Mars'taki yaşam kalıntılarını yok mu ettik?

Mars'a araç gönderip yaşam kalıntısı aramak bir süredir moda. Peki neden hep hayal kırıklığı var?

  • Ümit Öncel
Mars'taki yaşam kalıntılarını biz mi yok ettik?
Mars'ı bozduk mu?

1976 yılında insanların Mars'ta yaşam izleri bulma konusundaki hayalleri gönderilen araçların en ufak bir ize bile rastlamamış olması yüzünden yıkılmıştı. Araçların aradıkları herhangi bir yaratığın kalıntısı değil, basit karbon içerikli moleküllerdi. Yaşamın kaynağı sayılan karbon moleküllerine dair en ufak bir iz bile bulunamamış olması Mars'ta yaşam teorilerini yerle bir etmişti. Son yıllarda da aynı amaç için çalışmalar yapılsa da, sonuç hep hüsran oldu...

Fakat şimdi bilim adamları bu başarısız bulgularda insan katkısı olduğundan şüphelenmeye başladılar. Bilim adamlarına göre Mars'ta organik yaşam olmasa bile yıllar içerisinde gezegenin yüzeyine düşen göktaşlarının en azından karbon içerikli bazı parçalar taşımış olması gerekiyordu. Fakat en ufak bir karbon izine rastlanmamış olması, gözleri Mars görevini yerine getiren uzay araçlarına çevirdi. Şüpheli, roketler için itici güç sağlamakta kullanılan perklorat adlı maddenin son Mars görevindeki aracın gezegenin yüzünü kirletmiş olabileceğini ve bu yüzden en ufak bir karbon izine bile rastlanamamış olması olasılığı üzerinde duruyorlar.

Fakat bu gizem 2016'dan önce çözülebilecek gibi görünmüyor çünkü NASA'nın bir sonraki Mars görevi ancak 7 yıl sonra gerçekleşecek. Fakat bilim adamları bu kez yüzeyin kirletilmesine olanak vermeyecek bir yakıt kullanılacağını söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bence amerikalılar aya hiç ayak basmadılar basmış olsalardı o zamanlarda şimdi en az 20 +30 kişilik bir ekip yaşardı ayda.o zamanki teknolojiyle aya çıkan amerika şimdi aya çıkamıyor nedeni ne acaba .

Ay'a çıktılar bitti artık. Modası geçti. Yeni moda mars. Şimdi ay'a gitse bir işe yaramaz. Hava atmak için marsa gidiyorlar...

haklısın. Amerika aya falan ayak basmadı. Onlar bassa bassa yaylaya ayak basmışlardır. O zamanın teknolojisiyle şimdinin teknolojisi aynı olsa bile şimdiye kadar bi kaç kez gitmeleri lazımdı.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
bence amerikalılar aya hiç ayak basmadılar basmış olsalardı o zamanlarda şimdi en az 20 +30 kişilik bir ekip yaşardı ayda.o zamanki teknolojiyle aya çıkan amerika şimdi aya çıkamıyor nedeni ne acaba .
-----------------------------------------------------------------

Gidip aya koloni kurmak için kim para verecek. İşletme-ekonomi diye bir bilim var. Ayda ne maden var, nede kolonileşçek kadar değerli başka birşey demekki, adam karlı yatırım olarak görmüyor aya tesis yapmayı. Adamlara ne laf atıyosun, daha yolunu bulamıyodun düne kadar GPS yokken.
Bizde işte böyle herkes her işin profesörü

aynen valla , amerika girdiği yerden çıkmaz , dediğin gibi o teknolojiyle girdiyse şimdi orda yerleşmesi lazımdı, demek hepsi hikayemiş.

-----------------------------------------------------------------------------
bence amerikalılar aya hiç ayak basmadılar basmış olsalardı o zamanlarda şimdi en az 20 +30 kişilik bir ekip yaşardı ayda.o zamanki teknolojiyle aya çıkan amerika şimdi aya çıkamıyor nedeni ne acaba .

"bence amerikalılar aya hiç ayak basmadılar basmış olsalardı o zamanlarda şimdi en az 20 +30 kişilik bir ekip yaşardı ayda.o zamanki teknolojiyle aya çıkan amerika şimdi aya çıkamıyor nedeni ne acaba ."

Bunu nereden iddia edebiliyorsun? Sen bile bir gezmeye günübirlik gittiğin zaman ne kadar az eşya alıyorken uzunca bir sre kalmalığa gittiğinde aynı yere, eşya sayın nasıl da üçe beşe katlanıyor değil mi? Hele ki gittiğin yer yaşadığın yerlerden farklı olunca ne olacağını bilemediğin için daha da temkinli davranmıyor musun? Aya gitmek de tam olarak böyle bir şeydi. 1969da günü birlik bir ziyarete gittiler o yüzden yüksek bir teknolojiye çok da gerek yoktu. Ancak orada kalıcı olarak yerleşmek isteiyorlarsa oraya yaşam için bir ekosistem ve bir biyosfer oluşturulmalıdır. Bunun da maliyet dünya yüzeyinde doğalından olduğu için beleş gözükebilir ama yapay bir yaşam alanı için milyarlarca dolara ihtiyaç vardır.

Hatta bir LES/ALES sorusunda bir paragraf sorusunda kanın kalpten beyne ve ayaklara farklı hızlarda pompalandığını beyne yerçekimi etkisinden dolayı kan pompalamanın daha yüksek basınçla yapıldığını ama uzaya çıkıldığı zaman bunun insanı olumsuz etkildiğini yazmışlardı. Yani minicik bir ayrınti bile insanı nasıl da zor durumda bırakabiliyorken aya gitmekte geç kaldık lafları bence abes kaçıyor.

Önce küresel ısınmaya bir çözüm bulunda sonra Marsada gideriz Jupiterede :))

Zavallı Mars'ı insanlardan Tanrıları koruyor olmalı, dünyadan sonra orayıda kirletmişler!

bunlar tamamen yalan amerika ayada ayak basmadı hepsi büyük bir balon bununla ellerine negeçti bilmem ama marsa robot gönderdikleride yalan

Biri aya gidilmedi demiş diğeri maden yok gidipte ne yapsın :) Ben söyleyim ayı sıçrama tahtası olarak kullansın. Madem yerçekimini aşmak çok zor buda çok daha büyük ve kompleks bir uzay aracını uzaya göndermemize engel oluyor. Ayda bir üst kur parça parça üret ve insanoğlunun şuana kadar görmediği büyüklükteki bir uzay aracını orda inşa et. Belki çok erken ama yıldızlar arası insan yolculuğu için önemli. Içinde kendi ekosistemini barındıran bir aracın yeryüzünden sıfır yerçekimli ortama ulaştırılması herhalde en yakın yıldıza ulaşmak için kullandığı yakıttın büyük bir bölümünü oluşturur. Bu durumun iyileştirilmesi için gerekli birşey bence. Ama trilyon dolarları ortadoğuda insanları öldürmek için kullanmak varken böyle fuzuli ve birilerinin çıkarıyla uzaktan yakından ilişkisi olmayan duruma neden para harcasın ki.

bütün dünyanın gözü ününde eşşek kadar roketi milyarlarca dolar harcayarak uzaya gönderdiler, o kadar parayı boşa harcamışlar vay be meğersem aya gitmemişler, sizde asparagas haberlere inanın, millet aya gidilmedi diye arkadaşlarıyla siyah beyaz video çekiyor youtube a veriyor sonrası meçhul kulaktan kulağa oynamak gibi bir bakıyorsan yalan haber gerçek gibi inanılır olmuş.

bencede aya gidilmedi.buna zerre inanmıyorum...şimdi sıkı durun...1960 teknolojisini göz önüne getirin (getiremezsinzi çünkü teknolojinin t'si yoktuya neyse :))..ve birde günümüzü..şimdi bunca nimet, bunca nanoteknoloji ve bilgisayar teknolojisine rağmen en yakın aya gidiş projesi (o da olursa )2020'lerde.. peki hangi cesaret ve hangi imkanlarla günümüz teknolojisine oranla yontma taş devri gibi kalan teknolojik imkanlarla gididi..nası?!.. 1960da aya giden millet şimdi aya gitmek için buradan oraya otoman yol çekerdi..!! seri turizm atakları başlamıştı..dile kolay 50 yıl geçti..

1960 dan bu yana gelişmeler sadece teleskop ve uydu alanında kaldı..birde bir kaç mekik seferi.. oda hemen atmosferin üzerinde duran uzay istasyonuna..bunları o yıllardada yapıyorduk şimdi biraz daha ileri...yani yıllarca milleti yedi bunlar..ha millet yiyor mu.. o ayrı.. gidilmedi diyenlerin kanıt ve ispatları çok dahası ikna edici..!!!

Ayda üs kurup oradan yollayın diyen arkadaş! Sen oraya bir mekik göndermenin bile kaça malolduğunu bilmezken gidip oradan atın diyorsun. O üssün maliyeti çok daha fazla olacaktır. Ben olsam o üssü uzayda kurarım ne fark eder ki, oradan direk yolla ne yerçekimi ne birşey! Herşey ağzımızdan döküldüğü kadar kolay değil.

Benim merak ettiğim bizim buradan marsa giden cihazların içinde hiç mi organizma yok bence oraya hayatı biz taşıyoruz...

Zavallı Mars'ı insanlardan Tanrıları koruyor olmalı, dünyadan sonra orayıda kirletmişler!
*****************************
Marslıların da bizim de Allahımız aynıdır arkadaş hepimiz din kardeşiyiz...

Ohooo biz uyuyalım halen. 1969 da millet aya çıksın biz halen aya çıkılmadı, marsa robot yollanmadı diye kendimizi kandıralım. Madem yalandı şimdiye kadar niye çıkmadı meydana bu yalan. Mutlaka bir açık verirlerdi. UFO konusunda olduğu gibi NASAda ve 51.bölgede çalışan yetkililerin itiraflarıda yalanlanıyor. En azından birileri doğruyu haykırıyor. Biryerden açık veriyorlar.

Ben araştırdım çok şey konularda ama aya gidilmedi diyen bir itirafçı ben hiç görmedim

Aya gidildi,yalan olsa çin ve rusya şamar oğlanına döndürürlerdi amerikayı
çinlilerin ve rusların borcumu var ki,aya gitmeyen amerikanın yalanına uysunlar
amerikalılar aya gitti,yanlız çok ballı idiler,nerdeyse hiç bir kaza,aksilik olmadı

''Ayda üs kurup oradan yollayın diyen arkadaş! Sen oraya bir mekik göndermenin bile kaça malolduğunu bilmezken gidip oradan atın diyorsun. O üssün maliyeti çok daha fazla olacaktır. Ben olsam o üssü uzayda kurarım ne fark eder ki, oradan direk yolla ne yerçekimi ne birşey! Herşey ağzımızdan döküldüğü kadar kolay değil.

Benim merak ettiğim bizim buradan marsa giden cihazların içinde hiç mi organizma yok bence oraya hayatı biz taşıyoruz...'' diyen arkadaş . O çok tanıdık nasa uzay aracının uzaya çıkış maliyeti 1 milyar dolar gibi bi rakamdı sanırım . Tam hatırlayamıyorum yanlışta olabilir. Çık uzaya ordan gönder diyosun . Yörüngedeki ortalama bi uydunun saatteki hızı saatte 80 bın kılometrelere ulaşıyor(Yeryüzüne çarpmamak için bu hızlar gerekli). Geçende bi bayan astronot uzaya alet takımlarını düşürdüğünde bayağı olay olmustu o kadar büyük bir hızda alet çantası bile tehlike oluştururken şuan yapılması bile hayal olan bir aracı o şekilde kalkış yaptırmak bence mantıklı değil. Maliyetlerin küçük olduğunu söylemedim. Ama en basitinden bir örnek vericek olursak senden 1000 kiloluk bir yükü bi yerden bi yere ulaştırmanı istesem hepsini bir anda götürmen herhalde imkansız. Bu kadar yükü sana yüklemek için bile çok özel bir teşhisat kurmamız gerekir . Ama basit bir hamal semeri ile 20 defada 50 şer kilo halinde zorda olsa taşıyabilirsin. Demek istediğimde bu belki çok fazla efor sarfedilecek bir kez gitmektense bir çok defa gidip gelinecek ama en sonunda dünyadan kaldıramayacağın bir uzay aracını aydan kaldırabilir bir hale geliceksin. İnsanoğluna yıldızlar arası seyahat yaptırmak için bence gerekli bir adım. Kıyametin kopmayacağını dünyayı daha fazla kirletmeyeceğimizi varsaysak bile güneşin yaklaşık 5 milyar yıllık yakıtı kaldı :D O bitmeden biz biyerlere gitmeliyiz demi. Gerçi bizim gibi tek yıllık ekonomik takvim yapan ülkeler için bunlar hayalin bile hayali ama iş olsun işte ne güzel konuşuyoruz.

İnsanoğlu kendi gitmese de yaptığı alet bile yetiyor kirletmeye.Mars'a insan da gönderilicek fazla uzak olmayan bir tarihte umarım o zaman gizemi çözmeye başlarız.Birde 3-4 yıl içinde insanlı olarak tekrar Ay'a gidilicek olması lazım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir