iPhone ile bunu yapmak bile mümkün!

iPhone'unuzla pek çok şey yapabiliyorsunuz. Ama bunu yapabileceğiniz, herhalde aklınıza gelmezdi!

iPhone ile bunu yapmak bile mümkün!

iPhone ile göz muayenesi artık mümkün. Evet, Stanford Üniversitesi'nden Dr. Robert Chang ve Dr. David Myung yaptıkları araştırma sonucunda iPhone'a uyarlanabilecek bir cihaz üretmeyi başarmışlar. Peki, bu iki doktor neden böyle bir şeye ihtiyaç duymuş olabilir?

Göz sağlığı muayenesi için gerekli tarama cihazlarının büyük, ağır ve pahalı olması sonucu özellikle üçüncü dünya ülkelerinde bulunmaması bu iki doktoru en çok teşvik eden sebepler. EyeGo ismini verdikleri bu küçük aparat sayesinde iPhone üzerinden göz muayenesi gerçekleştirmek mümkün. Henüz prototip aşamasında olan bu cihaz, seri üretime geçtiğinde yalnızca iPhone ile değil diğer akıllı telefonlarla da çalışabilecek. Böylece yaygın şekilde kullanılabilecek olan EyeGo, telefonun arkasına takıldıktan sonra üzerindeki kameralar sayesinde göze ışık vererek analiz yapabiliyor.

Analiz raporlarını akıllı telefona aktaran cihaz, seri üretime geçildiğinde 90 dolar civarı bir fiyat etiketine sahip olacak. Böylece doktor çantalarında, ambulans ve acil servislerde de kendine yer bulacak olan EyeGo, elbette "kişisel doktorlar" tarafından da tercih edilebilecek.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

arkadaş, hem "pahalı aletlere gerek olmasın" diye iş yapıyorlar, hem de iphone için yapıyorlar. eğer dertleri ucuzlaştırmaksa en azından android için yapsalar daha mantıklı olmaz mı?

iPhone'a Bunun Geleceğini -Söylemedim Bak Noldu Şimdi :D

Başlığı Okuyunca iPhone'da Bir Sorun Var Zannettim :D

Abi helâl olsun gerçekten

çok güzel gelişmeler.

çok iyi bir haber

Aperture Science amblemi orada ne arıyor :D

3. dünya ülkelerinde Iphone var zaten.Hepsi böyle bi cihaz cıksada gözümüzü muayene etsek diye bekliyolar. :S

Iphone bulurlarsa muayeneyide yaparlar

iphonela ne alakası var? sanki android telefonlara uyarlayamıyorlar. Reklam reklam reklam...

" Henüz prototip aşamasında olan bu cihaz, seri üretime geçtiğinde yalnızca iPhone ile değil diğer akıllı telefonlarla da çalışabilecek. Böylece yaygın şekilde kullanılabilecek" ya makaleyi okumuyorsunuz ya da işinize gelmiyor. Ayrıca makaleyi yazan arkadaşın da ana sayfaya sanki dünyadaki tek telefon I phone muş gibi bu başlığı atmasını da kınıyorum !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir