Linux'ta Steam klasörünü değiştirmeyin!

Steam klasörünü değiştirmeye kalkan bazı kullanıcıların, tüm sabit diski de siliniyor!

  • Cem Şancı
Steam klasörü, tüm bilgisayarı siliyor!

GNU/Linux üzerinde Steam kullanarak oyun oynayanlar ilginç bir hatayla karşılaşabiliyorlar. Oyuncuların şikayetlerine göre, Steam klasörünü silip başka bir diske veya klasöre yüklemek, tüm diskin silinmesine neden oluyor.

İlk defa Github kullanıcısı keyvin tarafından tespit edilen hataya göre klasörü başka bir yere taşıyıp sonra orijinal klasöre symlink ile bağlantı vermek, sistemin tamamen silinmesiyle sonuçlanıyor. Hatta bu hata sadece bilgisayardaki diskleri silmiyor, bilgisayara bağlı harici diskleri bile tamamen siliyor. Keyvin'in de 3 TB'lık harici diski de bu nedenle silinmiş.

TcM1911 isimli Github kullanıcısı ise hatayı tespit ettiğini bildirerek, sistemin Steam klasörünü aradığını ve yerinde bulamadığı zaman boş bir / işareti gördüğünü, bunun da Linux'ta root klasörü anlamına geldiğini ve ardından yaşanan bir komut hatası yüzünden, sistemin tüm sabit diskleri, korunan dosyalar dahil olmak üzere, sildiğini açıkladı.

Linux geliştiricileri bu sorunun tekrarlanmaması için önleyici bir yama yayınladılar ve sorunu kalıcı olarak çözmek için tartışmalar da başladı. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Sorun yaşayan kişiyle aynı şeyi yapmayı planlıyordum.İyi ki yapmamışım.

Oyun oynayan adamın linux ta işi ne :D

Garip bi hata diğer bilgisayarımda ubuntu kullanıyorum hiç değiştirmedim.

Linux da bunun gibi basit hatalar olunca insan sevmiyor linux' u çok dez avantajı var diğer kötü yanı ise Windows da çalışan her oyun her program linux da çalışmıyor

@17 Oca 2015 19:03 ona bakacak olursan Linux da da çalışan her programda windows da çalışmıyor. yada ios da çalışan her program.

Herkes Windows kullanır ama Linux un keyfi bir başkadır.

Sorulması gereken neden değiştiriyorsun kardeşim klasörü olmalı.

steamde bir sürü hata var ama valve ilgilenmiyor bile. bazen bilgisayarım steamwebhelper.exenin 1.5 GB rami geçmesinden dolayı çöküyor. bu sadece oyunu açmaya çalışırken oluyor. saçmalık yani takan da yok. dota 2de de bir sürü problem var ama nerde takan?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play