Küçülen koyunların sırrını bir Türk çözdü

İskoçya'ya dert olan "koyunlar neden küçülüyor?" sorusunun cevabı Türk bilim adamından geldi...

Koyunların sırrı nihayet çözüme kavuştu!

Koyunların sırrı nihayet çözüme kavuştu!

Kış aylarının daha sert geçtiği dönemlerde yeni doğan bir kuzunun hayatının ilk kışını atlatabilmesi için bilhassa doğumdan sonraki dört-beş ay içinde hızlı bir şekilde büyümesi gerekiyordu.

Ancak küresel ısınma sonucunda kış ayları eskiye oranla daha ılıman geçiyor ve bu da hayat şartlarını kolaylaştırıyor. Hem besin değeri yüksek otlar daha uzun süre toprakta kalıyor, hem de birçok koyunun ölümüne sebep olan aşırı soğuklar azalıyor.

Daha yavaş büyüyen kuzuların hayatta kalma olasılığı artıyor ve bu ufak bireyler ileriki senelerde ufak erişkinlere dönüşüyor.

Kuzuların büyümesini yavaşlatan bir başka unsur da ada popülasyonunun taşıma kapasitesine ulaşmış olması. Adadaki koyun popülasyonu arttıkça birey başına düşen ot miktarı azaldığından, kuzuların büyüme hızı zamanla yavaşlıyor.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Helal Olsun sana Arpa kardes :) bizden de bu beklenir zaten

bu hiçte teknolojik bir haber değil ama...

Yürü baba seni kim tutar, yaşasın türk arpat, çat pat da olsa bilim dünyası denilen çorbaya senin gibi türk kardeşlerimiz sayesinde bizim de tuzumuz katılıyo ya. ben bunlan çok gurur kıvanç duyuyorum. Eminim şu anda haybeden kazandığı paralarla bu habere hasbel kader tıklayan kıvanç tatlıtuğ da kıvanıyor olabilir. Neden olmasın

hatta bilimsel bile sayılmaz. adam sadece elindeki verileri harmanlayıp degerlendirmis. tamam guzel bir izlenim yapmıs olabilir ama soyledikleri hicbir deneysel yargıya dayanmıyor.

çiftleşme ve doğurganlık arttıkça nesil küçülecektir (din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenim zamanında söylemişti)

TÜRK'ün Gücü

Helal olsun.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Koyunların sırrı nihayet çözüme kavuştu!
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir