Karınca zombiler bilim adamlarını şaşırtıyor

Zombilerin sadece film ve oyunlara olduğunu mu sanıyorsunuz? Ne yazık ki gerçek hayatta da varlar...

Karınca zombiler bilim adamlarını şaşırtıyor
Katil mantarın zombi kurbanı kısa süre içerisinde ölüyor.

Özellikle bir dönem zombi filmleri Hollywood'un en popüler korku filmlerinden biriydi. Fakat bilim adamları zombilerin bir anlamda gerçek olabildiğini ve bu ürkütücü duruma ise Ophiocordyceps unilateralis olarak bilinen bir mantar türünün neden olduğunu tespit etti. Bilim adamlarının keşfettikleri bu mantar neyse ki öncelikle karıncaları hedef alıyor.

Bir karıncayı ele geçirdikten sonra içine yerleşen mantar, karıncayı yavaş yavaş içten yemeye başlıyor. Bu noktadan sonra karınca için ölüm kaçınılmaz hale geliyor ama her şey burada bitmiyor. Çünkü mantar karıncanın beynini kemirmeye başladığında karınca amaçsız bir şekilde yürümeye başlıyor. Özellikle Tayland'ın bazı bölümlerinde görülen bu mantar türünün ele geçirdiği karıncılar daima ormanların içlerine doğru yürüdükten sonra yerden yaklaşık 25 cm yukarıdaki yapraklara dişleri ile tutunup hareketsiz kalıyorlar. Bundan sonra mantar kurbanına başka parazitlerin de bulaşmasını engellemek için karıncanın etrafında bir koza örüyor ve ziyafetine devam ediyor. Mantarın en son olarak karıncanın çenesini kapalı tutan kasları yemesi ise bilim adamlarını şaşırtan farklı bir detay oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

acaba sadece karıncalar mı

Allah(c.c)'ın hikmeti mükemmel..

korku verici umarım başka hayvan ve insanlara da bulaşmazlar hollywood sahnelerinin gerçek olması son isteğim olurdu heralde

belgeselide vardı bunun

Bu zombi vakası bi karıncalarda yok ki doğada bir sürü var bu tarz zombi vakası

belegesel kanalında izlemiştim zombi karıncayı ve artı birkaç daha tür daha vardı.asalak parazitler falan

sadece karıncalarda değil kelebek kene kerevit kın kanatlılar kırk ayak kız böceği ipek böcekeleri hamam böcekleri eşek arıları .

eğer insan oğluna böyle bir saldırı olsaydı .. oo düşünmesi bile korkunç :D

İyide bu haberi bir daha vermiştiniz yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum ?

Max_Real Qnx

saçmalamayın zombi diye bir şey olamaz ben de yeni çıkan bir filmi izledim adı WORLD WAR o filmde de zombi var ama çok saçmaydı zombi diye bir şey olamaz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir