Kuzey Yıldızının Yerini Uydular Aldı

GPS (Küresel Yer Belirleme Sistemi) kullanan cihazlar büyük şehir kaosunda yolunu kaybetmiş insanlara yeni bir seçenek sunuyor: Labirente içinden değil, üstünden bakmak!

Kuzey Yıldızının Yerini Uydular Aldı (Sayfa 2)

El bilgisayarlarıyla uydulara hükmetmek
Palm işletim sistemi kullanan Palm, Handspring gibi markaların el bilgisayarlarına takılan küçük ve aynı işlevli diğer cihazlara nispeten uygun fiyatlı GPS modülleri ile randevularınızı tutan, günlüklerinizi koruyan, şiirlerinizi saklayan, mektuplarınızı düzenleyen küçük elektronik asistanlarınız bir anda otomobilinizin içinde sizi gideceğiniz yer konusunda uyaran ve yönlendiren birer co-pilot veya Türkçe’si ile “şoförün yanında oturup bilmişlik taslayan yolcu” oluveriyorlar. Ancak bu yolcunun bildikleri gerçekten işinize yarıyor çünkü gideceğiniz yere ulaşan alternatif yolları ve yolunuzun durumunu görerek hem zamandan hem yakıttan tasarruf edebiliyorsunuz. Bozulmayan sinirlerinizin ise maddi karşılığını hesaplamak size kalmış.

Küresel Yer Belirleme: Uydular sayesinde GPS sistemi kullanarak dünyanın neresinde olduğunuzu belirleyebilirsiniz.

TED, Teknolojik Eğitimsel Danışmanlık Ltd. Şirketinin Palm Os cihazları için Türkiye’ye uyarladığı Quo Vadis programının ilk aşamasında İstanbul, Ankara ve İzmir haritalarını bulmak mümkün olacak. Şirket daha sonraki aylarda 15 ili de kapsama alanına almak niyetinde. Peki ne yapacak bu program bizim için?

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir