İşte korsanın korkunç faturası!

Kullanıcılar internetten korsan kopyalar indirirken, başka yerde neler yaşanıyor; hiç düşündünüz mü?

  • Gökay Özbudak
Dijital korsanlığın zararı sandığımızdan da büyük
Korsanın faturası: Milyonlarca işsiz

Bir çalışma, 2004'ten bu yana internetten izinsiz indirelen müzik, film, yazılım oyun gibi içeriklerden dolayı 2.7 milyon kişinin işsiz kaldığını ortaya çıkardı. Avrupa'da yapılan araştırmalara göre ekonomik zararın ise 2015'te 34 milyar Euro'yu bulması bekleniyor.

Paris Dauphine Üniversitesi'nde ekonomist olan Patrice Geffon'un liderliğini yaptığı araştırmaya göre, İngiltere'de işçilerin yüzde 6.2'si korsanın vurduğu yaratıcı sektörün içinde çalışıyor. Yüzde 3.4'lük bir dilim ise yazılım danışmanlığı gibi bu sektörün yan kollarında bulunuyor. Toplamda sayı 2.7 milyon kişiyi bulurken, sektörlerin tamamının toplam değerleri 175 milyar Euro gibi yüksek miktarlara ulaşıyor.

Geffon'a göre çok hızlı büyüyen dijital korsanlığın önüne geçmek devletlerin önceliği olmalı. Çalışmaya göre yazılım korsanlığının önüne geçmek biraz daha zor. Yazılım korsanlığının %50'si arkadaşların ya da ailenin bir kurulum cdsini paylaşmasından meydana gelirken, %34'ü izinsiz P2P tabanlı indirmelerden oluşuyor.

Örneğin kullanıcıların Bittorrent'ten indirdiği en popüler yazılımlardan biri Adobe Photoshop ve değer 500 dolar. Photosop bu kadar kolay erişilebilir olmasaydı insanlar daha ucuz bir program kullanmazlarmıydı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Üreticiler fiyatları bu kadar pahalı yapmasınlar ki nisanlarda orjinal kullansın
sizinde söylediğiniz gibi bir adobe photoshop un fiyatı 500 dolar ve kerkesin bu kadar para vermesi oldukça zor o yüzden millet de korsana başvurur.

arkadaş doğru sölmiş bizim evin aylık kazancı 650ytl bu kadar ücretle ev mi geçindirelim böyle şylere para mı ödeyelim .korsan Photoshop cs4 kullanıyom hahahahahhaha

ms windows u daha çok sattıkça fiyatını arttırıyor.
hani çok satılan ürün ucuzluyordu.?

fiyatları düşürsünler fiyatlar çok yüksek ülkelere göre fiyat versinler 20 tl ye orjinal oyun versinler bakalım nasıl kazanıyorlar isterlerse 50+100 -+200 tl bir oyuna kimse almaz ayda ben en az 5 oyun bitiriyom hesaplayın gerisini siz.kimse istemez pc başında bir kaç oyun insin sonrada crack istesin.20 tle olsa uraşmaz kimse.

orijinal ürün alsak anca amerika gibi zaten gırtlağa kadar borcumuz olan yerlere gidecek para, boşversene sen kapitalizmi biz mi kurtaracağız, gitsinler başka yerde arasınlar bi programa bir aylığından fazla para istemek için, dünya batsa umrumda değil zaten yaşadığımız bile şüpheli.

keşke herkesin alım gücü olsada kimse korsan kulanmasa

biz internet kullanmasak para nerden gelecek? ayda en azından 29 tl ödüyoruz malum hızımıza içinden kessinler onlara versinler

çözüm basit koskoca şirketlerin akıl edemediği bir çözüm yolu söylüyorum aslında akıl ediyorlarda işlerine gelmiyor ucuz versinler alalım kimsede işsiz kalmasın

Fiyat indirsinler orjinal aşmazsam konuşsunlar.Sanki herkesin 3 bin tl maaşı var.Eger fiyatlar inmezse korsan gelecekte daha da çok artacak ve artmaya dewam'da ediyor.

fiyatını düşürsünler o zaman

bizi ekonomik açıdan pazar gibi kullanıp sömüren ülkelere katkıda bulunmak için lütfen korsan kullanmayalım, daha fazla parayı avrupaya ve amerikaya akıtalım. Lütfen!

fiyati yüksek diye ferrari çalan varmi peki aranizda?photoshop cs 4 un gelistirilmesinde harcanan emekten , iş gücünden , bunun toplam maliyetinden haberiniz yok tabi.emin olun siz gelistirseniz 2000 $ a satmaya kalkardiniz. ev kullanicisin madem, photoshop cs 4 le ne isin var yani basit resim editorleri kullan neden gidip caliyorsun Photoshop u korsan kullaniyorsun? Cok pahali ve alamadiginiz urunleri gidip magazadan bu cok pahaliymis ucuz olsa alirdim ama degil o zaman calayim mi diyorsunuz?

Normal bir ev kullanıcısı için Photoshop kullanmak şart değil arkadaşlar. Ücretsiz yada demo su yeterli. Windows yada office deseniz anlıcam da Photoshop gibi örnekler aşırı kaçıyor.

Ama haklısınız Fahiş fiyata ps vermemekte haklı olup olmadığınız tartışılır ama adobe her zaman yapıyor bunu. Milyonlarca kullanıcısı var ama fiyat tavanlarda geziyor.

Ee üretmeyen ülkenin halkının yorumu da hırsızlığa övgüdür işte, adam olsan zaten kendin üretirsin, böyle anca dışa bağımlı tüketici kölesin. Sonra para yurt dışına çıkmasın? Pardon ama LCD- Plazma alırken evine böyle diyor musun? Demiyorsun. Ah pardon tabii, bizde mağaza açılışlarında selde yağma hırsızlık da var onu unuttuk, yani çalmak sorun değil yakalanmadıkça.

Bir şey daha, bu ülkede para kazanan yerli yazılımcı yok mu acaba? Neden olmasın? Ha yine pardon, yazılıma para vermek enayilik ya unuttuk. Yazılım iş değil çünkü, ama yaprak dolması iş mesela, neden? Lüp lüp yutuluyor.

Paran yoktur ya da vardır ama kolay diye korsana kayıyorsundur ama terbiyeli ol çalıyorsan sus, edep yahu! Etik olarak kabul mü edelim korsanlığı bu bahanelerle?

Arkadaşlar bu konuda yorum yaparken biraz düşünün, bu ürünleri normal birisi fiyat hakkında bir tahminde bulunabilecek bilgiye sahip mi?
Misal Photoshop demişsiniz, korsanı var anlaşılan ama birileri yüksek birileri de düşük demiş.
Ben Photoshop programını hiç kullanmadım ama arkadaşlardan nasıl olduğunu ve ne işe yaradığını bilirim. Eğer bu ürün yüksek paralıysa git onun rakibi olabilecek ya da az işlevli resim editörü kullanın.
İllaki hırsızlık yapmanın manası nedir ki? Yalnız hırsızlık yapmak istiyorum diyorsanız o başka. Bu fikir hırsızlığıdır. Birisi sizin fikrinizi çalsaydı o zaman vereceğiniz cevap merak konusu olurdu.

fiyati yüksek diye ferrari çalan varmi peki aranizda?photoshop cs 4 un gelistirilmesinde harcanan emekten , iş gücünden , bunun toplam maliyetinden haberiniz yok tabi.emin olun siz gelistirseniz 2000 $ a satmaya kalkardiniz. ev kullanicisin madem, photoshop cs 4 le ne isin var yani basit resim editorleri kullan neden gidip caliyorsun Photoshop u korsan kullaniyorsun? Cok pahali ve alamadiginiz urunleri gidip magazadan bu cok pahaliymis ucuz olsa alirdim ama degil o zaman calayim mi diyorsunuz?
----------------------------------------------------------------------------

sen ferrarini al anahtarı üstünde kapısı açık biryere bırak bakalım ne oluyor, ferrari çalmamalarının sebebi cezasının caydırıcı olması, korsan film yazılım oyun indirene ceza uygulaması varmı peki yok, var ama yok, bu yüzden devam ediyor bu süreç, bu dediğimiz şartlardaki örnekler.

