iPhone intihara mı neden oldu?

iPhone şimdi de bir intihara konu oldu: Çinli işçinin intiharı ile iPhone'un nasıl bir ilgisi var?

iPhone intihara mı neden oldu?

Southern Metropolis Daily gazetesindeki haberde, rakipler ve gazetecilerden bilgi saklamak için yüksek derecede gizlilik uygulanan birimde çalışan Sun Danyong adlı işçi, 12. kattan atlayarak yaşamına son verdi.

Sun'un söz konusu fabrikanın prototip ürünleri Apple firmasına gönderen biriminde çalıştığı ve 13 Temmuzda bir prototipi kaybettiğini bildirdiği açıklandı. Şıncın'da bulunan ve Apple ürünleri üreten Foxconn Teknoloji Grubu, 25 yaşındaki Sun'un intihar ettiğini doğrulamasına rağmen, nedeni hakkında ayrıntı verilmedi.

Habere göre, ölen işçinin arkadaşları, Sun'un dairesinin şirketin güvenlik görevlileri tarafından arandığını ve Sun'un gözaltına alınıp dövüldüğünü ileri sürdü.
Fabrika güvenlik sorumlusu ise işçinin dövüldüğü iddiasını reddetti.

Apple şirketinin sözcüsü Jill Tan, Hong Kong'da yaptığı açıklamada, genç bir işçiyi kaybetmekten derin üzüntü duyduklarını, açılan soruşturmanın sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. Tan, "Tedarikçilerimizin tüm işçilerimize haysiyetli ve saygı içerisinde muamele etmelerini gerekli görüyoruz" diye konuştu.

Foxconn'un üst düzey yöneticisi Li Cinming de açıklamasında, "Sun'un ölümü bize çalışanlarımızın psikolojisiyle de ilgilenmemiz gerektiğini gösterdi" diye konuştu.

Sun Danyong'un bir yıldır firmalarında çalıştığını ve parlak bir gelecek sunduğunu belirten Li, "böyle bir genci kaybetmenin derin acısı içerisinde olduğunu" söyledi. Soruşturmaya devam eden polis henüz olayla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yalan ya öldürmüşler adamı o bilgiler özeldir başka bir firmanın eline geçse o bilgilerle iphone ı tam kopyalar yazılımıyla beraber

anladılar adamın ne yaptığını sonra attılar aşağı, yedik sanki intihar ettiğini...

Yorumsuz. Bu arada Foxconn yani bildiğimiz anakart üreticisi de mi Apple ile iş yapıyor? Haberden çok bu şaşırttı beni. :D

bencede öldürmüşlerdir appleden herşey beklenir gözlerini para bürümüş

Evet Iphone'u foxconn üretiyor çindeki fabrikalarında.
-----------------------------------------------------------------------------
Yorumsuz. Bu arada Foxconn yani bildiğimiz anakart üreticisi de mi Apple ile iş yapıyor? Haberden çok bu şaşırttı beni. :D

Yorumsuz. Bu arada Foxconn yani bildiğimiz anakart üreticisi de mi Apple ile iş yapıyor? Haberden çok bu şaşırttı beni. :D
24 Tem 2009 11:55
----------------------------------------------------------------------------------
Foxconn'un asil isi anakart degil, hatta anakart ureten firmalara parca uretiyor ( soket, mosfet vs... )
arada birde kendi modellerini cikariyor.

Burada ki olay bence intihar olamaz, adama ne yaptilar bakalim.
Orasi cin, canli canli bile yerler adami.
Gor ki neyden korktu da olume kurtulus dedi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir