Hem güvenli hem de hızlı WLAN...

CHIP Online güvenli ve hızlı kablosuz ağ oluşturmanın püf noktalarını bir araya getirdi...

En uygun yapılandırma

En uygun yapılandırma

Netgear WNDR3300'ı baz alarak en uygun yapılandırmayı gösteriyoruz. Diğer modemlerde de yapılandırma, benzer biçimde ilerler.

En uygun yapılandırmaİsmi ve frekansı belirlemek
PC'nizdeki web tarayıcının adres satırına "198.168.1.1" yazarak modeminizin yapılandırma sayfasını açın. "Basic settings" altında internet erişimi için gerekli kullanıcı adı ve parola bilgilerini girin ve "Apply" ile bu verileri doğrulayın. Sonrasında "WLAN Configuration" sekmesine tıklayın. Şimdi sıra ev ağınıza vereceğiniz isme geldi. Diğer cihazlar bu ismi kullanılabilir WLAN'lar listesinde görecektir. "Network name (11N SSID)" altında 5 GHz ağ (802.11a) için bir isim belirleyin; "Network name (11G SSID) kısmında 2,4 GHz WLAN (802.11g) için bir isim yazın. "11N" de kablosuz kanal için standart "44" değerini, G-ağı "11G"de ise "automatically" ifadesini seçerek modemin kanal arama işini modeme devredin. Böyle yaptığınızda cihaz en az parazitli olan frekansı seçer.

Ağı güvence altına almak
Ağ tamam, sırada koruma duvarı var. Sağlam bir parolanız yoksa herkes hesabınızı kullanarak internette sörf yapabilir ve bunun farkına dahi varamazsınız. WLAN güvenliğinde üç temel şifreleme metodu vardır: WEP, WPA ve WPA2. Kötü haber: Hepsi bir şekilde kırıldı; fakat ufak bir hamle ile ağınızı yine de hacker-geçirmez olabilir.

Çok eski olan WEP'yi sadece eski cihazlar kullanır. Bunu ancak eski bir donanımı ille de WLAN'da çalıştırmak zorunda olduğunuzda kullanın. Bu konuda Ethernet kablosu çok daha güvenli bir alternatif oluyor. Püf nokta: Genellikle WEP bileşenleri yazılım güncellemesi ile WPA'ya yükseltilebiliyor. Modem üreticinizin web sitesinde güncel firmware veya yeni sürücüler olup olmadığını kontrol edin.

WPA çok daha güvenli ve ancak çok fazla işlem gücü ve uğraşla kırılabiliyor. En iyi korumayı AES şifreleme algoritmasını baz alan WPA2 ile elde edersiniz. Gerçi hacker'ler bu yöntemin de bir açığını buldular; fakat gerçek bir saldırı için gereken uğraş çok fazla.

Bu sebeple ağınızı WPA ve WPA2 şifreleri ile güvence altına alın. Bu iş için "WLAN Configuration" sekmesine girip "WPA-PSK (TKIP) + WPA2-WPK (AES)" seçeneğini etkinleştirin. "Passphrase" bölümüne en az 15 karakterli bir parola yazın. "Apply" ile girdiğiniz verileri onaylayın.

Mutlak hacker korumasını MAC-filtreleme ile elde edersiniz. Her ağ cihazı kendine has bir seri numarası ile donatılmıştır; bir diğer deyişle MAC adresi (Media Access Control). Sadece tanıdığınız kişilerin adreslerinin modeme erişmesine izin verdiğinizde başka hiç kimse modeminize erişemez. Bunun öncesinde istemci bilgisayardan modeme kablosuz ağ üzerinden bağlanmış olmanız gerekiyor.

Bunun yaptığınızda modem menüsünde "WLAN Configuration" altındaki "Advanced" menüsüne tıklayın. Burada "Customize access list"e geçiş yapın. "Add" butonuna bastığınızda o an modeme bağlanan tüm cihazlar ve ağ isimlerinin bulunduğu bir liste görürsünüz. Modeme erişmesine izin verdiğiniz bileşeni seçin ve "Add" tuşuna basın. Şimdi "Enable access control" seçeneğini etkinleştirin ve yapılandırmayı "Apply" ile onaylayın. Hacker-geçirmez WLAN hazır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

valla bendeki wlan sadece iphone den girişim için olduğundan kasmadım. MAC'den filtreledim. WEP şifre var. Ne kasıcam WPA2 falan :P telefondan bi de şifre giricez :P

netgear cihazları fena değil amerikadan almıştım türkiyede bulamadım ama linksys yeni seri routerlar bence çok daha güzel yazıda wps konusunda açıklama goremedim bilinen şifreleme teknikleri yazılmış hızlı bir bağlantı istiyorsanız router mimo ve draft n 2.0 destekleyenleri tercih edin

şifre senin için değil başkası girmesin diye!

Hakuteiken yazmış:
valla bendeki wlan sadece iphone den girişim için olduğundan kasmadım. MAC'den filtreledim. WEP şifre var. Ne kasıcam WPA2 falan :P telefondan bi de şifre giricez :P

Bu anten takviyesi wireless bi ağa bağlanma için pcı karta uygulandığında örneğin 100 m olan bir çekim gücü kaç metreye çıkar sizce

Ben de mac filtre ve şifresiz kullanıyorum. Bir de SSID denen kablosuz ağ adını aktif ettim. Ne ağımı gören var ne de görüpte girebilecek mac adresine sahip bir modem :)

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir