Kuzey Kore usulü Netflix: Manbang!

İnternet sansürü konusunda sabıkalarıyla tanınan Kuzey Kore, şimdi de kendine ait, Netflix benzeri bir servis sunmaya başlıyor!

  • Levent Öztürk
Kuzey Kore usulü Netflix: Manbang!

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) halkı sınırlı internet erişimine sahip olabilir ancak şanslı (ve sadık) olan kişiler, artık Netflix tarzı bir yayın hizmetine sahip olacaklar.

Manbang adı verilen sistem, bir modeme ve daha sonra telefon hattına bağlı bir kutu olarak sunulmakta. Bu kutu, bir HDMI kablosu ile televizyona bağlanıyor ve kullanıcılar, beş içerik kanalına erişim imkanına sahip olurken, gazeteyi de okuyabiliyor ve lider Kim Jong-un hakkında haberler veren özel bir kanala ulaşabiliyor.

Sariwon yetimhanesinde bir öğretmen olan Kim Geun Hee'nin devlet medyasına söylediğine göre "çocuklar yeni ilgi çekici videoları yayımlanmalarından daha sonra da göstermek için bir yatkınlığa sahipler. Ancak, artık filmleri onlara tekrar gösterebildiğimiz için mutluyuz ve çocuklar da eğleniyorlar."

Her ne kadar bu hizmetin Dünya'nın geri kalanındakiler ile karşılaştırması garip olsa da, Kore'nin halkının dış dünya kadar yüksek teknolojiye sahip olduklarını hissetmelerini sağlamak için sunulan bir hizmet olduğu düşünülebilir.

Sonuç olarak ülke zaten kendi işletim sistemi, kendi bilgisayar oyunu, kendi sosyal ağı ve - kime inandığınıza göre - kendi hidrojen bombasına sahip durumda.

Ancak bu yeni hizmet kutusunun kaç kişi tarafından kullanılacağı şüpheli bir durum. İnternet erişimi, Kuzey Kore halkı için oldukça sınırlı durumda; sadece en güvenilir hükumet çalışanlarının erişim imkanı bulunmakta ve onların da ziyaret ettikleri siteler tamamen kayıt altında tutulmakta...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Hayal ettiğim devlet modeli... Ne terörü var ne de geçim sıkıntısı...

@26 Ağustos 2016 22:55 öyle san sen.Orada insanlar sınıflar ayrılmış en düşük sınıfta isen seni şehre bile sokmuyorlar,yiyecek için yol yapımında çalışman gerekiyor.Çok mu güzel her gün nükleer tehtit altında yaşamak ?

@26 Ağustos 2016 22:55 Biraz araştır bakalım geçim sıkıntısı varmıymış yokmuymuş.

Türkiye`de doğdum ama şu anda ingiltere`deyim, ve İngiltere`nin yönetimini ele geçirip İngiltere`nin başbakanı olup 2. Kim Jong-un olmak istiyorum hatta daha da ötesine geçmek istiyorum, daha şimdiden ayna karşısına geçip halka hitap çalışmalarına başladım, günde 12 saat ayna karşısında çalışma yapıyorum. Özgürlük, mutlak güç, kurtuluş vaadlerimle İngiliz halkının gözünü boyayacağım. İngiliz halkına komünizmden koruma vaadinde bulunup; İngiltere`ye komünizm getireceğim!

@27 Ağustos 2016 05:27 Kardeş tanıdığım iyi bir psikolog var. Bana ulaşır mısın?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play