LG: Yeni Blu-ray sürücü ve yazıcılar

LG firması Blu-ray sürücü gamını genişletiyor: İşte üç farklı tatta Blu-ray sürücüsü.

LG: Yeni Blu-ray sürücü ve yazıcılar
LG CH08LS: DVD ve CD'lere yazıyor, Blu-ray diskleri okuyor.

Koreli üretici LG Electronics üç Blu-ray sürücü duyurdu: Bir dâhili Blu-ray-/DVD kombo sürücü, bir dâhili Blu-ray disk yazıcı ve bir harici Blu-ray disk yazıcı.

CH08LS bir kombo sürücü: Üreticinin verdiği bilgilere göre dâhili SATA sürücü tüm yaygın Blu-ray formatlarını okuyor, DVD'lere (16x) ve CD'lere (40x) yazabiliyor. DVD'lerde maksimum veri aktarım hızı 16,62 Mbit/s. CD'ler 40x yeniden yazılabilir DVD'ler ise 12x hızında okunuyor; ciahz Blu-ray diskleri okurken maksimum 8x hızına (BD-ROM) çıkabiliyor.

BH08LS, DVD'ler ve CD'lerin yanında Blu-ray disklere de yazabiliyor: BD-R medyalara 8x hızla yazabilen sürücü, maksimum 146,86 Mbit/s veri aktarım hızına ulaşabiliyor.

Harici sürüm BH08LS, BH08LU modeline harici bir kutuyla ev sahipliği yapıyor; bu sebeple ikisinin de teknik verilerinin aynı olması olası.

LG Electronics kombo sürücüyü yaklaşık 100 Euro karşılığında piyasaya sürecek. Blu-ray yazıcı BH08LS ise 200 Euro ile iki kat daha pahalı oluyor. LG, harici sürüm için herhangi bir fiyat belirtmedi.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir