Kayıp piramitler nasıl bulundu?

Binlerce yıldır bulunamayanı o buldu; üstelik sandalyesinden bile kalkmasına gerek kalmadan...

  • Gökay Özbudak

Mısır'daki kayıp piramitleri bulan arkeolog Sarah Parcak, 17 kayıp piramiti ve binlerce mezarı bulurken bilgisayarının karşısından bile ayrılmadı. Mısır-bilimci Parcak ve ekibi NASA'ya ve başka kuruluşlara ait uydu görüntülerini kullandılar.

Uydulardaki kızıl-ötesi görüntüler sayesinde Parcak ve ekibi yer yüzeyinin altındaki değişik maddelerin farkına varabildi. Muhtemel alanlar uydu fotoğrafları sayesinde işaretlendikten sonra saha çalışmasına başlayan Fransız kazı ekibi bin mezarı, kayıp piramitleri ve 3,100 adet antik yerleşim birimini yerinde buldu.

Parcak BBC belgeseline şu açıklamalarda bulundu; "Mısır'da bu kadar çok yeri ortaya çıkarttığımıza inanamıyorum. Bir piramit kazısına katılmak her arkeologun hayalidir. Kendi neslim ve gelecek nesiller için çok heyecanlıyım. 50 nesile yetecek kadar çok kazı var."

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Arkeoloji okusak fena olmaz xD

İyi de arkeolojik araştırmalar zaten bu şekilde yapılır, önce bu iş için yapılmış uydular kullanılarak gps verileri ile yer tespiti yapılıp daha sonra saha araştırmasına çıkılır.

Sahibi köpeğini ısırdı değil yine köpek sahibini ısırdı haberi olmuş.

cok abartilacak bi durum yok bence, Misir'in tamamini kazarsaniz her yerinden tarihi eser, antik mezar ... vs cikabilir.

Istanbul'un ortasinda bile bir cok kazi calismasinda o kadar tarihi eser cikmis (NASA'nin uydu goruntulerine bile gerek kalmadan)...

Boncukta bulacak mi acaba?

Devir değişti yani.

Boncukta bulacak mi acaba?
--------------
sen buldun mu bu yorumu yapınca ?

çok abartılıcak bir durum yok diyorsunuzda yıllardır o zaman neden bulunamamış. sende al balta senin gibi baltalarla kaz sen dünyayı. nasıl olsa abartmaya gerek yok ya :D ne cahiller var ülkemizde ya !

Ah şu arkeologlar geçmişe takılıp kalırlar. : ) Buna rağmen hayal güçleri oldukça fazladır. :D

çok abartılıcak bir durum yok diyorsunuzda yıllardır o zaman neden bulunamamış. sende al balta senin gibi baltalarla kaz sen dünyayı. nasıl olsa abartmaya gerek yok ya :D ne cahiller var ülkemizde ya !
-------------------------------------------------------------------------------

bugune kadar niye bulunamamis diyosun, sanki varligi daha once bilinyordu da araniyordu ve bulunamiyordu !!! burada kayip sehir atlantis'ten bahsedilmiyor kibar beyefendi ! bilmem anlayabildin mi !!!

Bunda şaşacak ne var ki, adamlar 2001 ekonomik krizinde bizim yastık altındaki altınlarımızı bile bulmuşlardı...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play