Jailbreak'li iPhone'lara KeyRaider şoku!

Eğer siz de iPhone'unuzu jailbreak ile kullanıyorsanız, bu haber canınızı fena halde sıkacak!

KeyRaider, iOS platformunun kabusu oldu!

Palo Alto Networks, 225 binden fazla Apple hesabı kimlik bilgilerinin jailbreak'lenmiş iOS cihazlarını hedef alan kötü amaçlı yazılım tarafından çalındığını bildirdi.

Palo Alto Networks yetkilisi Claud Xiao tarafından yayınlanan bir blog yazısında bu durumun bilinen en büyük Apple kimlik bilgisi hırsızlığı olduğu ifade edildi. Saldırının Çin, Fransa, Rusya, Japonya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Avustralya, İsrail, İtalya, İspanya, Singapur ve Güney Kore olmak üzere 18 ülkeyi kapsayan kullanıcıları etkilediği bildiriliyor.

KeyRaider sadece "jailbreak" uygulanmış Apple cihazlara bulaşabiliyor. Jailbreak uygulaması cihazlar için uygulama yükleme sınırını kaldırıyor. Bu nedenle Apple güvenlik kavramını tehlikeye attığı için cihazlara bu işlemin yapılmasını önermiyor.

Saldırıda kullanılan yazılımın iOS'a yeni işlevler kazandırmak için kullanıcılara sunulduğu ve bu sayede yayıldığı söyleniyor. KeyRaider, jailbreak uygulanmış cihazlar için Weiphone forumunda yayınlanan bir tweak içinde ortaya çıktı. Yazılımı, Weiphone platformuna kayıtlı "mischa07" isimli kullanıcının yaydığı tahmin ediliyor.

Kötü amaçlı yazılım, ele geçirdiği Apple hesaplarını kullanarak hileli uygulamalar indirdiği gibi, sertifika ve satın alma makbuzlarını da topluyor. KeyRaider saldırısının ransomware girişimi için de kullanıldığı belirtiliyor. Yani yazılımın cihazları kilitleyerek kullanıcılardan fidye de talep ettiği ifade ediliyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

İPhone alıp JailBreak yapan %100 katıksız geri zekalıdır. Android al özgürce kulan.

@01 Eylül 2015 11:40 özgürce kasa kasa

@01 Eylül 2015 11:40 böyle bir olayın başına gelmesi için Android tek başına yeter zaten ekstra bişi yapmanıza gerek yok :)

@01 Eylül 2015 11:40 bu mantıkla android alınca root yapanda katıksızdır (ve saçmalık özgür yaşa vs palavraları)

Bizim çürük elmacılar yine iyi yırtmış :):) Keza listede Türkiye ismide geçseydi kendilerini savunmak için bir ton laf kalabalığı yapacaklardı.

Dünyadan bir habersin, kalkmış jbyi kötülüyorsun !!

KeyRaider altından apple çıkar benden demesi kullanıcıları korkutuyor.

Neden katıksız gerizekalı oluyor? adam istediğini yapar sonuçta

Telefonlarda farklar olmalı. Ben 3.000 TL Verip S6 Aldıysam diğer insan 2.000 TL ye S5 aldıysa aramızda özellik olarak fark olacak tabikide. iPhone da 4S İle 6 Plus arasında yazılım olarak hiç bir fark yok. Bundan dolayı Apple kullanmıyorum. Neden 700 TL lik bir telefon benimle aynı menüyü paylaşsın ki? Ben o kadar parayı diğerlerinden üst olduğu için veriyorum. Bakın Note 4 ve Note 5 farkına. Menülerş asla aynı olmayacak. Bundan dolayı Note 5 siparişi verdim.

@01 Eylül 2015 17:47 kafan mı güzel telefonlar arasındaki fark donanım farkıdır. androidde de hangi telefonu alırsan menüsü aynıdır. s2 ye bile note 5 in menüsü kuruluyor ama s2 s2dir note 5 değil fark donanımdır. Sizin gibiler sayesinde adamlar köşe hey gidinin dünyası.

Mercedes de 4 tekerlekli ama sen renault al. O da android gibi işini görür. Özgürce gezersin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir