İşte gerçek "dev ekran"

75 monitörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ekran, hem görüntüsü hem de çözünürlüğüyle büyülüyor.

  • Ümit Öncel
İşte gerçek "dev ekran"
İşte 5 monitör yüksekliğinde ve 15 monitör genişliğindeki dev ekran!

Teksas Üniversitesi, tam 75 adet 30 inçlik monitörü birbirine bağlayarak gerçek bir dev ekran geliştirdi. Bilimsel amaçla, görüntü kalitesini daha yüksek tutarak, daha sağlıklı incelemeler yapmak için bir araya getirilen monitörler görenleri şaşırtıyor.

2.560x1.600 çözünülürlüğe sahip monitörlerden oluşan dev ekran, toplam 307 milyon pikseli aynı anda gösterebiliyor. Bu çapta bir görüntüyü elde edebilmek için tam 36 GB ekran kartı belleği kullanılıyor. Görüntünün kesintisiz olabilmesi içinse 100 ayrı işlemci ve 108 GB sistem belleğine ihtiyaç duyuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Arkadaşlar neden bu kadar safça yorumluyorsunuz olayı. Bilimsel çalışmalar şuan kullanılan teknolojinin dahi yetişemeyeceği hesaplama güçlükleri ortaya çıkartıyor. Mesela Mersenne asal sayıları denen bir asal sayı tipini kriptoloji için araştırıyorlar ve en son bulunan sayı yaklaşık bir buçuk yıl araştırma sonucu 10 milyon basamaklı bir sayı olarak bulundu. Bunun gibi bir sürü deneyin simulasyonu için bir çok yüksek teknoloji ürünü birleştirilerek bu sorunlara çözüm aranıyor.

Bu monitörler de kasırga görüntülerinden kaotik yapılarının hesaplanması için kullanılması gayet normal bir açıklama olabilir.

hiç bişeyi de beğenmeyiz.... sen yapsana...ne amaca hizmet ettiğini çok iyi biliyor herhalde "gereksiz" ve "mantıksız" diyenler.

üniversitedekiler gereksiz ve mantıksızda bi siz ikiniz gerekli ve mantıklısınız yani..

müthiş harika

ne zaman ki tek parça panel kullanılarak bu boyutlarda bir tv yapılır. o zaman "işte gerçek dev akran" başlığı mantık ve gereklilik kazanır. bir panelden diğer panele bakmak için kafamı çevirdiğimde pencereden dışarıya bakıyormuşum izlenimine kapılmak istemem. ama yorumcular nedense olumsuz yorumları teknoloji düşmanlığı olarak algılamış. daha öncede 60 tane 30" lik ekran bir araya getirilmişti. şimdi de 75, daha sonra 100 tane olur. bu demek değildir ki dünyanın en büyük tv si budur. bu ortaya çıkan çoklu ekran sistemine başka bir isim ile hitap edilmeli diye düşünüyorum. ANLAYANA!

LordShadow

Sen de yorum yaz