Kablosuz ağınızda bir yabancı mı var?

Kablosuz ağınıza komşunuz mu dadandı? Öyleyse bu uygulamayı mutlaka deneyin...

Kablosuz ağınızda bir yabancı mı var?

Kablosuz ağımız evimizde her noktaya internet bağlantısı ulaştırdığı gibi aslında komşularımıza ve yakın çevrede bulunan insanlara da ulaşabiliyor. Eğer yeterince güçlü bir ağ şifreniz yoksa, biraz teknik bilgisi olan biri veya şifrenizi tahmin edebilecek bir başkası, kablosuz ağınıza izinsizce girebilir ve sizin hiç haberiniz olmadan internet bağlantınızı kullanmaya başlayabilir. 

Ayrıca, zaman içinde izin verdiğiniz başka kullanıcıların da ağdaki hareketlerini görmek isteyebilirsiniz. Bu amaçla hazırlanmış olan bir yazılım olan Who Is On MY Wi-Fi, kablosuz ağınıza girmiş olan bilgisayarları ve trafik verilerini gösteren yararlı bri uygulama.

Aslında uygulamanın eğlenceli yanı, bunu kullanabilmek için yönetici olmanızın gerekmemesi. Eğer yazılım bilgisayarınızda kurulu ise, girmiş olduğunuz ağdaki diğer bilgisayarları bu uygulama sayesinde kolayca görebilirsiniz. Ancak bu uygulamayı iş yerinizde kullanmaya niyetliyseniz, uygulamanın port scan etme özelliği nedeniyle IT departmanındaki çalışanları alarma geçireceğini ve neden böyle bir uygulama kullanma gereği duyduğunuzu sorgulayan bir tavırla karşılaşacağınızı, hatta bu "tehlikeli" davranışınızın yöneticilerinize rapor edileceğini ve muhtemelen şirket içinde insanların e-postalarını ve özel yazışmalarını okumaya çalışan bir "sanayi casusu" muamelesi görebileceğinizi unutmayın. Yani, bu uygulamanın en güzel kullanım alanı, ev ağınızı kontrol etmek. Çalıştığınız iş yerinde kullanmaya kalkarsanız, işinizi kaybetmenizin büyük olasılık olduğunu hatırlatalım. Sonra niye uyarmadınız diye bize gelmeyin.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

yapmanız gereken modenin guvenlik ayarlarından mac filtreleme; kullandığın pc nin mac adresini modenin mac filtrelemesinde tanımlayacaksın ayrıca wifi şifreniz kırılsa dahi belirlenmiş olan mac adresleri dışında kalan mac adreslerine internet ve lan erişimini block ettirdin mi tamamdır. istediği kadar uğraşsın. En güvenli yöntem bu.

bu yazı cahillere yönelik yazılmış...

modem arayüzüne keylogger benzeri bir yazılım yükledim. birde script yazdım. modem otomatikman devam etmek için bu dosyayı indiriniz sayfasına yönlendiriyor. modemimi hacklemeye yeltenen olmadı ama hackleyen olursa çok eğlenceli şeyler olacak.

Modem arayüzüne girip bakmakdan daha pratik işe yarar bir uygulama teşekkürler.

peki izinsiz girenleri gördüm engelleye biliyormuyum?

@25 Oca 2014 16:58 modemin arayüzünde ıp ve mac adress bazında filtrelemeler var biraz kurcala menüyü biraz da google a danış bulursun

istediğiniz kadar uğraşın nafile, artık şifre kırma proğramları şifreyi değil, modemin seri numarasını kırıyor. siz şifrenizi değiştirdiğinizde iste 5 dk bile sürmeden yeni şifrenizi kırabiliyor. zaten sizin pc kapalıyken biri ağınıza bağlanınca modemin ışığı titreyerek birinin bağlandığı sinyalini verir proğrama hiç gerek yok yani :)

@25 Oca 2014 19:56 Allah' ını seven şu arkadaşa modemlerin çalışma prensibini anlatsın. en azından şifreleme kriptolarından bahsetsin. birde şifre kırma programı nedir be arkadaş, bari backtrack deseydin. 5 dakikada 2010 sonrasında üretilen modemleri kırmana imkan yok. öyle firmware'lara sahip modemler yapılıyor ki senin mac adresini bir aldımı değil bir ay uğraşsan kıramazsın. hem artık wpa2 diye bir faktör var. sen kaçıncı yüzyıl da yaşıyorsun.

@26 Oca 2014 12:45 Cep telefonu ve tablet gibi zorunlu olarak kablosuz bağlanan cihazların modeme gönderdikleri paketleri havada yakalayarak yeni şifreyi bir kaç dakikada oradan elde ediyorlar. Tek çözümü 1) ağ adını gizli yapmak (ağ adını aramakla uğraşmıyorlar) 2) modem ayarlarına girilen admin şifresini değiştirmek (modeme girip şifreyi okuyamaması için)

@26 Oca 2014 12:45 arkadaşa kızma muhtemelen google hackeri arkadaşımız eline yalın bir sha versem ekmeğe sürülüyormu bu diye bakar kalır :)

@25 Oca 2014 19:56 :) Kusura bakmayın ama sesli güldüm :)

gerekli olmadıkça wifi,kullanmamak gerek pc için se internet direkt kabloyu tak en güvenlisi.

o nasıl bir senaryo la öyle. Öyle uçak mı uçar :)

MAC adreslerini yasaklayınca modeme bağlansalar bile IP alamadıkları için ne internete çıkabiliyorlar ne de ağdaki bilgisayarlara erişebiliyorlar. Sabırla her bağlanan MAC adreslerini kopyalayın ve bu MAC adreslerini girip ERİŞİMİ ENGELLE yapın. Bu yöntem cihazlarınızın MAC adreslerine izin vermekten daha etkilidir, çünkü cihazlarınızın MAC adreslerini kopyalayarak girmeleri mümkün. AĞ ADINI GİZLİ YAPIN, şifre de 8 değil en az 16 basamaklı olsun.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.overlook.android.fing&hl=tr bu uygulamada aynı görevi görevi görüyor. Bence deneyin faydasını görüceksiniz.

Sayın Editör böyle programlar la milleti kolaya kaçmanın yolunu öğreteceğine biraz modem arayüzü dersleri verinde millet bişey öğrensin bu dediğiniz herşeyi modem arayüzünden görebiliriz engelleyebiliriz.

İnternet kafelerde.kullanilan programlara benziyo iyimis: )

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir