Kalorifer gibi bilgisayar!

IBM'in yeni süper bilgisayarı su ile soğutulacak, ısınan su ise bakın ne için kullanılacak...

  • Ümit Öncel
IBM'in süper bilgisayarı ısıtmada kullanılacak!
İşte IBM'in süper bilgisayarı...

Tüm bilgisayar kullanıcıları evlerinde süper bilgisayarları olsun ister. Ama bizim evlerimizdeki "süper bilgisayarlarımız", NASA'da veya büyük üniversitelerde kullanılanların yanında pek de süper değil. Örneğin Zürih Üniversitesi yakında yeni süper bilgisayarına kavuşacak. Bu bilgisayar, bir saniyede tam 10 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor.

Fakat bu bilgisayarın en önemli özelliği hızı değil. Bu dev bilgisayarların en büyük sorunu pek de çevre dostu olmamaları. Fakat IBM, bu yeni süper bilgisayar için geliştirdiği çok özel bir sistemle enerji tüketimini %40 azaltmayı başardı. Bu çevre dostu süper bilgisayarın soğutması ise fan ile değil su ile olacak. Soğutma işlemi sırasında ısınan su ise üniversitenin öğrenci yurtlarının ısıtılmasında kullanılacak, böylece ısıtma için kullanılan enerji tüketimi de azaltılmış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

O ısınan su ne akdar sıcak olabilir ki ?

walla normal bi pc'de cpu ve gpu 70 C dereceye kadar ısınabiliyosa bunlarınki bayagı bi ısınır die dusunuyorum

En azından belli bir sıcaklığa getirilip oradan da ısıtma kazanına aktarılıyordur. Çok sıcak olmasına gerek yoktur bu yüzden.

Peki ya yazın ne olacak :)

Bu çevre dostu süper bilgisayarın soğutması ise fan ile değil su ile olacak. Soğutma işlemi sırasında ısınan su ise üniversitenin öğrenci yurtlarının ısıtılmasında kullanılacak, böylece ısıtma için kullanılan enerji tüketimi de azaltılmış olacak.

İşte bu!!! bizim bu tip çözümlere ihtiyacımız var. Adamlar ne güzel düşünmüş. Bu tip çözümler küresel ısınma'yı engellemez belki fakat daha az enerji tüketiminden dolayı küresel ısınmayı yavaşlatabilir.

Ayakta alkışlamaktayım...

ısı tansferine baglıdır bide kaç kalori ısı ürettiginede baglıdır
cok ısınıyorsa tabiki binayı ısıtır bi sirkülasyon pompası yeter petekden soguyara k dönen su gene ısıtılır işşlemçide böle bi döngüyle calışır
bence güzel düşünmüşler bizde sıcaksuyu güneş enerjisinden alıyoruz
kışın ewde ısıtmak için bi cift devreli pompa seti bulsam evi güneşli günlerde bedava ısıtıcam farkı yaratan düşünen insandır))

aslında ibm yanlış yapmış. soğutma işini 49 yıllığına kullanma karşılığında ihaleye verebilirdi. kafası çalışmıyor demekki!

Peki ya yazın ne olacak :)

onunla da duş alırlar:)

ben bu fikri düşünmüştüm çaldılar fikrimi

IBM intelin çok yüksek enerji tüketen CISC mimarisi yerine RISC mimarisini kullandığından ve bu mimari en önemli özelliği ile enerji tüketimi avantajlı olduğundan normaldir diyorum.

insan vücudu da böyledir ne kadar hızlı düşünürsen vücut ısısı o derece artar saniyede 10trilyon işlemi nasıl yaparsanız yapın ısı kaçınılmazdır.

peki harcanan su miktarı ne kadar olacak ? tamam iyi güzel enerji tasarrufu fakat ya su sarfiyatı:?

Bende şebeke suyuyla boruları pcden geçirerek soğutmayı düşünmüştüm

Biz bu işi zaten yapmıştık. Bizde soğutmayı su ile sağlayıp ısınan su ile de çay ısıtmıştık :)
İşte projemizin resmi....
http://abiltop.files.wordpress.com/2009/05/caynik2.jpg

turk zekasına bak cok once dusunmusler adamlar
ama bızde mali destek yok nu konulara xD

Teşekkürler...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost