iPhone hackerı olan bitene şaşkın

iPhone solucanını yazan hacker bir yandan iş teklifi alıyor, diğer yandan ise ölüm tehdidi!

  • Ali Güngör
iPhone zararlısı yazdı hayatı değişti
Zararlı yazılım Jailbreak!li telefonları etkiliyor

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir iPhone zararlısının yazarı Ashley Towns 21 yaşında. Avustralya'da Wollongong'da yaşayan genç hacker, yerel medyaya hem teklifleri aldığını, hem de ölüm tehditleriyle karşılaştığını aktardı.

Towns'un yazdığı zararlı yazılım, JailBreak uygulanmış iPhone'ların duvar kağıdı olarak 80'lerin pop yıldızı Rick Astley'in fotoğrafını koyuyor. Jailbreak Apple'ın onaylamadığı yazılımların kurulmasına olanak tanıyor, Towns da bundan faydalanmış. Towns'un saldırısından etkilenenler de neyse ki sadece Avustralya'nın Optus ağına bağlı olanlarla sınırlı kaldı.

Ölüm tehditleri nereden geliyor?

Kendi telefonuna da bulaştırmış

Towns yaptığı deneyin kontrolünden çıktığını ve işlerin bu kadar büyümesini kesinlikle beklemediğini, yasal sonuçlarını hiç düşünmediğini belirtiyor. Ancal yasal problemler en son sorun. Birileri Towns'un cep telefonu numarasını bulmuş ve internette yayınlamış. Ölüm tehditleri alan Towns, iPhone uygulamaları geliştiricilerinden iş teklifi de almış.

Towns'un kodunu inceleyen Sophos'tan kıdemli güvenlik danışmanı Graham Cluley, programda pek çok hata bularak işin ahlaki kısmı bir yana, Towns'un aslında pek de iyi bir zararlı yazılımcısı olmadığını belirtti. Towns'un yakın çevresine göre zararlı yazılımı kendi telefonuna da bulaştırmış. Bununla birlikte çıkar amaçlı bir suç işlemediğinin ve hapsi hak etmediğinin de altını çizdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

towns un msn i varmı :))"

Bu pop yıldızının resmi çok mu çirkinmiş ki ölüm tehditleri alıyor, her taraf işsiz, güçsüz psikopat dolu. Kötü amaçlı ve zarar veren bir şey yapmamış. Zarar verenleri alkışlarlar, böylesini öldürmeye kalkarlar niye zarar vermedin diye...

ben bikere nokia 7610 un tuşlarının komutlarını degiştirmiştimxdd

korsanlık kötü birşey cezasız kalmamalı

Yakışıklılık ve çirkinlik göreceli konular aslında fakat Rick Astley yakışıklı sayılabilecek bir pop sanatçısı bir çok hayranı, seveni var. Hani konuyla ne kadar ilintili bilemicem fakat son zamanlarda başkalarınında belki dikkatini çekmiştir Rick Astley bu tarz hack, phishing ve şaka olaylarında çok kullanılıyor. Özellikle Youtube'da bir çok popüler olabilecek videoya bu şarkı konuluyor. Örneğin "Farmville Coin Hack" diye bir video oluşturuyorlar videonun başına 1 saniyelik bir fotoğraf ekleyip sonrasında Rick Astley - Never Gonna Give You Up klibini koyuyorlar bu sayede binlerce views geliyor videoya.

Kesinlikle çok sinir bozucu...

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
korsanlık kötü birşey cezasız kalmamalı"

iPhone'yi kırıp uygulama yükleyen herkes bir nevi korsan oluyor.

big bang'ben bu yana insanlık hazırı, tüketme yada düzeni bozma güdüsüyle hareket ettiği için başıboş hackerların sonu gelmez. Ama şuda gerçek birşey bozmadan yada bozulmadan yenisi yerine gelmez. Tıpkı oyuncak ve çocuk anatomisi gibi...

Sen de yorum yaz