Kablosuz internette hız rekoru!

Geliştirilen yeni kablosuz internet sisteminin ulaştığı hızlar dudak uçuklatacak cinsten...

Kablosuz internette hız rekoru!

Almanya'da bulunan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü'nde geliştirilen yeni kablosuz internet teknolojisi, normal "yüksek" hızlı internet bağlantılarına alışmış olan kullanıcıların başını döndürecek kadar hızlı: 40 Gbps hızına ulaşabilen bağlantıyla, HD çözünürlüklü birkaç film bir saniye içinde iletilebiliyor. Ancak bu teknolojinin evlerimize gelmesinin imkânsız olduğu söyleniyor.

Yeni teknolojinin temelinde yer alan gelişmiş araçlar, geleneksel kablosuz bağlantının kullandığı 2,4 Ghz ve 5 GHz frekansından çok daha yüksek olan 240 GHz frekansında çalışıyor. Uzmanlar bu frekans aralığının, hiçbir müdahale olmaksızın bağlantı kurulabilen ideal aralık olduğunu belirtiyorlar. Ancak havada engel tanımayan, inanılmaz hızlarda veri transferini mümkün kılan sinyaller, duvarla karşılaştıklarında kolaylıkla engelleniyorlar. Yani bu kadar yüksek hızda kablosuz bağlantıyı evlerimizde kullanmamız pek olası görünmüyor.

Teknolojiyi geliştiren ekip ilk bağlantılarını birbirlerinden yaklaşık bir kilometre mesafede bulunan iki gökdelen arasında kurmuş. Yeni teknolojinin, fiber kablo döşemek pahalı olduğu için firmaların ilgilenmediği, bu yüzden modern yaşamın olmazsa olmazlarından hızlı internet bağlantısına kavuşamayan kırsal bölgelerin ve yoksul mahallelerin sorunlarını çözmekte faydalı olacağı tahmin ediliyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Ya Allahınızı serverseniz bana internetin hızından bahsetmeyin daha buraya fiber döşenmemiş 1 mb hızla oyun oynuyoruz ya ayıp ...

@21 May 2013 13:53 güya 20mbit fiber internet 2-3 video izle kota dolmuş 3mbit de yüksek pinglerle eziyet çek Bu mudur adalet

@21 May 2013 15:15 TTNET ile her şey mümkün... 50GB yeter mi? yetmez...

@21 May 2013 15:15 router ile gelen ethernet kablosu kötü değiştir... cat5e kablo al ama neodium mıknatısla kontrol et tutmasın...

2.4 GHz lik Tilgin(şu meşhur fiber) modemiyle 1 tane duvar aralığında 3m mesafede 2 çizgi çekiyor ve sayfayı yükleme süresinden bahsetmiyorum!

@21 May 2013 14:00 o modemde 11n yok mu? 11n ayarla kullanabilirsen hızın düşmez...

HD çözünürlüklü birkaç filmi bir saniye içinde yüklemek? bu gerçekdışı komik haberlere kendinizde inanıyor musunuz bari :)

@21 May 2013 14:19 1.si okuduğunu anlamamışsın. Birkaç filmi bir saniyede değil birkaç saniyede bir HD filmi diyo ki bu birkaç saniye 10 dk da olsa gayet hızlı Türkiye standartlarına göre. 2. si 40 mbps göremezken adamlar 40 gbps diyorlar durumu çok ta yadırgamamak gerek :) Tabi bu da bizim ne kadar uzay çağında olduğumuzun başka bir kanıtı ;)

Biz 8 Mbps zor alıyoruz adamlar 40 Gbps yapmışlar.

Bizim ülkemizdeki internet hem yavaş hem pahalı bu haber bizi ilgilendirmez...

tiksinç bir sey bu. a guzel kardesim, madem kullanamayacaguz, neden haber yaparsiniz

duvarları yıksınlar. Bilim adamı olmuşlar ama bi duvara yenik düşüyorlar

ttnet daha 8mbs i geçemiyo bize 40 gbps ne yarar bize 20 mbbs bile yeter

ubnt air fibere bakın şimdlk

adil kullanım kotası yakında enaz 50 Mbit oluyormuş. hadi gözünüz aydın..

Çok şey istemiyoruz vaad ettiğiniz 8mbit i düzgün verin yeter. 50GB AKK saçmalığı olmadan ki o zaman yeni şeylere geçebilelim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir