Korsan yazılımın 2010'da Türkiye'ye maliyeti

BSA, korsan yazılımın Türkiye'ye getirdiği maliyetle ilgili çarpıcı rakamları gözler önüne serdi

Korsanlığın Türkiye'ye bedeli 516 milyon dolar

Türkiye'deki kişisel bilgisayarlara yüklenen lisanssız yazılımların değeri 2010 yılında 2009 yılına göre yüzde 24'lük artışla 516 milyon dolara yükselirken, korsan yazılım oranı ise %62 olarak gerçekleşti.. Bu sonuçlar, Business Software Alliance (BSA)'ın, dünya genelindeki yazılım korsanlığını araştırdığı 2010 Global Yazılım Korsanlığı Raporu'nda ortaya konmuştur.

BSA Türkiye Koordinatörü Semih Sağman "Bu araştırmalar gösteriyor ki korsan yazılımla mücadelede daha yapacak çok işimiz var" dedi ve ekledi "Korsan yazılım kullanımını ne kadar azaltabilirse, Türkiye ekonomisi için de o kadar olumlu bir katkı sağlanacaktır".

Bu araştırma korsan yazılımla ilgili dünya genelinde 116 ülke ve bölgenin 182 farklı bilgileri dahil edilerek yapılan, BSA'nın araştırma sektörünün öncü fırması IDC ile birlikte yürüttüğü sekizinci araştırmadır. Ayrıca bu seneki araştırma Ipsos Halkla İlişkiler Firması'nın yürüttüğü, bilgisayar kullanıcılarının korsan yazılımla ilgili kamuoyu yoklamasını da içeriyor.

Araştırmaya katılan her 10 kurum temsilcisinden 7'si fikri mülkiyet haklarının korunması ve desteklenmesi adına gerekli adımları atmaya hazır olduklarını belirttiler. Yüksek korsan yazılım kullanımı oranına karşılık, fikri mülkiyet haklarının korunması için verilen destek çok çarpıcı.

Türkiye'deki sonuçlar araştırmaya katılanların fikri ve mülkiyet haklarının korunması için büyük destekçi olduğunu ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 82'si hak sahiplerinin ödüllendirilmesi gerektiğini söylerken, bu oran dünya ortalamasında yüzde 71'ler seviyesinde kalıyor.

Ayrıca araştırma sonuçları, daha güvenli ve gerçekçi olarak anlaşıldığı için, lisanslı yazılımların toplumdaki kabulünün korsan yazılıma göre daha yaygın olduğunu gösteriyor. Türklerin yüzde 60'ı lisanslı yazılımın daha iyi olduğuna inanırken, yüzde 40'lık bir kesim ise korsan yazılımın iyi olduğunu düşünüyor. Dünya ortalamasına bakıldığında kullanıcıların yüzde 88'i için teknik destek önemli iken yüzde 72'si için işlevsellik ön plana çıkıyor. Bilgisayar kullanıcılarının bir kısmında oluşan sorun ise, lisanslı yazılım alıp çoklu bilgisayarlara yüklemek veya ağ bağlantılarından aktarım yapmak gibi yazılım edinmenin yasal olmadığının bilinmemesidir.

Yapılan açıklamalar, çarpıcı noktalar

BSA Program Direktörü Nilüfer Sapancılar

BSA Program Direktörü Nilüfer Sapancılar yasal yazılımların oluşturduğu kayıtdışı maliyette açıkca görülen bir yükseliş olduğunu belirtirerek, şunları söyledi;"Sonuçlar, ağ üzerinden yüklenen yazılımların yasal olmadığı ve tek bir bilgisayardan çoklu ev veya ofis bilgisayarlarına yazılım aktarmanın korsan olduğu konusunda kullanıcıları daha fazla bilinçlendirmemiz gerektiğini vurguluyor."

Araştırma sonuçlarına ek olarak:

• Avrupa ve Ortadoğu'daki toplam yazılım hırsızlık değeri yaklaşık 18 Milyar dolar. Global olarak, yazılım hırsızlığı miktarı 59 milyar dolara çıkarak, 2003'den beri yapılan araştırmaların neredeyse 2 katına ulaştığı görülüyor.

• 2010 yılında araştırmaya dahil olan 116 ülkenin yarısının korsan yazılımda %62 ve daha fazla orana sahip olduğu görülürken, global ortalamanın ise %42 olduğu biliniyor.

• Gelişen ülke ekonomilerinin bilgisayar yazılım korsanlığında itici bir gücü bulunuyor. Korsan yazılım oranları gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre 2,5 kat daha fazladır ve korsan yazılımın kurumsal değeri (31.9 milyar dolar) dünya toplamının yarısından fazla.

• Lisanslı yazılımların en önemli avantajları global olarak teknik destek sağlanması (%88) ve kötü amaçlı yazılımlar ile hacker'lardan korunması.

• Genel olarak korsan kullanan kişiler yazılımın bir kopyasını alıyor veya çoklu bilgisayarlara yüklüyorlar.

• Dünya çapındaki bilgisayar kullanıcılarının çoğunluğu adil özelliklere ve korumaların gerçek ekonomik kazançlar sağladığına inanıyor. Global olarak %59'u fikri mülkiyet haklarının yerel ekonomilere avantaj sağladığını, %61'i de yeni iş imkanları sunduğunu düşünüyor.

BSA Türkiye Koordinatörü Semih Sağman "Bugünkü sonuçlar devam eden korsan yazılım kullanımının dünya ekonomisini tehdit ettiğini ve kamuoyunun fikri mülkiyet haklarının korunması ve savunulmasına önem göstererek gelişen ekonomideki rolünü anladığını ve kabul ettiğini göstermektedir" dedi.

Sağman sözlerini şu şekilde tamamladı "Yazılım hırsızlığı IT yeniliklerini, iş olanaklarını ve dünya çapındaki ekonomik gelişmeyi bastırmaya devam etmektedir. Bu rapor işletmelerin, devlet memurlarının ve son kullanıcıların yazılım hırsızlığına karşı ve bunun için ne yapabileceklerine dair eğitilmelerinin gerekliliğini göstermektedir. Sektörde korsan yazılım nedeniyle haksız rekabet oluşuyor. Daha fazla kar amacı güderek korsan yazılım pazarlayanlar, son kullanıcıyı hem yanlış bilgilendiriyor hem de yanılgıya uğratıyor. Biz de bu nedenle lisanslama kurallarının ve ilgili kanunların son kullanıcıya anlatılmasını hedefleyen çeşitli projeler geliştirdik. " dedi.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Korsan kullanıcılara laf uzatacaklarına yazılımları trde ucuz satmaya teşvik etseler bu kadar uğraşmazlar.Microsofta atmadığım mail kalmadı ben kutulu istemiyorum key alma imkanım var mı dedim.İmkansız kutulu modeller kullanmak zorundasınız dendi. (İşletim sistemi için )

Şimdi ben korsan kullanmakta haklımıyım haksızmıyım.BSA Söylesin.

Her gelen ürüne bir o kadar da vergi koyarsanız daha çok mücadele edersiniz korsanla

"Korsanlar diğer gemilere saldırıp hırsızlık yapan ve bu amaca ulaşmak için masum insanları öldüren zararlı kişilerdir, bir kişinin yazlılım paylaşması asla bununla bir tutulamaz" Richard Stallman

Yazlılım paylaşımına devam arkadaşlar :)

600 lira maaş alan adamın 150-200 lirayı bir oyuna vermesini bekliyorsanız çok beklersiniz.Ayrıca Türkiye'nin ne kazancı oluyormuş ki orjinal malzeme satılınca amerikan para babaları kazanır kazanırsa.

Türkiyeye maliyeti şeklinde başlık atmak çok bencilce.
Asıl başlık üreticilere maliyeti olmalıydı.
Türkiye=Bilişim dünyasındaki yazılım üretici ve satıcıları mı?
Bu mantık çok iğrenç.
Aynı mantıkla açık kaynak yazılımların Türkiyeye maliyeti şeklinde bir başlık okursak şaşırmamalı.
Bu başlığı kınıyorum ve değiştirilmesini istiyorum.
Hiç kimsenin kendi çıkarlarını korumak için duygusal ortam oluşturma yöntemiyle Türkiye'ye maliyeti gibi enstrümanlar kullanma hakkı yoktur.
İşe sizin bakış açınızdan ama daha makro biçimde bakınca, aslında korsan yazılım kullanımı sayesinde, milyonlarca dolarımızın yabancı şirketlerin işkembesine gitmediğine sevinmek gerekir, diye de yazılabilirdi.
İşin TaMAMEN DUYGUSAL olduğu ortada.

Aynı mantık herhalde açık kaynak yazılımalara da TMAMEN DUYGUSAL olarak karşı mıdır?

Cevap vermenize gerek yok evet sözlerini duyar gibiyim

Ülkemiz kaynaklarından 516 milyon doların bu şirketlerin işkembesine gitmediğine seviniyorum.
Açık kaynak yazılımların artması ile bu kaybın büyümesi için çalışmak lazım

Indirin vergileri, 40$ lik yazilima 200TL alirsa millet, tabi ki insan korsan yukler...

Geçen yıla kadar korsan yazılım kullanıyordum. Artık tüm işlerimi özgür yazılımlarla yapıyorum. Oyunda oynamıyorum.

600 TL maaş alan adamın bilgisayarla ve oyunla ne işi var anlamış değilim. Zorunlu bir ihtiyaç sanki.

Windows, Symbian ve Android üzerinde kullandığım tüm yazılımlar artık ücretsiz. Paralıya gücüm bir yere kadar yeter. Ama kredi kartı kullanmadığım için ve ücretsizlerin işimi rahatça görmesinden dolayı paralı da kullanmıyorum.

Birde bunun hesabını sorarlarsa öbür tarafta diye bıraktım korsanı.

Sakın pahalı olduğu için korsan kullanıyorum demeyin. Hemen hemen herşeyin ücretsizi var. Tabi kendinizi korsan kullanım hastalığından kurtarabilirseniz.

laptop la gelen windows vista ayrıca world of warcraft ve ek paketleri dışında orjinal yazılım veya oyun kullanmıyorum :D korsan kullandırmak istemiyorsanız ya microsoft mantığını kullanacaksınız işletim sistemini bilgisayar yanında zorla sattırmak yada wow mantığıyla oyunu online olarak sunucunuz üzerinden oynatacaksınız ki orjinalini oyuncu zorla alsın :) private wow sunucuları yok mu var tabi ama orjinal wow kalitesinde mi tabi ki değil. asıl demek istediğim eğer call of duty modern warfare 2 yi örneğin online oynamak için orjinal aldınız.korsan bir sunucuda kurdular mw2 için eğer korsan sunucu hileleri engellemek için daha fazla çaba sarfediyorsa ve orjinal mw2 yöneticileri hile engellemek yerine para sayıyorlarsa tabi ki insanlar korsana yönelecektir.ha birde şeyi unuttum insanlar orjinal yazılım alacak parayı nerden bulacaklar :D mesela ben öğrenme amaçlı visual studio 2010 ultimate kullanıyorum.12000$ gel de ver ! gerekirse trial sürüm kullanır düzenli olarak format atarım.

"...tek bir bilgisayardan çoklu ev veya ofis bilgisayarlarına yazılım aktarmanın korsan olduğu konusunda kullanıcıları daha fazla bilinçlendirmemiz gerektiğini vurguluyor." "Genel olarak korsan kullanan kişiler yazılımın bir kopyasını alıyor veya çoklu bilgisayarlara yüklüyorlar."
Sahip olduğumuz her bilgisayar için bir lisans satın almak zorunda bırakmamayı hiç düşünmüyorlar bile.

"Lisanslı yazılımların en önemli avantajları global olarak teknik destek sağlanması (%88) ve kötü amaçlı yazılımlar ile hacker'lardan korunması."
Global desteği kim nerde görmüş. Bir sorun olduğunda bir çok forumda sorunun çözümün rastlanabilir. Orjinal ürünün kötür hackerlardan koruduğuda yok. O işi anti-virüs yazılımları üstleniyor.

Fiyatları çıkarmışlar bir kaçyüz liraya. Yazılımın geliştiricilerinden çok üst yöneticiler zengin olur. Bu paragözler de suçu korsana atar.
Fikri mülkiyetmiş. Fikrin patentini almak kadar cimri bir girişim varmı ya.

iyi girmiş:D

ne teknik dsesteği falan milletin kafasını kurcalıyorsunuz.windowsumda sorun çıkınca bill amcanın elemanlar mı gelip bakacak?yine kendi kendimize kalacağız.

Microsoft'a ödenen lisans bedellerinin de Türkiye'ye maliyeti konulu bir araştırmayı yakın zamanda BSA'dan bekliyorum. (bkz. madem öyle işte böyle)

siz fiyatları indirmezseniz biz korsanları indiririz:)

"Sakın pahalı olduğu için korsan kullanıyorum demeyin. Hemen hemen herşeyin ücretsizi var. Tabi kendinizi korsan kullanım hastalığından kurtarabilirseniz."

ToisAndroya hitaben:
Doğru söylüyorsun.Fakat şunuda unutuyorsun.Visual Studio 2010 öğrenmek için yüklemek zorundasın.Nerede vericen binlerce doları orjinal yazılıma.Belli ki sen uzmanlık gerektiren yazılımlar kullanmıyorsun.

Örnek olarak Visual Studio.

Office programı için birşey diyemem open office gereken işi görüyor.
--------------------------------------------------------------------------------
Bir arkadaşta yazmış trial kullanırım 30 günde birde format atarım demiş.Peki o korsan kullanıma girmiyor mu.Oda korsan kullanıma girer.Sadece yaptığın şey herşeyi sıfırlayıp yeniden girmek.
Sonuçta oda korsandır.

Adobe photoshop a kim gidip 999 dolar verir ki?

bi ara linux e ceza kesemeye calisan firma degil mi BSA, hani nerede bilgisayarim/sag tus deneyip lisans numarasi arayanlar... ???
once bi kendileri bilinclensinler :)

birde bu benim 4. laptopim hepsinde windows lisansi gelir ben siler linux yuklerim napicam bunlari, satamiyorumda ??? ama niye para verip almak zorunda birakiliyorum ?

ucuza satıldıda almayız mı? dedik, ucuza (sözde ucuza); dandik, iş görmeyen işe yaramaz program satarsanız, iş görecek programıda yüksek fiyata satarsanız, korsanı destekleyen; korsan yazılım alanlar değil; siz pahalı satan firmalar olursunuz, eskiden insanların beyinlerini "herşeyi devletten beklemeyin" diyerek yıkadılar devletin sorumluluklarını halkın sırtına yüklediler, şimdide aynı oyunu korsanı bahane ederek pahalı programları satın almayı insanlara dayatıyorlar. BSA'da nedediğini tam bilmiyor bence, ilk önce halkın gelirini araştırsın ve sonra o gelire göre ihtiyaç duyulan alınacak programların fiyatını araştırsın eğer dürüstçe araştırırlarsa korsanı halkın değil korsana karşıyız diyenlerin ve bazı kurumların sebep olduğunu anlarlar, örneğin; asgari ücret 500 tl bir windows'un fiyatı 200 ile 400 tl arasında. ilk önce pahalılığa çözüm bulsunlar sonra korsan yazılım derdine düşsünler.

laptopumu yenilerken üstünde vista uyumludur diye etiket olan bir cihaz almak zorunda kaldım...ram,hdd piyasadaki en üst modellerdendi...o kadar lisans parasını tık diye laptop ücretiyle ödedim...2.gün linux yükledim çünkü vista çalışmıyor yavas,donuyor,kitleniyordu,bu paraya yazık değil mi?hep onların hakkı fikri savunulup yazık mı denilecek?benim hakkım ne olacak?hak hukuk demeden önce piyasada satılan cihazlara isteyene windows yükleyip satma opsiyonu getirsinler...benim gibileri kazıklıyorlar,kazıklayamadıkları içinse hemen fikri mülkiyet,yazık hakkı yeniyor lafı...

Elimizdeki kullanmadığımız lisansları satmanın yolu olsa korsan kullanan sayısı da azalacaktır. Bilgisayar alırken yüklü gelen xp, windows vista, windows 7 starter, windows 7 basic işletim sistemlerini hiç kullanmıyorum mesela. Bu işletim sistemlerine boşuna lisans parası ödemiş olduk.

Bir de diyelim ki benim aylık 600 tl gelirim var ve atıyorum 1000$ değerinde bir yazılımı ticari amacım olmadan ücretsiz kullanıyorum. Yine yasal birşey değil ama benim cebimde olmayan bir parayı korsan yazılımdan dolayı edinilmiş bir zarar olarak mı hesaplıyorlar?

Açıkçası mümkün olduğunca özgür yazılımların kullanılması taraftarıyım ben de. MS Office yerine LibreOffice hemen herkesin işini görebilir veya korsan windows kullanmak yerine bir çoğumuz Ubuntu ile her işini görebilir. İşletim sistemi, ofis yazılımı, antivirüs yazılımı gibi yazılımların lisans dertlerinden özgür yazılımlar kullanarak kurtulmuş ve böylece korsan yazılımdan dolayı ettikleri zararı da önlemiş oluruz değilmi ? :))

Microsoft olmasa bu BSA kime rapor yapacak merak ediyorum.

Demekki ülkemiz 516 milyon dolar kar etmiş normalde bu para amerikanın hesabına gidecekti öyle değilmi.
Birde beni en gıcık eden vay efendim kasetimin korsanını yaptılar. Sen her sene aynı şarkıları yok remix yok mix adı altında yeniden kasmaya çalış bu millette enayi sanki.
Ben bir ticari program satın aldım sonradan yazar kasayı yenileyince programla bağlanmak gerekiyor dediler fakat bizim programda böyle bir özellik yok ne yapmalı bu modülü satın almalıymışız programa verdiğim para kadarda 1 tane modül için istediler. Ben nasıl sövmiyeyim şimdi...

bırakın bu işleri. bu paranın ülkeye zararı olduğuna mı inanacağız. bu miktar yani hepsi lisanslı kullanılsa kime gidecekti? çoğu beceriksiz ve tekelci microsofta... diyecekler ki peki ya vergisi? o vergiyi bu ülkede kimler yiyecekti yani cebinden çıkan 500 doların kaç senti bize hizmet olarak geri dönecekti. bu durumda 500 doların kalması mı bize katkı sağlar yoksa bu bsa nın dediği mi? para babalarının cebi dolmamış diye ne üzüldüm ne üzüldüm. ancan sözüm microsoft gibi şirketlere. mese,la idm gibi programların kesin lisanslı olması görüşündeyim. o utanmaz microsoft milllete vistayı kakaladıktan sonra özür amaçlı bir şey yaptı mı yok mağduriyetten yararlanıp bu lanet windoes 7 yi kakaladı millete.

Kimse boşuna kendisini yırtmasın. Yurttaşların çoğu 800-900 TL ye fakirlik sınırında yaşarken, kimse 300-400-500 TL yi kimse orjinal yazılımlara veremez. Önce koşulları iyileştirin, ondan sonra insanlardan para harcamalarını beklersiniz.

yalancı yalancı sana kimse inanmaz.ne yani korsan kullanım olmasa 500 milyon dolarlık yazılım mı satılacak tı?

Bunu söyleyen adamla tanışmak istiyorum.gerçekten bana bunu bilimsel olarak açıklasın

Yorumlar genelde Microsoft a giydirme yapılmış ama bu bahaneler bize korsan kullanım hakkı vermez.
sadece Microsoft değil kullanılan bir çok yazılımda korsan kullanılıyor ülkemizde.

aslında çoğu programın ücretsiz sürümleri kullanılabilir.
ücretsiz yetmiyorsa ticari amaçlı kullanacaksanda parasını verip lisanslı alacaksın. Microsoft lisans ücretleri pahalı doğru ama adam 10$ lık programıda korsan kullanıyor. Herkes fiyatı ucuzlasa lisanslı alırız der ama yalan

Orjinal yazılımların fiyatlandırma politikalarını yanlış bulduğım için korsanın önlenemeyeceğini düşünüyorum...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play