birde Tr ye bakalım, bir lise , ünv. öğrencisinin cebindeki para nekadar ? genç insanlar ferrariye binemedikleri ve bu şartlardada bu hayal olduğu için , oyununu oynayayım bari diyor, ama o da ne 150 tl, ferrari hayaldi şimdi buda hayal oldu, kız arkadaşıyla sinemaya gitmeye kalksa bu öğrenci adam, 50 tl en asgari şartlarda, yani demek istediğim korsan evet kötü ve adı üstünde hırsızlık, ama gençlerinde bişeylere hakkı var, sen herkesin önünde oturup yemek yersen, yemeğin reklamını yaparsan devamlı , ballandıra ballandıra tanıtırsan anlatırsan, aç olanlarda pay almaya çalışır. oyüzden iyi bir fikirle tek üretim çıkan ve sürüme yönelmiş işlerde, oyun film yazılım gibi, gelir seviyesine göre düzenleme muhakkak şart, çünkü bu hizmetin kopyasına ulaşmak yüklemek kullanmak çok çok basit, bunu istemiyorsan, fiyatlarınıda buna göre ayarla, Tr de öğrenci arkadaşlarımız ceplerinde milyarlarla gezmiyorlar,çoğu çay a gevreğe talim ediyor, birşeylere hüküm verirken tüm şartları değerlendirmek gerekir.

Bazı firmaların kendini iyice tanıtmak için kasten korsanına göz yumduğu aşikardır.
Ayrıca eleman çıkartımını ya da her ürünün ucuz olmasının engeli olarak "korsanı" göstermek doğruluk değil, hedef saptırmadır. Bu firmanın fiyat, kâr ve devamlılık politikasının bir parçası olarak görülüyor.
Örnek olarak Photoshop programı kendi korsan kullanımını durdursaydı iddia ediyorum fiyatında azalma gibi bir değişim olmaz, tersine yükseltirdi bana göre.

her ev kullanıcısının profesyonel işler yaptığını sanmıyorum. 2-3 dandik efekt için kim o kadar para verir ki?

acaba photohop daha ucuz olsaydı bu kadar korsanı olurmuydu? bence soru bu olmalı...

her ev kullanıcısının profesyonel işler yaptığını sanmıyorum. 2-3 dandik efekt için kim o kadar para verir ki?
--------------
2-3 dandik efekti yapacak onlarca ücretsiz yazılım da var.
bunu yapabilen tek program photoshopmuş gibi herkes fiyatından dem vurup yaptığını haklı göstermeye çalışmış

aslında az bile diyorlar bu ürünlere, programları, oyunları ve filmleri şimdi kaça satıyorlarsa bunun 50-100 katı fiyata satmalılar her programa en az 5-10 tane de kopyalama koruması koymalılar nasıl olsa millette para çok anlaşılan alır bunlar gene, parası olmayan oynayamaz ne güzel.

Senelerdir süren mantik diyelimki bir flim 1 milyon adet Torrent ile cekilmis 1 milyon carpi flimin fiyati ile bu kadar kayip ettik konusmalari süren seyler.
O flimi cekenlerin zaten 100 % 99 u o flimi almiyacaklardi bu bazi programlar icinde gecerli örnek adobe o program iyi olabilir ama bedava yada daha ucuza hatta acik kaynak kodlu bir sürü benzerleri mevcut sadece ismi yüklenmesine sebeb oluyor bunlar klasik seyler.
Global lisans olayina ülkelerin cikartacaklari yasalar ile desteklemesi gerekiyor.
Ticari acidan 1 sene önce cikmis flim, müzik, program vs vs gibi seylerin tek bir catida toplanmasi Servis sagliyacalarin ülke sartlarina göre alacagi sabir bi ücret ve bu paranin masraf ve vergi sonrasi hak sahiplerine dagitilmasi gibi mantikli bir olay korsani bitirmesede 100 % 80 azaltir.

indirenlerin % 70 civarı arşiv niyetine ve çok az kullanım için indiriyor, sonra zorlandığı için ya siliyor yada kullanmıyor, yani ticari bir kazanç yok... geriye kalan %30' un %20' si kısa dönemli kulanıyor, buradaki kayıp ise tasarım+baskı üzerine iş yeri açanları etkiliyor, Adobe' yi değil...!!! Tasarım+baskı atöyeleri tasarımdan para alamıyor ama bu çok kısa dönemli oluyor, çünki böyle atölyelere gelenler kendi yaptıkları çalışmaların kötü olduğunun farkına varıyor, ve işlerini bu atölyelerle halletme eğilimine giriyor...

ama indirenlerin %10 luk kısmı ise biraz daha ciddi...
bunların % 6-7 civarı küçük yada büyümeye elverişli iş yerleri ve kazançlarını tam dengeleyemedikleri yada ödenek ayırmak istememeleri yüzünden Adobe zarara giriyor ama çok az bir zarar, oda çok kısa dönemli olarak... nedenmi...???

çünki küçük firmalar iş yapamadıkları için kapanıyor yada el değiştiriyor, eğer işlerini büyütüyor ve teknik desteğe ihtiyaç duyuyor, kurumsallaşma yönünde adımlar atıyor ve mecburen yazılım lisanlarını almak yada tamamlamak zorunda kalıyor ve böylece Adobe zararını bir süre sonra kar ile telafi etmiş oluyor...!!!!

işte en can alıcı %3 lük kesimler ise yüzlerce makinaya ulaşmalarına rağmen lisans almayanlar...!!! öyle firmalar varki tasarım atölyesi 30 makina - 50 - hatta 80 makinalık yerler var...!!! ama lisans parasından kaçmaya çalışarak hem işlerini, hemde elemanlarını yıpratmakta...!!!

unutmayın ki eğer kopyalar olmazsa piyasalar ölür, firmalarda bir daha üst versiyon çıkartmaz ve ateş pahasına satarlar yazılımlarını...

saygılarımla...

windows 7 yasal 90 milyon satmış, şu an için :)) ortalama 200 tl desek varın hesaplayın bil amcamı ... en az 150 milyonda korsandır. hadi onlarda yasal aldı diyelim.. ne olacak , windows 7 ucuzlayacak mı? yoksa bil amca daha çok kazanıp 50 bin yazılımcı mı daha işe alacak ! evet savaşlarda olmasaydı trilyonlarca dolar silah sanayi insanlığa kullanılşırdı ne açlık kalırdı ne başka şey vsvsv.. doğanın kanunu bu.. biri yapar biri yıkar diğeri yapar ve böle gider iş..

heralde korsan satılan her malın orjinalinin alınacağını baz alarak hesaplamışlar bunu, korsan hiç olmasaydı ve siz bu fiyatlardan ürünleri satmaya devam etseydiniz, iyimser bir tahminle insanların %75i yine almayacaktı mallarınızı, kalan %25 sizi kurtarırmıydı bilmem.

Cebimde 100tl para olsun. Atıyorum Photoshop programını ücretsiz kullanıyor olsam ücreti ne kadar bilmiyorum ama 500$ olsa mesela, şimdi ben her halükarda alamayacağım program için nasıl bir zarar ettirebilirimki?

Türkiye'de herkes orijinal Windows kullanmak zorunda bırakılsa 5milyon bilgisayarda Windows 7 ultimate varsa o sayı hiç bir zaman 5milyon olmayacaktı. Ya xp kullanmaya devam ederlerdi yada Linux gibi alternatiflere yönelirdi en azından %80lik kısım. Windows 7 satın alanlar arasında ultimate sürümünü alanlarda sayıca çok az olurdu.

1 milyar $ cebimizde para varsa 100 milyar$ lık program kullanıyorsak lisanssız olarak, olmayan paramızla kime ne iş imkanı sağlayacağız?

O zaman kendi bilgisayarıma attığım yüzlerce formatı kendim attığım için 100 x 30 = 3000 TL zarardamı şimdi bilgisayarcılar?

Photoshop kullanmıyorum ama photoshopu korsan olarak indirmiş olsam ve biri bana bunu ya satın alacaksın yada sileceksin diye zorlama getirse anında silerim. Cebimde photoshop alacak para herhalde yoktur, öyleyse zaten satın alamayacaktım ve olmayan param ile kimseye iş imkanı sağlayamayacaktım. Param olsa da yine almazdım çünkü photoshop kullanan birisi değilim, ihtiyacım olmayan herşeye oara verebilecek kadar da param yok. İhtiyacımız olmayan programları indirince kimsenin bir zararı olmuyor. Ne zaman zararları olur? eğer korsan Windows 7 ultimate kullanıyorum mesela atıyorum değeri 400tl. Bu sefer zararları olur ama 400tl değil çünkü satın almak zorunda olsam 400tlilik ultimate yerine belki de atıyorum 200tllik home basic sürümünü alacaktım. O zaman işte 200tllik bir zarar olur. Herkes bütçesine göre harcama yapar. Bilgisayarında 150.000$ lık programlar olan herkesin maddi gücü bu programlara yetseydi bile zaten ihtiyacı olmayan programlara kimse para vermezdi.

Sen de yorum yaz