İran, WhatsApp'ı kapama hazırlığında!

İnternet yasaklarının ilk adresinde şimdi de WhatsApp yasağı geliyor. Yasağın nedeniyse biraz garip!

  • Zeynel A. Öztürk
İran, WhatsApp'ı kapatmaya hazırlanıyor!

İran'daki politik gerginlik yine ülkedeki internet kullanıcılarının başını ağrıtacak gibi görünüyor. İsrailli gazete Haaretz'e göre İranlı yetkililer, ülkede popüler sohbet uygulaması WhatsApp'ı engelleme kararı aldılar.

WhatsApp'ın ülkede yasaklandığına dair henüz herhangi bir kanıt yok; ancak ilerici bakanların böyle bir engelden yana olmadıkları söyleniyor. İran Cumhurbaşkanı dahi böyle bir hamleye karşı olduğunu Twitter'da belli etmiş durumda.

İddiaya göre "Kriminal Web İçeriğini Belirleme Komitesi"nin yasaklama isteğinin nedeni, WhatsApp'ın "Amerikan siyonisti" Mark Zuckerberg'in kontrolünde olması. Bir başka deyişle WhatsApp, İran'ın muhafazakar düzenine karşı bir tehdit olarak değerlendiriliyor; aynı 2009'da engellenen Facebook gibi.

Bir başka sohbet hizmeti olan WeChat, İsraille herhangi bir bağlantısı olmamasına rağmen yakın zamanda İran yönetimi tarafından engellenmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Kaç gün geriden geliyorsunuz gündem takibi diye birşey yok sanırım.

2023'den sonraki Türkiye... Gülüp geçmeyin aynısı bize de olacak bu gidişle.

Ona bakacak olursak bill gates de siyonist o zaman niye hala onun isletim sistemini kullaniyorsunuz sanki whatsapp onceden siyonist degildi yeni mi akliniza dustu

gayet haklılar

gayet haklılar :d

Sayın chip editörleri bana biriniz çıkıp şunun garantisi kesinlikle verebilirmisiniz facebook whatsapp'ı dünyanın haberleşmesini takip etmek için almadı yada facebook kullanıcı haklarına çok saygılı bütün verilerimizi depolamıyor hadi ilki biraz ütopik gelebilir ama ikincisinin haberlerini yapan yine sizlersiniz

rezilliğin ve kepazeliğin tüm dünyaca tescillenmiş hali ====> iran....

@ziyaretçi 21:22 Kardeş ben iranda ticaretle uğraşıyorum. İnan bana türkiyeden daha fazla özgürlük var. Whatsapp veya wechat yasak değil, ben kullanıyorum. İran hakkında çıkan her haber, hatta çoğu haber abartılı ve ön yargılı. Önceden ben de senden farklı düşünmezdim ama insan görünce anlıyor.

gayet haklılar bencede yaskanması lazım hatta tüm yabancı sosyal ağların hepsi face twit herşey androidide yasaklasınlar ülkeye sokmasınlar

Sen de yorum yaz