Kâğıt kadar ince güneş hücreleri

Gelecekte cep telefonlarınız masanın üzerinde veya cam kenarında güneşte kalınca endişelenmeyeceğiz.

Kâğıt kadar ince güneş hücreleri
Yakında raflarda çevreci cep telefonları görebiliriz.

Sharp geçtiğimiz günlerde dünyanın en ince güneş hücresini duyurdu. Sharp ürün hakkında pek bir bilgi vermese de sadece 0,8 mm inceliğindeki bu hücre özellikle cep telefonlarında kullanım alanı bulabilecek gibi görünüyor. Eğer bu gerçekleşirse torunlarınızın torunları cep telefon şarj cihazı dediğinizde size garip garip bakabilirler.

Sharp ve AU, geçtiğimiz ay da dünyanın ilk su geçirmez, güneş ile şarj olan cep telefonunu duyurmuşlardı. Güneşte 10 dakika durarak pilini 2 saatlik bekleme ve 1 dakikalık konuşma için yeterli miktarda şarj edebilen prototip telefon özellikle doğa sporlarına meraklı çevreler tarafından ilgi görmüştü.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

( torunlarınızın torunları ) bence de bizden geçti, artık öbür taraftaki teknolojilere bakacaz

bence biz kullanırız bunları o kadar abartmaya gerek yok

onyıllardır aynı haberler...daha çocukken hesap makinesinin güneş pilini çıkarıp kaç ayrı işte kullanmıştım ama bu teknoloji firmaları nedense yıllardır ıkınıp duruyor oldukları yerde...ne varsa sanki alın güneş pilini basit bir süzme devresiyle takın istediğiniz cihaza onu da ben mi söyleyeceğim artık ya...ilerleyin artık.....hep aynı hep aynı....

Olası görünmüyor bence. Sonuçta cep telefonunu acil durumlar için kisa süreliğine güneşten şarj edebilirsiniz ama tam dolu hale getirmek için saatlerce beklenmeli. Gece ne yapacaksıniz ayrıca? Cep telefonu cepte, kılıfta vb. taşınır çogunlukla, camın önüne koyma mecburiyeti tutmaz bence. En azından klasik şarj aletleri olur, güneş ilave destektir. Bu da ekstra maliyet demek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir