Korumasız kameralar Google'da açığa çıktı!

Google'da keşfedilen bu "garip şey" sayesinde dünyadaki birçok güvenlik kamerası elinizin altında...

Bu haberde okuyacağınız ufak numaranın nasıl çalıştığını kimse bilmiyor. Bunun ormal bir durum mu, yoksa bir açık mı olduğu konusunda da herhangi bir açıklama yok. Ama Google'da keşfedilen bu yeni numara, sanırız önümüzdeki günlerde çok ses getirecek.

Google sayesinde dünyanın farklı yerlerlerindeki korumasız ağ kameralarını seyretmek ve hatta kontrol etmek mümkün hale geliyor. Bunun için tek yapmanız gereken ise Google aramasını açıp tam olarak şunları yazmak:

inurl:"ViewerFrame?Mode=" -inurl -intitle

Arama sonuçlarından istediğiniz bir bağlantıya tıklayarak canlı görüntüyü seyredebilirsiniz.

Bakalım Google, konu hakkında bir açıklama yapacak mı?

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Gerçek mi acaba :D

Bu yeni değil ki. inurl: hackerların aramalarda çok sık kullandıkları bir parametre. Sadece ilgili yazılımın bug'larından kaynaklı bir olay.

ee peki görüntü nerde ? :D

ben bu haberi görür görmez yaptım japonların kamerasını çevirdim sağa, onlar sola çevirdi.yine yaptım kamerayı kapattılar vallaha...yani oluyo gerçekten...

çok basit 5 senedir biliyorum bunu

aman Allahım...!!!

sevgili Chip...!!! bana ne yatırdınız böyle...!!! çok zevkliydi yaaa...!!! gecenin bir vaktinde bir şirketin ofis kameralarına bağlandım ve adamlara orada olduğumu gösterebilmek için kamerayı 10 dakika boyunca durmadan otomatik gezintiye aldım...!!!

sonra adamlar pes etiler ve başladık muhabbete...!!! tabii ki benim konuşma ingilizcem iyi değil... kelime haznem falan bitik ama gene de biraz muhabet ettik adamlarla...!!! kamera mikrofonunu açtım ve benim makinanın mikrofonunu da aktif hae getirdim... başladık muhabbete... :D) :D) :D) :D) :D)

adamlar baktı ki ben iyi niyetliyim, braz güldük ve rahatsızlık verdiğim için özür dileyerek, iyi çalışmalar dileklerimle görüşmeye son verdim... daha fazla rahatsız etmeyeyim diye...

neyse bu macera da güzeldi beeee... sağolasın Chip ailesi ve editör kardeşim... :D) :D) :D)

saygılarımla...

Mikrofon nasil aciliyor ki? :)

vay beee tam 6 sene olmuş bunu öğreneli :D:D:D

ben bunu 12 yaşımdayken biliyordum:D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir