iPhone'da bir büyük açık daha!

iPhone'larda bulunan bu önemli servisi kırmak, meğer çocuk oyuncağından farksızmış!

  • Cem Şancı
iPhone'da bir büyük açık daha!

Apple'ın, çalıntı ve kayıp iPhone'ları bulmak için geliştirdiği "Find my Phone" (Telefonumu bul) servisi hakkında şok bir güvenlik açığı ortaya çıktı.

Bir kullanıcının ortaya çıkardığı açığa göre, şifreyi yanlış girdikten sonra doğru sırayla bazı işlemleri yapmak kaydıyla Find My Phone uygulaması devre dışı bırakılabiliyor. Bu sayede hırsızlar çaldıkları telefonun takip edilebilmesini veya içindeki verilerin silinmesini önleyebiliyorlar.

Çok kolay şekilde uygulanabilen yöntemin sadece iOS 7.04 sürümünde geçerli olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla iOS 7.1 beta sürümünde açık giderildi ancak hala iOS 7.04 sürümünü kullananların dikkatli olması gerekiyor.

Apple ise, kullanıcılarına, iOS 7.1 yayınlanıncaya kadar telefonlarını şifre ve parmak izi ile koruma altına almalarını tavsiye ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ios 7.0.4+jb keyfi.

Yazık be kardeşim.

7.0.4 o 7.04 değil. ayrıca "bir büyük açık daha" derken sanki her gün iphoneda büyük açıklar bulunuyor. androidde açık bulununca alışılmış bir şey olduğu için haber yapmaya tenezzül bile etmiyorsunuz galiba.

@10 Şub 2014 23:58 androidde ne açığı varmış? Göster bizde bilelim. Ben daha kilit ekranı açığı bile görmedim.

@11 Şub 2014 03:17 Güvenlik firması Curesec, Android üzerinde çok tehlikeli bir güvenlik açığı bulduğunu açıkladı. Firmaya göre, Android 4.0 ve 4.3 sürümleri arasındaki tüm Android cihazlarda cihaz şifresi, hacker'ların basit bir saldırısı ile geçilebiliyor. "com.android.settings." ayarlarında yer alan "ChooseLockGeneric" sınıfındaki bir açık nedeniyle, saldırganlar telefona yüklenmiş zararlı bir uygulama üzerinden telefona basit komut göndererek, telefon şifresini geçebiliyor ve cihaza sınırsız erişim sağlayabiliyorlar. Curesec konu hakkında Google'a defalarca ulaşmaya çalışıp sorunu anlatmayı denediklerini ama Google'dan kimsenin onlara geri dönmemesi üzerine açık hakkında halkı bilgilendirme yoluna gittiklerini açıkladılar. Bu uyarıdan sonra Hacker'ların söz konusu açığı bulup daha fazla saldırı düzenleyecekleri bir gerçek ancak Google'ın da artık konuyu ciddiye alıp bir yama yayınlamak zorunda kalacağı da kesin. Bilmem yeterli mi?

yahu nasıl yapıyoruz çok ihtiyacım var buna

Ya hastayım şu Apple'a. Adam kaybolan cihazı bulmak için program yapıyor ama o programı çalıştırmak için de kendi ürününü kullanma şartı koyuyor :) Nasıl bir para açlığıdır bu. Nasıl bir kullanıcıyı sıkma politikasıdır...

ilk defa duyuyorum....

Pardon da bu Apple a özel olarak geliştirilmiş bir uygulama ve diğer cihazlarda çalışırsa bi anlamı olmaz zaten bi Android te de aynı uygulama olursa bu basitleşir ayrıca Apple diğer firmalar için böyle ayak işleri yapmaz

Yaniliyorsunuz bu apple cihazlarinda yerlesik bir sistem ancak bir web tarayicisi ile icloud.com sitesinden apple id girisi yaparak cihaziniza ulasabiliyorsunuz. Ben samsung s4 cihazimla esimin iphone unun rehberine, konumuna vb... programin izin verdigi her isleme ulasabiliyorum.

Sen de yorum yaz