüyorum - aksine test ettiler ama iPhone manyakları ne çıksa alırlar diye önemsemediler...

Bu işe de bir kılıf uydurdular desenize üstelik hala diğer firmalara da "Bakın bunların telefonunu da şöyle tuttuğunuzda sinyal azalıyor." diyorlar. Yahu sizin telefonu avucun içinde sıkmaya gerek bile yok iki antenin birleştiği noktaya küçük bi temas yeterli üstelik bu sinyali azaltmıyor tamamen kaybediyor bundan bahseden yok nedense. Hiçbir firmaya sempati yada antipati duymuyorum ama Stiv amcanın sorunun donanımsal olmadığını bu kadar çaresizce ve sağa sola çamur atarak savunmaya çalışması da insanları -özellikle de firmaya güvenip telefonu satın alanları- aptal yerine koymaktan başka bir şey değil. Üstelik madem sorun donanımsal değildi neden bedava kılıf dağıtmak gibi bi zahmete girdi koskoca firma, müşteri memnuniyetini sağlamak için yaptığı bir jest diye düşünülebilir ancak firmanın asıl görevinden yani sorunlu telefonları geri çağırma ve yenileriyle değiştirme işinden kurtulmak için böyle bir işe girdiği düşüncesindeyim. Bedava kılıf verelim, onu da beğenmezseniz telefonu iade edebilirsiniz gibi bir kolaycılığa kaçmak Apple gibi güvenilir görünen bir firmaya hiç yakışmadı bence sonuçta üstelik insanların yüzlerce Euro, Dolar ya da binlerce Lira verdikleri telefonu kılıfla kullanmak gibi bir zorunluluğu olmamalı gerçi Apple müşterilerine kendi kurallarını dayatmayı oldukça iyi becerebilen bir firma bunda da sakınca görmemişlerdir. Mızrak çuvala sığmıyor artık bunu herkes gördü ama Stiv amca egosunu yenip hatasını kabul edemedi bir türlü malesef.

iphone gibi başarılı olabilmeleri için daha çoooooookkkkkk çalışmaları lazım...

Ulan kamyonla para verip telefon aliyosun Kilif olmadan kullanilmiyo ne anladim ben o .. neyse.

Ben de o maliyetin abartıldığını düşünüyorum. O belirtilen değer sadece o kılıfları dağıtmak yerine belirtilen satış rakamından sattıklarında kazanacakları değerdir. Zaten o kadar kılıf satmalarının imkanı yok. Apple'a birim maliyeti kılıfın üretim maliyeti olan birkaç dolardan fazla değil. Satış rakamı üzerinden şu kadar zarar edeceğiz şeklinde bir aldatmacaya kimse inanmaz.

1500,2000 ytl verecem sinyali bile egzantirik bir kılıfla zar zor alacam,hoş İphone alacağımdanda deilya...hem niye ben cihaza kılıf takmak zorunda kalacam bu işi Apple'nin ponponlarına anlatamadım gitti.170 milyon dolara malolmuş kuyruk yalan sinsilesi devam etmekte bakalım...Apple bugunlerin daha iyi günlerin du bakalım son gülen iyi güler!..

175 milyon dolar Apple'a dokunmaz, sinek kondu sanar sadece. Asıl konu Apple'ın kaybettiği itibarı. Bu zor geri gelir. Belki iPhone 5'i erken çıkararak ve iPhone 4 alanlara %50 indirimle falan verirse imajını düzeltebilir. :)

175 milyon dolar maliyet biçilmiş ama bir de şu açıdan bakalım. 200 dolara malolduğu açıklanan cihazı 1000 dolara satıyor. yanında 5 dolarlık (maksimum 5 dolar yani) bir kılıf verecek. hepsi bu. yani öngörülen kazançtan tane başına bir kaç dolar daha az kâr edecek.
---------------------------------------------------------------------------------
iPhone ne zamandır 200 $'a mal oluyor? Bir ürünün maliyeti sadece parçalarından ibaret değildir, kaldıki tüm parçalarını toplasan bile 200 $'dan fazla bu telefonun maliyeti. Ya da hadi sizin istediğiniz olsun, 200 $ maliyeti diyelim. Bunun reklam, lojistik, iş gücü maliyeti yok mu? Herkes kendi kendine mi öğreniyor iPhone'u, üretilen iPhone'lar kendi kendine mi Apple Store'lara gidiyor, parçalar kendi kendine mi birleşiyor? Kaldıki küçük ürünlerin lojistik maliyeti genelde kendisinin parça maliyetinden daha fazladır. Lütfen biraz mantık...

"iPhone dünyanın en iyi telefonudur, onu kötüleyenler sadece alamayanlardır. Ben iki hattım için de iki ayrı iPhone kullanıyorum ve çok memnunum. Birisi 3GS, diğeri iPhone 4."

Abi o neki bende 4 tane iphone var birini sağ elimle diğerini sol elimle. Diğer ikisini de ayaklarımla kullanıyorum. :P

$200 bile mal etmiyordur icsilige para mi, veriyor Cin'de ???
Ustelik bu aciklanan rakam bilgisayar dergileri tarafindan verildi. madeni degeri degil (madeni degeri $20)

ayrica 175milyon dolar kilif tutmasida tuhaf tanesini kaca mal ediyormus, hangi kilif ureticisine $5 mal olur.

ben bunlari nasil soyluyorum cunku ben HP'de calisiyorum ve direkt fabrikadan refurbished urunler satan yurt disi firmayiz.

iPhone ne zamandır 200 $'a mal oluyor? Bir ürünün maliyeti sadece parçalarından ibaret değildir, kaldıki tüm parçalarını toplasan bile 200 $'dan fazla bu telefonun maliyeti. Ya da hadi sizin istediğiniz olsun, 200 $ maliyeti diyelim. Bunun reklam, lojistik, iş gücü maliyeti yok mu? Herkes kendi kendine mi öğreniyor iPhone'u, üretilen iPhone'lar kendi kendine mi Apple Store'lara gidiyor, parçalar kendi kendine mi birleşiyor? Kaldıki küçük ürünlerin lojistik maliyeti genelde kendisinin parça maliyetinden daha fazladır. Lütfen biraz mantık...
----------------------------------------------------------------------------

Mantıklı düşünmesi gereken biri varsa oda sizsiniz İphone`un Apple`a olan toplam maliyeti maksimum 20 doları geçmez! ;)

Apple, bedava dağıtılacak kılıfların firmaya olan maliyetini ise geçtiğimiz gün açıkladı; tam 175 milyon dolar.
---------------------------------------------------------------------------

Niye apple bu kılıflardan 175 milyon adetmi üretmiş? :D

Apple gibi firma tamamen mühendislik hatasını 1 dolarlık kılıfla kapatmaya çalışıyor.Bir yorumcu arkadaşın dediğine katılıyorum bu hatasını iPhone 4G modelini geri çağırarak düzeltmesi gerekirdi.Toyota bile bir sorundan dolayı arabalarını geri çağırıyor ama teknoloji devlerinden biri olan Apple bunu yapamıyor..yazık.Bu arada hem sağ elinde iPhone 3GS hem sol elinde iPhone 4G modelini kullanan sonradan görme keriz yorumcu arkadaşım; senin gibiler oldugu sürece bu Apple daha çok size kılıf dağıtır.Verdiğin okadar parayla kılıfsız kullanamayacaksın ve sizin gibileri işte bir kılıfla kandırıyorlar.iPhone kullanmayanlar parası olmadığından değil sizin gibi teknoloji özürlü olmadıklarındandır ve özgürce yaşayanlardır.Bluetooth ile dandik telefonlardan hiçbirşey alamıyorsunuz kendinizi kısıtlıyorsunuz.Eminim tüm özelliklerini dai kullanmayı bilmeyen birisisinizdir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play