Medal of Honor, EA'in başını ağrıttı

Oyun devi EA, bu hareketiyle öyle büyük tepkiler aldı ki, U dönüşü yapmak dışında bir çaresi kalmadı

Medal of Honor, EA'in başını ağrıttı

Geçtiğimiz günlerde 27 kişinin ölümüyle sonuçlanan Connecticut'taki Newtown okul saldırısının yankıları sürüyor. Bu üzücü olay neticesinde şiddet, silahlanma ve silah ticareti gibi konular, son günlerde ABD gündeminin başını çekiyor.

Vatandaşların konuyla ilgili tepki gösterdiği platformların başında ise, sık sık günah keçisi gibi görülen bilgisayar oyunları geliyor. Ünlü oyun üreticisi EA de bu tepkilerden nasibini almış durumda. Dev şirket, aldığı bir yığın olumsuz geri bildirimden sonra, Medal of Honor: Warfighter oyununun web sitesinden, anlaşma yaptığı silah şirketlerinin linklerini kaldırdı.

Bilindiği üzere EA, Medal of Honor oyununda gerçek silah modellerine yer veriyor. Şirketin bu doğrultuda dev silah üreticileriyle de ortaklığı bulunuyor. Oyun içinde yer alan bölümlerden biri de, bu silah şirketlerinin web sitelerini içeriyor. İstendiği takdirde ilgili bağlantılara tıklayarak, bu şirketlerin web sitelerinden silah satın almanız mümkün.

EA, geç de olsa ortaklarının web sitelerini kaldırarak tepkilerden bir nebze olsun kurtulmak istiyor. Ancak bu konuda ne denli başarılı olur, bilinmez...

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

İftira kadar günah bir şey yoktur.İnsan öldürmenin suçunu 2 bilgisayar oyununa atan insanlara acıyorum ve o zihniyete yazık diyorum.

vay be elin amerikalılarındaki meraka ve zenginliğe bakar mısın ya. biz daha orijinal oyun alamıyoruz, elalem oyunu alıp bir de oyunun içinden beğendiği silahı alıyor. pes doğrusu.

he ya zaten dünyada oyunlar dışında başka hiç şiddet içerikli herhangi birşey yok bütün suçlu oyunlar.Böyle oldu diye dünyada ki şiddet sona erir kesin

Silah karşıtlarıda iyice mala sarmış...

Amerikanin derdi bizi mi gerdi

@01 Oca 2013 01:39 Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dersin, ama yılan illaki sana da dokunur.

bireysel silahlanma hakkımız gasp edilemez.

Tabi ya, 5 tane linki kaldırdı, tüm olay halloldu bitti. Oyunlarda insanların kafasını mermilerle patlatıp ve bundan zevk alan, yetmeyip etrafa sıçrayacak kanı bile az görüp menüden çoğaltan, siz ne hale gelmişsiniz diyenleride uyuşturucumu sen çaldın tiribindeki zihniyet yok oldu gitti, di mi ea.

EA Niyeti kötü ama tüm oyunlar için denemez işin içinde sudutyoların niyeti var

ea bir iş yapmasın yaptıgı bir işi yüzüne gözüne bulastırmasını iyi biliyorlar :D

Hiç düşünülüyor mu acaba belki de kac kisi bu oyunları oynayarak silah ve vahşet dürtüsünü tatmin ediyor ve gerçek hayatta böyle şiddete yeltenmiyor...

@02 Oca 2013 10:10 Ne yani cinayete meyilli, şiddet yanlıları gidiyor, oyun oynuyor, kimseye şiddet uygulamıyor öyle mi. Bravo. Gidin aklınızı bi temizleyin ya. Ömrü hayatında sapandan başka silah görmeyen çocuklar oyunlarda silahla kafa patlatıp yetişkin olunca da normal olamazlar. Dediğin gibi sürekli oyun oynayanlarda, oyunla gerçek ayrımı birbirine girer, şiddet er yada geç , az yda çok kişiliğe nüfuz eder...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir