iPhone'unuzu satmadan önce bunlara dikkat!

iPhone veya iPad'ini satıp yeni modellere geçecekler... Bu yazımız tam olarak sizin için!

iPhone'unuzu satmadan önce bunlara dikkat edin!

iPhone ve iPad, rakiplerinin güçlenmesine rağmen popülerliğini devam ettiriyor. Apple'ın mobil cihazlarının bir özelliği de, onu satmak istediğinizde harcadığınız paranın önemli bir bölümünü geri alabilmeniz. Peki, iPhone'unuzu ve iPad'inizi satarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var mı?

Verilerinizi tamamen silin

Satmak istediğiniz cihazın içinde kişisel bilgilerinizin ve hesaplarınızın erişilebilir halde kalmasını istemezsiniz. Cihazınızdaki verileri silmek ise oldukça kolay bir iş. Genel > Sıfırla > Tüm içerikleri ve ayarları sil yolunu izleyin. Tüm verilerin silinmesi sadece birkaç dakika alacak.

Fabrika ayarları, telefonunuzu ilk haline döndürür

İçerik ve ayarları silmek sadece verileri silmez, onu fabrikadan çıktığı haline geri getirir. Bu sayede telefonunuzu alan kişi, onu ilk kez almış gibi ilk kurulumu gerçekleştirebilir.

Kullanılmış bir iOS cihazı aldıysanız, yine bu işlemi gerçekleştirmek yerinde olabilir. Bu sayede kendi Apple ID'nizi kullanabilir ve önceki Apple ID'sinin cihazınızla olan bağlarını tamamen kesebilirsiniz.

Yeni konektöre dikkat edin...

Yeni konektöre dikkat edin

iPhone ve iPad'ler, Apple cihazlarına özel veri ve şarj bağlantılarıyla tanınıyor. iPhone 5'te ve son iPad'de değişen bu bağlantı, daha küçük bir hal alıyor. Dolayısıyla örneğin bir iPhone 3G'den iPhone 5'e yükseltiyorsanız, aksesuarlarınızın bir adaptör olmadan iPhone 5 ile çalışmayacağını unutmamalısınız.

Pil dışındaki bileşenler sağlam kalır

iPhone'un birçok bileşeni, yıllar sonra aynı performansı göstermeye devam ediyorlar. Bu konuda tek istisnayı cihazın pili oluşturuyor. Tüm piller, zaman içinde performanslarını kaybettiklerinden kullanılmış bir cihazın pili, yoğun kullanımda daha çabuk tükenebilir. Ancak iPhone ve iPad'in pili, normal şartlarda performansını kaybetmeden en az 2-3 yıl hizmet vermelidir.

Bu arada Apple, iPhone ve iPad'in pilini belirli bir ücret karşılığında değiştirebildiğini hatırlatalım.

iOS güncellemeleri

Apple'ın mobil cihazlarının Android'e göre bir avantajı ise, rakipleri aylarca ve hatta senelerce beklerken güncellemeleri hemen alabilmeleri. Ancak Apple da eski cihazları sonsuza kadar desteklemiyor. Yeni iOS sürümleri çıktıkça en eski cihazlar, yavaşça destek listesinin dışında bırakılıyorlar. Bu, genellikle 4-5 seneden önce yaşanmasa da her cihazın başına gelen bir gerçek.

Wikipedia'nın iOS cihazları sayfasında hangi iOS sürümlerinin hangi iPad ve iPhone'larla uyumlu olduğunu inceleyebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bunlara gerek varmı bazen var olmadığı durumlarda değişik uygulamalar ile yedek alabilir id değiştirebilirsiniz.

2. el iPhone kesinlikle almayın. O fiyatlara Sony'nin, LG'nin veya Samsung'un sıfır ürünlerini alabilirsiniz. Ayrıca iPhonelar çok yaşlı telefonlar. Özellikle iPhone 3G'ler. Tasarım olarak modası geçmiş telefonlar. Ayrıca iPhoneların bazı sürümleri içinden çıkılamaz sorunlara sahip. Paranızı çöpe atmayın...

@25 Mar 2013 05:35 zaten 3Gler satilmiyor ki neyin kafasi bu?

@25 Mar 2013 05:35 bak sen şu konuşana :)

@25 Mar 2013 11:19 3G'ler ikinci el olarak hala satılıyor bence iphone3GS almak daha mantıklı olur min. ama iphone4S de olabilir.

merhaba,ya bu ne Android?Teknik Süper mobil'ltelfonlar,HTC One ve Sony xperia Z.aldım ve bu iphone'yi görünce, insanın midesi bulanıyor.

@25 Mar 2013 09:07 keske ne demek istedigini anlayabilseydik

ayfondan dertsiz kurtulmanin yolu onu hic almamak

İphone telefonlardan nefret ediyorum ben telefonda radyoya bakarım genelde iphonede radyo yok nasıl telefon radyosuz telefon telefon değildir.

@25 Mar 2013 12:55 AppStore'dan indirebileceğiniz binlerce radyo programından biri size yetmiyorsa, siz radyonuzu kullanmaya devam etmekle doğru karar vermişsiniz.

@25 Mar 2013 12:55 rahatsızmısın biraz :)

@25 Mar 2013 12:55 Çok doğru söylüyorsun kardeşim ama bunu anlamak için kafa lazım...

iphone'de radyo yok ama radyo uygulamaları mevcut indirip kullanabilirsiniz

@25 Mar 2013 13:49 genelde iPHONE alanın internet paketi alacak parası kalmıyor nasıl kullanacak? dilenip para toplayarak mı?

Ben sattım iphone'u, kurtuldum esaretten. Çok şükür.

iPhone kullanılmaz kardeş o kadar net

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir