Kaspersky Ürünlerine Resmi Yasak Geldi!

Uzun süredir Rus hükumeti için casusluk yaptığı iddia edilen Kaspersky'nin tüm güvenlik ürünleri, Trump tarafından resmi olarak yasaklandı!

  • Levent Öztürk
Kaspersky Ürünlerine Resmi Yasak Geldi!

Reuters'in haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, federal hükumetin Kaspersky Labs tarafından geliştirilen yazılımları kullanmasını resmi olarak yasaklayan bir kararı imzalamış durumda.

Bu yasak, Department of Homeland Security (DHS - Ulusal Güvenlik Bakanlığı) tarafından gönderilen bir direktif ile Kaspersky ürünlerinin federal sistemlerden kaldırılmasının önerilmesinin ardından birkaç aydır konuşulmaktaydı. DHS, Kaspersky'nin Rus istihbarat servisleri ile şüpheli bağlantılara sahip olduğunu iddia ediyordu. Ekim ayında da Wall Street Journal, Kaspersky'nin anti-virüs yazılımının hacker'lar tarafından bir NSA çalışanının bilgisayarından gizli belgeleri belirlemek ve çalmak için kullanıldığını söylemişti. ABD hükumeti, Kaspersky'ye karşı iddiaları destekleyecek hiçbir açıklamada bulunmasa da, bu karar hükümletin düşüncesini açıkça gösteriyor.

Trump tarafından imzalanan yasak, bir savunma kanunu önergesinin parçasıydı ve Kaspersky ürünlerinin hükümet ağlarına yüklenmesini engelleyecek. Kaspersky, Rus istihbaratı veya herhangi bir hükumet ile bağları olduğu iddiasını sıklıkla reddediyor ve bir müşterinin dosyalarının çalınmasına yardımcı olmayacağını söylüyor. Hatta firma, kodunu açık kaynaklı yapmayı ve casusluk yeteneklerinin incelenmesini de önermişti.

Firma, Reuters'a yaptığı açıklamada yeni kanuna ile ilgili "ciddi endişelerinin" bulunduğunu çünkü bu kanunun "siber güvenliğe coğrafyaya bağlı bir şekilde yaklaştığını" söyledi.

Son olarak, ABD hükumetinin Kaspersky yasağını resmileştirmesi ile beraber firmanın, Washington yakınındaki ofisini kapatma kararı aldığı da haberlere yansımış durumda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bir çok antivirüs programı bilgisayarı koruyor gibi görünsede sahibi olduğu ülkeye bilgisayardan elde edilen her türlü veriyi gönderiyor.Bilmeyen yok ki.Norton ABD, Kaspersky Rusların, AVG israilin, Mcafee ABD, Panda İspanyanın, G-DATA Almanyanın, Trend Micro Japonyanın, ne yazık ki Türkiyenin milli ibr AV programı yok.Olanlar burkina fasa fiso.

@14 Aralık 2017 12:55 Haklı bir tepki vermişsiniz fakat Comodo'yu gözden kaçırmışsınız. Başta TSK ZiraatBank gibi birçok resmi kuruluşun tercih ettiği bir Güvenlik yazılımıdır. Her ne kadar Merkezi ABD'de olsa da sahibi Türk'tür ve geliştiricileri ODTÜ Teknokent'te emek vermekteler. Bu bilişimci kardeşlerimize haksızlık etmeyelim derim. Daha fazlasını yapalım iddialı olalım buna bende katılırım.

Beklenen gelişme! Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir. Kaspersky hakkında ciddi ithamlar İngiltere'den de geldi. Kaspersky şimdi ayıklasın pirincin taşını. KGB yerine getirilen FSB şimdi Kasperky'nin zararlarını tazmin etsin bakalım. Yazık oldu Kaspersky'e. ABD güvenlik birimlerini fazla hafife alarak hayatının hatasını yaptı. Kendi düşen ağlamaz!

ABD piyasasından mahrum kalan Kaspersky nasıl yapılanacak? Kaspersky Avrupa, Pazifik Asya'da damping yapacak eh bizde artık ya bedava olmadı 3-5 TL'ye Kaspersky Total Security yıllık lisansla kullanıma sunulacaktır tabi Kaspersky ayakta kalabilirse. Avrupa piyasasında reklamla yemlediği Bilgisayar otoriteleri ve dergileri aracılığı ile az yara ile atlatabilse de en büyük pazar ABD'den silinmek demek konkordatoya davetiye demektir.

kaspere yazık oldu yaw ne güzel putine çalışıyodu. suçu ne kudüsü başkent olarak kabul etmemiş mi kasper?

Engagdet üzerinden ABD'de ki resmi kurum ve kuruluşlarla yıllık koruma anlaşması olan Kaspersky şapa oturdu demektir. Eugene Kaspersky'nin yerinde olmak istemezdim. Sen yıllarca ilmek ilmek işleyerek haklı bir pazar payı ve imaj elde et sonra Rusya adına casusluğa soyun ve kendini bitir. Sıra aynı iddiada bulunan Britanya'da orada da buna benzer tasarrufta bulunabilirler, çanlar Kaspersky için çalıyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play