Karada yürüyen balık türü keşfedildi...

Keşfedilen yeni balık türü herkesi şaşırtıyor: Karaya çıkıyorlar, yürüyorlar...

  • Gökay Özbudak
Karada yürüyen balık türü keşfedildi...
Yeni tür sığ kesimlerde yaşıyor...

Amerika'daki Doğa Tarihi Müzesi'nden ve Fish Biology dergisinden bilimadamları, yarasa balıklarına ait iki yeni canlı türünün keşfini yaptı. Yeni keşfedilen bu türler kısmen ya da tamamen, yakın zamanda sızıntının yaşandığı Meksika Körfezi'nde bulunuyorlar.

Yarasa balıklarının 70 türü var ve bu türler genellikle okyanus tabanında, karanlık bölgelerde yaşıyorlar. Ancak bu yeni bulunan türler daha sığ ortamlarda bulunuyor ve şaşırtıcı şekilde karaya çıktıklarında, kollara benzeyen kanatlarıyla yürüyebiliyorlar.

Bilimadamları zaman zaman yeni türlerin ortaya çıkışını şu şekilde yorumluyor; "Körfezde bile hala yeni türleri bulabiliyorsak, daha bilmediğimiz ne kadar çeşitlilik bulunuyor bir düşünün."

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bilişim dünyası ile alakası nedir ki bu haberin?

Yeni tür dedikleri şey bildiğimiz trilobit. Peh..

Bide evrim yok derler.

başlık "karada yürüyen 1 balık türü daha keşfedildi" şeklinde olmalıydı.

Evrim teorisi savunucularının fantazisi budur zaten. Balık karaya çıkıp yürümeye başlar, birkaç milyon yıl geçer maymun olur, birkaç milyon yıl daha geçer insan olur.
Tabi bazı bünyeler balık insan olur mu lan kafa mı buluyorsunuz deyip kendilerini alaya almasın diye yürüyen balık bulduk. Yürüye yürüye insan olacak bu şeklinde havadisler araştırıyorlar. :)

evrim tabi ki de yok sadece ortama uyum sağlama var siz afrikaya gidin birkaç kuşak sonra zenci torunlarınız gelir.

Yengeçte karaya çıkıp yürüyor ama kimse yengeçten insan olacak demiyor. :D

Evrimin bir kanıtı daha hala Adem-Havva masalına inananlar mı var.Evrim ile yer yer alay ediyorlar ama savundukları, alternatif olarak savundukları deli saçmasına bir bakın.
Neyse ki bilim halkla değil, akademisyenlerle ilerliyor.

300-500 yılda yengeçten insan olmaz ama 3-5 milyon yıl geçse olur. Biraz mutasyon yeseler, doğal seleksiyon da arızalıları süpürdü mü geriye artis gibi insan olmazsa bana da evrim demesinler. :)
Japonyaya her 1000 senede bir atom bombası atıp mutasyona uğratın. 3-5 milyon yıl bekleyin. Değil yengeçler yerdeki otlar bile eşek gibi anırmazsa ben evrimi yanlış anlamışım. :) Japon halkı da evrimi anlasaydı atom bombası yiyince tırsıp hemen amerikaya teslim olmazdı. Mutasyonu yiye yiye süpermen gibi olacaklardı gelecekte ama kafa yok bunlarda.

Saygı değer Chip, bu haberin bilişim dünyası ile ilgili ne gibi alakası var. Yoksa bu yürüyen balık. Karaya çıkınca bilgisayar yada cep telefonumu kullanıyor?

"hala Adem-Havva masalına inananlar mı var. ...savundukları deli saçmasına bir bakın." diyen arkadaş... İnanmayabilirsin ama inançsızlığın başkalarının inançlarını "masal" veya "deli saçması" olarak nitelemene hak vermez.

Ben sana burada paragraflar boyunca birşeyler anlatmaya çalışırdım ama en fazla 60-70 sene içinde gerçeği kendin göreceksin zaten...

daha oncedende vardı bı tane canlı hem kadarada hem suda yasayan japon balıklarına benzıodu belgeselde gormustum yenı degıl bunlar

''Evrimin bir kanıtı daha hala Adem-Havva masalına inananlar mı var.Evrim ile yer yer alay ediyorlar ama savundukları, alternatif olarak savundukları deli saçmasına bir bakın.
Neyse ki bilim halkla değil, akademisyenlerle ilerliyor.''

O kadar haklısınki dostum öyle boş bir saçmalık olamak tamamen saçmalık anca kafası boşların inanabileceği birşey topraktan çamurdan insanmı olur yok artık be oha buna inananlar beynini uyuşturuyor ve çalışmasını engelliyor yeni fikir yerine neden yazan böyle birşeye inanıyorlar böyle birşeymi olur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play