iPhone'lar çok satmıyor ama para basıyor!

Android, iOS'tan kat kat fazla satıyor ama ne Samsung, ne diğerleri bu alanda Apple'ı alt edemiyor!

  • Cem Şancı
iPhone'lar çok satmıyor ama para basıyor!

Android cihazları artık mobil piyasanın %81'ine hükmediyor. Bir zamanlar fenomen olan Apple mobil cihazları ise piyasada sadece %12 paya sahipler. Buna rağmen, Apple karlılık konusunda liderliği kimseye bırakmıyor.

IDC'nin raporuna göre, 2013'ün üçüncü çeyreğinde, Apple mobil piyasadaki toplam kârın %56'sını tek başına gerçekleştirdi. Samsung ise piyasanın %53'ünü elinde tutmayı başardı. İki firmanın toplamı %109 oranına denk gelse de, diğer mobil üreticiler toplamda %9 oranında zarar ettikleri için denklem yerine oturuyor.

Bu rapora göre, gelecekte mobil piyasada rekabet edecek en büyük iki firmanın Apple ve Samsung olacağı anlaşılıyor. Diğer markalar önemli ürünler piyasaya sürseler de, zarar ederek uzun süre dayanmaları mümkün değil. Üstelik Apple ve Samsung kar paylarını büyüttükleri sürece daha büyük yatırımlarla giderek daha güçlü hale gelecekler.

IDC'nin raporuna göre, Android telefonların fiyatları da sürekli düşüyor. Bu da onun pazar payını genişletmesinin asıl nedeni. Son çeyrekte Android cihazların fiyatlarında %12.5 oranında düşüş gerçekleşmiş. Bu nedenle üreticilerin karlılıkları da sürekli düşüyor. Apple ise yüksek fiyat politikasından vazgeçmiyor.

Apple'ın toplam piyasa değeri ise şu anda 475.2 milyar dolar. Samsung ise bu değerin neredeyse yarısına ulaşabiliyor. Samsung'un toplam piyasa değeri, 217.2 milyar dolarda kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

enayi ayfoncular sağolsun :D

@18 Kas 2013 19:43 Hadi bunu neden yazdığını açıklı oldukça bilgiye sahip olmalısın böyle birşey diye bilmen için merak ettim ?

@18 Kas 2013 19:43 paran olsa sen de alacan hadi itiraf et yabancı yok burada:))

@18 Kas 2013 21:41 genç elmacılar rahatsız

formül çok basit: müşteri memnuniyeti!

@18 Kas 2013 19:44 bence bilinçsizlik,insanımızda oluşan ve benim kanaatimce yanlış olduğunu düşündüğüm" pahalıysa iyidir, hemde hava atarım pahalı tel. var" diye bir ahmaklık söz konusu ille işine yaramayacak olsa da onun en son modeli onda olmalı --eee bir çok özelliği işine yaramayacak hatta onlardan haberin bile olmayacak-- ama olsun

ayda 3-4 model çıkarırlarsa olur tabi adamlar bi ana model çıkarıyo yanına 30 tane yan model çıkarıyo doğan görünümlü şahin oluyo :D içi beş para etmeyen telefonlar türedi

benim paramla samsung 5 kuruş etmez. samsung alarak enayilik ettim, pişmanım ve bir daha almam. hem telefon hem beyaz eşyasını aldım ama oldukça pişmanım.

@18 Kas 2013 19:53 telefonu için birşey diyemem ama beyaz eşya da bir felaket olduğu doğru.6 ayda 6 kere arıza yapıp birde ürünü değiştirmiyorlarsa bir daha alınmaz tabi...özellikle buzdolabı için söylüyorum bunları...

Tabi 500 tl lik takozu 2200 tl ye satarsa olacağı bu

Geçmesin mümkünse zaten. Android üreticileri de apple gibi 1700TL "ucuz" modellerini satarsa 3310 cağına geri döneriz .

Satışdan sonraki ürününe her türlü desteği sonuna kadar sunması ve kalite...

nokia gibi sürekli bir kısmı diğerine göre eksik, bir kısmı da diğerine göre fazla olan aynı kalitede bir çok model çıkarırsa olacağı bu. daha az model, daha kaliteli telefon ilkesinde hareket etmezse piyasa hakimiyetini çok çabuk kaybeder samsung...

@18 Kas 2013 20:20 müşteri memnuniyeti diye bişey var kimisi ucuz yollu bişey ister kimisi hızlı olsun kaliteli olsun parası neyse veririz der kimiside benimkinin kamerası iyi olsun der samsung ve nokia bundan vazgeçemez bundan sonra tepki görür ama apple en baştan böyle alıştırdığı için kullanıcılarını böyle bişey beklemiyorlar zaten

100 $ in altında maliyeti olan iphone u 600 dolara satiyor apple. samsung 200 $ maliyeti olan cihazı 500 $ a satiyor. İkiside iyi kâr eder tabi. Lg g2 gibi cihazdan tane başına 150 $ bile kâr etmiyor reklam ve tanitim giderleri düşünce. Adamlar ne yapsın.

Bence Apple'ın Samsung'tan daha iyi olmasının en büyük sebebi YAZILIM OPTİMİZASYONU. Asus Fonepad dışında hiçbir Android cihazda yok bu! İşte bu yüzden iOS hiç kasılmıyor.

Ne ios ne android ama herkesin kabul etmesi gereken bir şey var. Apple'ın 4 nesil önceki telefonu bile en son güncellemeyi alabiliyorken geçen yıl aldığınız bir android varsa o bu yıl en son güncellemeyi alamıyor.

@18 Kas 2013 21:01 iyide ne aldığına bakar o. gidip 300 tl lik bir andorid alırsan tabikide almaz. İlla fanboyluk yapacaksınız yani.

vestele güveniyorum ilerde oda biryerlere geleck bu alanda

@18 Kas 2013 21:02 ....... :)

appleın ne kadar kazandığı sadece apple ı ilgilendirmez mi?

@18 Kas 2013 22:03 Hayır. Ekonomi bu pazar payı, kim ne kadar kar etmiş herkesi ilgilendirir.

Yazılım yazılım diye bağırıyorsunuz.Samsungun apple kadar olmasada güzel bir yazılım destegi var.Telefonlar cabuk ucuzluyor 1 kere al 2 3 yıl kullan.Apple 1 telefon cıkarıyor yıl boyunca aynı fiyat 2 2.5 milyar teknoloji ilerliyor o arada ama adamlar fiyatı 1 gıdım düsürmüyorlar sizde enayi gibi almaya devam edin.Habire model yükseltin.Samsung ömürlüktür bunu unutmayın.Apple ın size sağladığı güncellemelerin % kacını kullanıyorsunuz ? Ayrıca android açık kaynak kodlu gidip rootla kendin kernelini yükle istedigin kadar güncellersin.Elmayla kandırılmaya devam edin...

ilginc nasil bir mantiksa Apple sadece CPu islemciyi yapabiliyor her parcayi ya Samsung ya Lg yada Sharp gibi sirketlerden aliyor bu cihazlarin yaklasik maliyeti 270 dolar seviyelerinde ve Apple kazanirken Samsung ve digerleri kazanamiyor buna ancak gülerim. Bu adamlar Ram, ekran vs vs belese vermiyorlar baya karla satiyorlar. Bu olaylarin tek mantigi var vergiden kacmak baskada acikalmasi bana göre yok.

Tabii kide fazla satmıyıp parayı kıracak. 1.600 TL lik donanımlı telefonu 2.400 e kakalarsa..

Buraya yazılan yorumlara ve içindeki bilgi seviyesine bakıyorumda, kamyonların arkasında "ağzı olan konuşuyoo" diye neden yazdıklarını anlıyorum.

En basitinden iki büyük şirketin de (Samsung ve Apple) en iyi telefonlarına yani amiral gemilerine bakalım: http://kiyas.la/tr/cep-telefonu/karsilastir/Samsung-I9500-Galaxy-S4-vs-Apple-iPhone-5s Özellikleri incelediniz mi? Güzel. Şimdi biraz daha aşağı inin. "Fiyatlar". O da ne? S4 mağazaya göre 1500 liraya kadar düşerken iPhone 5S en fazla 2350 liraya düşebiliyor. Şimdi anladınız mı niye para basıyor?

Ya arkadaş apple güzel hoş ama ekranı küçük ve türkiyede alınmaz devlet sagolsun bi vergi bindiriyor ki o fiyata iki tane android cihaz alınır ki gündelik tüm işlerini görürsün...

Satış fiyatı - maliyet = kar 10 liraya mal ettiğini nasıl olsa alan var diye 100e satarsan çok deli kar edersin. Alanda bilinç olmadıktan sonra...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost