Nesnelerin ve hizmetlerin interneti!

Kullandığımız tüm cihazları internete bağlayacak olan Nesnelerin İnterneti'nin temelleri atılıyor!

Sektörler birbirine bağlanacak

Sektörler birbirine bağlanacak

Daha önce birbiriyle ilişkisi olmayan sektörler birbirine bağlanacak

Bir nakliye şirketi müşterisinin stoklarının azaldığını öğrendiğinde, üzerinde anlaştıkları gibi stokların tazelenmesini organize edebilir. Evin sakinleri yokken oturma odasının ışığı açılırsa, güvenlik hizmetleri bir metin mesajı alarak harekete geçebilir. Kiralık bir taşıt kısa bir süre içinde çok uzun bir mesafe kat ederse, sistem alternatif bir sözleşme önerisi getirebilir. Bunlar, nesneler arası iletişimden geliştirilebilecek iş modellerine verilebilecek örnekler... Bu modeller, internetin 340 milyon sekstilyon adresine de bir amaç kazandıracak, zira bunları sensörler ve yazılımlar kullanacak. Bu adresler, daha önce birbiri ile hiçbir ilişkisi olmayan pazar oyuncularını ve iş sektörlerini de birbirine bağlayacak.

Şirketler, müşterilere fayda sağlayan tamamlayıcı veya yeni teklifler oluşturmak üzere web tabanlı platformlar üzerinden birbirleri ile işbirliği yapabilecekler. Bu ise, mevcut iş sektörlerindeki alışılagelmiş düşünüşü sarsacak.

Geleceğin akıllı evi, nesne ve hizmetlerin interneti için muhtemel uygulama alanlarından sadece birini oluşturuyor. Ağa bağlı mobilite de bir diğerini... Ağa bağlı taşıtlar, enerji santralleri, akıllı telefonlar, konteynerler ve makineler, gündelik yaşamı değiştirecek yenilikçi hizmetlerin önünü açarken muazzam bir iş potansiyeli de yaratıyor.

1,9 trilyon dolarlık katma değer

ABD merkezli teknoloji araştırma şirketi Gartner'dan BT analistleri, nesne ve hizmetlerin internetinin 2020 yılına kadar sektörün birçok dalında 1,9 trilyon dolarlık katma değer yaratmasını bekliyor. Şirketler, sadece Reutlingen'de değil, dünya çapında bu fırsatları yakalayıp inovasyonu şekillendirmeyi kendi üzerlerine almalı. Bunu yapmadıkları takdirde, kısa süre içinde rekabet güçlerini yitirecekler.

Yeni teknolojiler hayata geçirildikçe, veri güvenliği de kilit önem kazanacak; dolayısıyla sürekli olarak veri güvenliğinin sağlanması ve en son teknoloji ile donatılması gerekiyor. Aksi takdirde, bu yeniliklerin kabulü sınırlı olabilir. Bosch olarak, daima müşterilerimizi, verilerini tam olarak nasıl kullanacağımız konusunda bilgilendireceğiz. Bana göre, politika yapıcılar bu teknolojiyi güvenilir bir politika çerçevesi ile desteklemeli. Ne de olsa, nesne ve hizmetlerin interneti, Almanya gibi yüksek maliyetli yerlerde, yeni iş yaratma ve mevcut işleri koruma potansiyeline de sahip.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir