iPhone 5C, 5S'in üçte biri kadar satıyor!

iPhone 5S, plastik iPhone 5C'ye tur bindirdi! Ama 5C'nin Apple'ı mutlu eden biryanı da var...

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 5C, 5S'in üçte biri kadar satıyor!

iPhone 5C'nin satışlarının iyi gitmediğini doğrulayan bir haber de İngiltere'den geldi. Rapora göre plastik gövdeli iPhone 5C, üst seviye iPhone 5S'in üçte biri kadar satıyor.

Kantar Worldpanel ComTech'in araştırmasına göre iPhone 5S, iPhone 5C'den üç kat fazla satarak ona fark attı. Böylece ortaya çıkan üretim kesintisi iddiaları bir kez daha desteklenmiş oldu. Durum yine de o kadar kötü olmayabilir. The Telegraph'a göre iPhone 5C, Apple'ın müşteri tabanını genişleterek birçok kullanıcının Apple ile tanışmasını sağladı. Plastik model, daha çok 49.000 doların altında gelire sahip "düşük gelirli" vatandaşlar tarafından tercih ediliyor. Bu gelir aralığındaki kullanıcıların iPhone 5S'i tercih etme oranı ise yüzde 21.

Strategic Insight direktörü Dominic Sunnebo ise daha ucuz iPhone sayesinde Android kullanıcılarının iPhone'a geçme şansı bulduğunu söylüyor. Sunnebo'ya göre iPhone 5C kullanıcılarının neredeyse yarısı rakip firmalardan geldi. iPhone 5S kullananların yüzde 80'i ise önceki iPhone'lardan geçiş yaptılar.

Apple, İngiltere'de yüzde 29 pazar payına sahip olsa da Android, yüzde 56 ile liderliğini sürdürüyor. Microsoft'un Windows Phone işletim sistemi ise alt seviye ceplerinin yardımıyla ülkede yüzde 12'lik bir kullanım oranına sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Yine ucuz diyorlar ya şuna :D Iphone 5 almak çok daha mantıklı. İlla renkli bir şey olsun diyorsanız Nokia cephesi oldukça güçlü o bakımdan, donanım olarak da ileriye dönük planlarını açıkladılar.

İPhone'u alan insan imaj için alıyorlar. Bu yüzden 5S'in rağbet görmesi normaldir...<Cleverman>

5c'nin orjinal fiyati satilan fiyatinin 1/3'u kadar... yani verdiginiz paranin 2/3'u size giren kazigin boyutu oluyor... eski islemciye applecilarin kiytirik dedigi plastige para veriyorsunuz... alan da pismandir... TR'de kullanan gormedim... 5s 2600tl 5c 2400 tl ucuzluk bu mu? %8 daha ucuz...

@05 Ara 2013 13:00 lutfen yalan yanlis bilgiler ile milleti kandirmayin. apple turkiye kendi sitesinde 2150 lira 5s fiyati. 5c fiyati da 1850 liradir. zaten baska bir yerden pahaliya almayi dusunen varsa onun icin birsey diyemeyecegim.

Orada ucuz burada

49.000 $ = Düşük Gelirli İnsanlar? 49.000 $ Burada çok yüksek rakam olabilir ama diğer ülkelerdede Düşük Gelirli İnsan olamaz. Orta Gelirinde üstünde hatta çok çok üstünde. Siz ne yaptınız?

Dün bir elektronik mağazasına gittim ve iphone 5c'yi elime aldım. Daha dokunur dokunmaz o kadar dandik, o kadar ucuz bir malzeme yapısı olduğunu anlıyorsunuz ki hemen bırakmak isteyeceksiniz.Gerçekten sırf laf olsun diye yapılmış bir ürün iphone 5c.

bizde simitçi alabiliyor bu telefonu ingiltere utansın :D

@05 Ara 2013 16:31 simit bizde 1.40 tl

Asgari ucret alanin elinde bile iphone 5s vardi. Bizzat tanidigim insan. Yazik.

49000 dolarin.altinda ucret alan dusuk gelirli kesim demis, turkiyede ise yillik 49000 dolar alan zengin

Zaten söz konusu yillik ve tum aile bireylerinin ortak geliri bay bayan vs ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost