Kablosuz modemle gelen risk!

Evlerimizde kullandığımız kablosuz modemler hakkında acı bir gerçek daha ortaya çıktı!

  • Levent Öztürk
Kablosuz modemle gelen risk!

Yeni bir çalışmaya göre, Wi-Fi ağlerının güvenliği, 1990'lardaki PC güvenliği ne kadar iyise o kadar iyi bir durumda. Yani çok da iyi bir noktada olduğumuz söylenemez.

Güvenlik firması Avast'ın bulgularına göre, modemlerin yarısından fazlası varsayılan veya genellikle kullanılan, kolaylıkla bulunabilen şifre/ID birleşimleri ile korunmakta. admin/admin veya guest/guest gibi varsayılan kullanıcı ismi/şifre eşleşmeleri sıklıkla kullanılmaya devam ediliyor. 2.000 evde yapılan araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 23'lük kesimi ise, adreslerini, isimlerini, telefon numaralarını, sokak adlarını ve diğer kolaylıkla tahmin edilen kelimeleri modem şifresi olarak kullanıyor.

Şifre ile yeteri kadar korunamayan modemler, hacker'lar için oldukça kolay bir erişim noktası sağlamakta ve kişisel bilgilerin çalınmasından internet tarayıcısı seanslarının takip edilmesine kadar pek çok farklı saldırı için açık bir kapı bırakıyor.

Wi-Fi ağlarında bulunan en büyük risklerden biri, DNS hırsızlığı olarak gözükmekte. Kullanılan kötü amaçlı yazılımlar sayesinde, kullanıcıların DNS ayarları değiştirerek bir banka internet sitesi gibi bilinen bir siteden, siber suçlular tarafından kontrol edilen bir başka siteye yönlendirme yapılması mümkün olabiliyor.

Avast'ın üst seviye yöneticilerinden Vince Steckler'ın söylediğine göre günümüzün modem güvenlik durumu 1990'lardaki PC'leri anımsatır bir halde, güvenliğe karşı gösterilen umursamaz durumun yanı sıra her gün bulunan yeni açıklıklar kolaylıkla faydalanılabilecek bir ortam yaratmakta. Aradaki asıl fark ise, günümüzde insanların eskiye göre çok daha fazla kişisel bilgiyi ürünlerinde depolamaları...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Airties marka modem kullanıyorum ve güvenlik ayarlarım : wpa2+mac filtreleme ve şifrem de 60 haneli sayı,bükük,küçük,işaretlerden oluşuyor. Sizce yeterlimi ?

@02 Şub 2015 00:40 Asla yeterli olmaz ama güzel bir önlem almışsınız :) Ekstra olarak modemde eğer sinyal gücü ayarı varsa onu da ihtiyacınız ne kadarsa o seviyede tutun. Mesela ben çift kanal modemimde 5GHz bandını %25 güçte kullanıyorum. Bütün mahalleden çekmesine gerek yok yani :D(ayrıca 5Ghz bandı için mac filtreleme koyup ssid yi kapattım çünkü bu banda -hd video akışı için- sadece tv bağlı).

@02 Şub 2015 00:40 Fazlasıylan yeterli

@02 Şub 2015 00:40 Mesele sadece şifre değil. modem yazılımında açık varsa kaç haneli şifre girdiğinin pek önemi yok.

@02 Şub 2015 00:40 Tabi ki yetersiz, SSID gizleme olmadan ağın saldırılara açık.

@02 Şub 2015 00:40 yetersiz hocam 60 haneli şifreyi ben 2 günde kırdım. Çok basit. Kendi yazdığım programla türkçe şifreleri dahi kırabiliyorum.

@02 Şub 2015 12:29 ardışık ve sözlükte olan şifreyi herkes kırıyor... sıkıyorsa konsantre şifre kır...

00:40 bende wpa2 ve mac kullanıyorum ama 60 haneli şifreye karşıyım. =D

çokda bükü olmasın be ya .

Ağ adını gizlemek de oldukça etkili.

sallama balon yazı... palavralarla dolu...

sadece WPA2 PSK güvenlik modum ve 13 haneli karışık şifremle hacker ların kralı gelse ağlaya ağlaya geri döner....

En mantıklısı kablosuz sinyal seviyesini azaltmak ve mümkünse kablo kullanmak.

Valla hiçde basit bir şifre kullanmamama rağmen bi ara ağımda tanımadığım cihazlar belirmeye başladı.Bende kıllandım üşenmeden mac filtre koydum.Şimdi benim belirlediğim maclerden başka hiçbir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play