Microsoft: CCleaner Windows'u bozabilir!

Bir Microsoft yetkilisi, çekinerek de olsa bir canlı yayında ağzındaki baklayı çıkardı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft: CCleaner Windows'u bozabilir!

Microsoft'tan bir yazılım uzmanı, bir canlı yayında ünlü temizlik aracı CCleaner için önemli bir uyarıda bulundu. Yazılımın kayıt defterinde "gereksiz" girdileri arayıp silmesi, uzmana göre sisteminize zarar verebiliyor.

The Windows Club'ın haberine göre Microsoft'tan yazılım sorun giderme uzmanı Gov Maharaj, internetten canlı olarak yayınlanan The Defrag Show'da bir kullanıcının sorununa ilginç bir cevap verdi. Windows 7'den Windows 10'a yükselttikten sonra sisteminin açılmadığını söyleyen kullanıcı, Maharaj'dan gereksiz sürücü ve yazılımları kaldırması gerektiği cevabını aldı.

Maharaj, kaldırılması gereken yazılımlar arasında CCleaner'ı da saydı ve şöyle konuştu: "CCleaner... bunu nasıl kibarca söyleyebilirim... Onu kullanmayın... Haydi sıradaki konuya geçelim!"

Microsoft'un bu açıklamasının bir nedeni var. Kayıt defterini temizlemeye yönelik araçlar, bazen yanlış değişiklikler yaparak sistemde ciddi sorunların oluşmasına yol açabiliyorlar. Bazı durumlarda sistemi baştan yüklemeniz bile gerekebiliyor.

Peki siz, CCleaner'dan veya diğer kayıt defteri temizleyicilerinden kaynaklandığını düşündüğünüz bir sorun yaşadınız mı? Deneyimlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 91 Yorum

Windows 10 sıfırlama hata veriyor. Sistemde ccleaner dışında program yoktu. Sonrasında tekrar sıfırdan kurulum yaptım.

Ben windows xp den beri kullanıyorum, şu an 10 Pro, bir sıkıntısını görmedim açıkçası, ama dikkatli olmak lazım temizlik için sistem uçabilir :::)))))

@15 Ekim 2015 00:16 Bilinçli yapıldığı sürece sorun yok ama sıkıntı her zaman var kendi temizliğinizi kendiniz yapın 3.parti yazılımlara bırakmayın tek tıkla temizlememiş hızlandırırmış Windows zaten hızlı onu yavaşlatan, taklaya getiren 3. parti yazılımlar zaten :)

@15 Ekim 2015 00:16 aynen dogru benim sistem uctu

1.0 Sürümünedn beri kullanırım daha 1 kez olsun sorun yaşamadım.

daha bugün 200'ün üzerinde hatalı kayıt girdisi sildim yedeklemeden geçmiş olsun... ama henüz bir sorun yaşamadımsa da bu sorun yaşamayacağım anlamına gelmez derhal kayıt girdisi temizlemeyi bırakıyorum.

windows 10 kendinden defolu... bir şey yapmanıza gerek yok... o sebebsiz çöküyor...

@GORT Microsoft sana bir şey mi yaptı acaba ? Nedir bu kin her haberde kusuyorsun.

@GORT 5. Milenyum Faciası :D

Bu tarz programlar yüzünden bir günde 5 defa format atmak zorunda kalmıştım.İlk başlarda sistemi gayet güzel optimize ediyorlar fakat sonradan nasıl oluyorsa tutarsız davranmaya başlıyor pc. Artık kullanmıyorum hiçbir sıkıntı yok

Ben de şunu söyleyeyim. Nasıl söylesem, Windows 10'u kullanmayın.

Benim bilgisayarı da bozdu format atmak zorunda kaldım.

Olma mı! Eski sürüm reg repair programlarından birini çalıştırdım.Windows Başlat çalışmadı.

Kayıt defterini temizlemeye düzenlemeye yönelik sağlıklı çalışan HİÇ ama HİÇ bir program yok biliyorsanız elle yapın bilmiyorsanız bilen birinden yardım alın onu da yapamıyorsanız bırakın olduğu gibi çalışmaya devam etsin ama asla kayıt defterini düzelttiğini iddia eden programlara bel bağlamayın

@15 Ekim 2015 03:50 El ile yapından basiti var o kullanıcıyı silin yeni kullanıcıda devam edin kayıt defterleri yenileniyor

Sistem geriyükleme noktası oluşturmadan ve regedit'i backup'lamadan asla kayıt defterine müdahele etmeyin! Tabii ki sistemi kurduktan sonra sistemin imajını da almalısınız! Bunları yapıyorsanız, hiçbir şeyden korkmanıza gerek yok. Bazen çöp dediğimiz dosyaları silmek bile sisteme zarar verebilir. Windows'un ilk günkü gibi olmasını istiyorsanız, Restore RX kullanın! Devredışı bırakmadan önce sistemi yeniden başlatın! Değişiklik yapacaksanız, Restore RX'i kaldırın ve tekrar yükleyin!..

CCleaner gibi programlar Trojen olmasın, sizin bilgisayarınızı bot-zombi bilgisayar olarak kullanıyor olabilir mi? EVET hadi kolay gele :)) Mehmet Can

@15 Ekim 2015 06:25 flash haber hiçbir virüs programının bulamadığı trojan açıklaması mehmet candan geldi

Windows 1oun kendisi trojan zaten :D @15 Ekim 2015 06:25

win 8de kullandigimda sistem kararsizlasmisti.

@15 Ekim 2015 06:41 ben kullanmıyorum gene kararsız çalışıyor!

Restore RX'i eğer sistemi yeniden başlatmadan devredışı bırakırsanız, o an sistem üzerinde ne varsa, hepsini sisteme bırakır. Bu yüzden ilk önce sistemi yeniden başlatın, herşey silinsin, sonra Restore RX'i devredışı bırakın! Restore RX'in çalışma prensibi DeepFreeze'den farklıdır. Ayrıca Restore RX'in password koruması yoktur. Bu yüzden kullanıcıların Restore RX'i devredışı bırakmasını istemiyorsanız, onlara Standart Kullanıcı Hesabı tahsis edin...

windows 10 sorunlu demiyorlarda ccleaner sorunlu demi ! win.8.1 e geri döndüm sağlam bir güncelleme çıkmadan geçmiyecem şahsen. windows 10 betadayken herkesin kullanıma sunulduğunu düşünüyorum çok akıllı bu microsoft

Ccleanera benzer bir program olan Baidu Pc Faster kullanmıştım. Program başta iyiydi sonra her ne yapıyorsa cpu yu çok yormaya başladı kaldırmama rağmen sürekli işlemler %30-40 ın altına düşmüyor. İmleç sürekli olarak dönüyordu. Çözümü sadece format olabildi.

Açıklama yapan eleman daha iyi bilir ama Ccleaner microsoft'un arka planda yediği naneleri ifşa edip kaldırıyor olmasın.. Windows kendi hata küpü zaten sistemin bir zaman sonra çökmesi için ekstra bir çaba sarfetmenize gerek yok!

Ben son 1 haftadır falan problem yaşamaya başladım ccleaner ile ilgili, programı açınca direk hata oluşuyor win 8,1 de..

Windows 10'un bozulması için böyle saçma sapan programlara ihtiyacımız yok.. Geçen bilgisayar kapanmamakta inat edince mecbur düğmeden kapattım.. Açıldıktan sonra Mail programı çalışmadı.. Düzeltmek için uğraş dur.

Evet, böyle bir sorun mevut. Yükseltme sonrası, yedekleme yapmadan kayıt defteri temizleme işlemi yaptım ve görev çubuğundaki öğeleri açmada sorun yaşamıştım.

Kayıt anahtarlarını düzeltmeyi dikkatli yapın yapacaksanız. Tek tek okuyun ona göre düzeltme yapın. Bilmiyorsanız da hiç yapmayın. Çerezlerinizi silin yeter. Ben ccleaner ile ilgili hiç sorun yaşamadım. ayda bir çalıştırırım. Fakat advanced system care eset ile çakışıp hata veriyor.

@15 Ekim 2015 09:10 ASC'nin Windows 10 Microsoft Edgeyi gereksiz dosya görüp sildiğini hatırlıyorum :)

windows 10 manager da benzer bi hataya yol açtı. neyseki aldığımı registry yedeği ile normale dönebildim.

SİSTEMİ TEMİZLEMEK VE HIZLANDIRMAK İÇİN CCLEANER YÜKLEDİM SİSTEMİ TEMİZLEDİM AKSİNE SİSTEM DAHADA YAVAŞLADI PROBLEMLER OLUŞTU BU İŞLEMİ BİR KAÇ DEFA TEKRARLADIM ANCAK HİÇ BİR FAYDASININ OLMADIĞINI ANLAYINCA CCLEANER'İ KADIRDIM BİRDAHADA KULLANMADIM. WİN7 BİR SİSTEMİM VAR 2012 YILINDAN BERİ ONU KULLANIYORUM WİN 10'A YÜKSELTTİM VE SİSTEMİM STABİL BİR ŞEKİLDE HALA ÇALIŞMAKTA

@15 Ekim 2015 09:22 kesin boş alanı temizleye bastın :D

Windows 8.1'den Windows 10'a geçtim. Ben pek memnun değilim. Sistem bariz daha yavaş çalışıyor. Birden fazla işlem yapmam gerektiğinde yeterli işlem gücü ve boşta çekirdek olmasına rağmen sistem aşırı yavaşlıyor. Nerede ise alt tab kullanamıyorum. Güncellemeler ile biraz düzeldi ancak hala win 8.1 hızında değil. CCleaner ile özellikle win 10'da sistem tutarsizliklari yaşamaya başladım. Sadece CCleaner da değil genel anlamda optimizasyon yazılımları uyku değil. Yeni sürümlerini denemek lazım.

Aylardır kurmaya çalışdığım win 10'u dün itibari ile kurdum ve inanın böyle akıl ve mantk dışı bir durum olmaz sevgili micocuğum ccleaner veya advanced system care yada bir diğer yazılım sorunu diyorsun ama nerde görülmüş harddisk 2 parçalı iken win 7,win8 ve win 8.1 kurdum sorun çıkmadı ama ne zaman win 10 kurayım dedim kafayı sıyırttın bana!!meğersem harddiskim 2 parçalı diye kurmuyormuşsun bune ne şimdi???ne zaman tek parça yaptım kurulum sorunsuz gerçekleşdi o yüzden yazılımlara laf atma.

Yıllardır kullanırım herhangibir sıkıntı görmedim şahsen

Çok eskiden bugüne kullandığım ve format attıktan sonra ilk yükleyeceğim programlardan biri. Bugüne kadar bi sıkıntı yaşamadım hatta yanlış yada 3. Parti programlardan kayıt defterine girdilerinden beni kurtaran program. Elle temizlemeye kalksam büyük ihtimalle ben bozardım :D

Windows Mağazasında yüklenen bazı uygulama ve oyunlar güncellenirken hata veriyor. Güncelleme olmuyor ve bende uygulamayı kaldırıp tekrar Windows Mağazasından kurunca düzeliyor. Başka bir hata görmedim daha.

ccleaner kadar gereksiz bir program yok bozuluyor herşey kullan kişiler neden kullanıyor anlamış değilim bende zamanında kullandım sonra çok gereksiz olduğunu anlayım kullamamaya başladım zaten pc hızını yavaşlatıyordu sorunlara neden oluyordu bazı programlar onun yüzüden çalışmıyordu window gezgini yeniden başlıyordu saymakla bitmez kullamayın daha iyi

Şu ana kadar hiç sorun yaşamadım ama Windows 10'un nasıl bir tepki vereceği meçhul.

Bu programı bilmem ama, win8.1'i bir süre kullandıktan sonra bazen masaüstü gelmemeye başlıyor. görev çubuğuna tıklayınca açılıyor. hatta bazen ilk power tuşuna basınca bios ekranından geçiş yapamayıp reset atıyor. ama win8.1'i tekrar kurduğunda yapmıyor. illa bir süre geçtikten sorna başlıyor...

Windows 10 vistadan bile beter bi bilgisayar nasıl durduk yere çökebilir. CC olmasaydı zaten windowsun hali haraptı....

Daha geçen gün üstelik de bu program yüzünden sorun yaşadım. Allah'tan yedek almıştım. Umarım sorun çıkmaz. Sildim ve bir daha da kullanmam.

Bu tür temizlik programları otomatik temizlemeye/onarılmaya alınmamalı sadece belli temizlikler ve onarımlar yapılmalı neyi değiştirdiğiniz bilmelisiniz kayıt defteri, derin taramalar ve Windows ayarlarını düzelten/kurcalayan ayarlardan yedek almadıkça kaçınılmalı ve normal kullanıcılar uzak durmalı sadece Windows 10 için değil bütün Windows sürümleri için geçerli bu yazılımlar bilinçsiz kullanıldıkça takılmalara ve donmalara yol açabiliyor yeni hesap almak veya format atmak zorunda kalıyorsunuz

XP den beri kullandiğim ve çok yararini gordugum olmazsa olmaz programlarimdan biridir. Ama burada makalede yazan durum benimde basima geldi. Windows 7 de bir sey yoktu ama windows10 da ilk kurulumdan yaklasik 1 hafta sonra ccleaneri kullaninca bilgisayar kafayi yedi bende tekrardan format atmak zorunda kaldim. Programi kullaniyorum hala ama reg kayitlarini sildikten aonra kayitlarin yedeklerini de tutuyorum her ihtimale karsi.

Zaten windowsun kendisi hata makinası, niye adamın ekmeğiyle oynuyorlar ki!

@15 Ekim 2015 12:21 sen yapsana bir işletim sistemi görelim posunu

Yıllardır kullanıyorum. Hatta formatlardan sonra pc ye kurduğum ilk program şu zamana kadar hiç sorun yaşatmadı aksine pc yi çöp dosyalardan arındırmak ve hafifletek için en iyi ve en hafif programdır ccleaner. Arkadaşlar hazır konu açılmışken windows 10'um da başlat menüsündeki tüm uygulamalardaki klasörlerin üzerinden mause ile her geçişimde yazılar kararıyor en sonunda başlat menüsü kapkara oluyor internetden baktım bulamadım bileniniz varsa yardımlarınızı bekliyorum.

@15 Ekim 2015 13:54 birde ccleaner i sil dene.

CCleaner'ı uzun zamandır kullanıyorum hiç bir olumsuz bir yanını görmedim. Microsoft, ona buna çamur atmak ile uğraşacağına daha stabil bir win10 yapmak için uğraşsın. Sanıyorum ki Microsoft, Windows kullanıclarının kulanım alışkanlıklarını izlenmesine yarayan telemetri veya başka benzeri mekanizmalarla kullanıcıları dikizlemesini sağlayan çetele dosyalarını da gereksiz dosya olarak sildiği içindir, belki de o yüzden CCleaner'a çamur attıkları kanısındayım. :)

yıllardır kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım. win 10 da kullanmadım, eğer bir uyumsuzlupu varsa bunu fixleyeceklerdir...

10 yıldır ccleaner kullanıyorum. Çok memnunum. Ama win 7'den Win 10'a geçince bilgisayarım saçmalamaya başladı.

o zaman doğru düzgün registry kontrolü yapsın gereksiz şey kalmasın?

Cclener yillardan beri kulllanirim.bilgisayarima zarar vermemiştir ben ce windows 10 işe yaramiyor stabil çalısmiyor.

windows 10 la uyumsuz benim sistem gitti açılmıyor bilgisayar

Kullanmayın , eksikliğini hissetmezsiniz, xp den sonra hiç kurmadım, en son 10 yıl kadar önce xp üzerinde çalıştırmıştım kayıt defterinde gereksiz gördüğü girdileri silmek yerine permissionlarını silip kendilerini bırakmıştı tabi binlerce entry i elle düzeltmem günler süreceğinden sistemi yeniden kurmuştum, kullanmayın çok seviyorsanız bile registry cleaner modülünü çalıştırmayın, sorun yaşamadığını söyleyenler aslında sorunu henüz farketmemiş olanlar.

Yorumların hepsini tek tek okudum ve bana göre ne işletim sistemi nede yazılımda sorun yok.Sorun kullanıcıların yetersiz ve bilinçsiz bilgisayar kullanımı ve bilgi eksikliği... Ben kendi sisteminde ccleanr yzılımının pro sürümü(lisanlı kullanıcıyım) yüklü ve şimdiye kadar bir sorun çıkarmadı. Ayrıca Windows 10 daha emekleme sürecinde olan bir işletim sistemi ve böyle kararsızılıklar yaşanması doğal çünkü sistem donanımlara göre tam anlamıyla kararlı değil.

@15 Ekim 2015 16:33 BOş beleş yorum yapma top. Kullanıcı da sıkıntı varmış. Microsoft tr forumda bir sürü aynı şikayet var. Aç oku.

Ayrıca Microsoft Windows 2000'den kalma antika NT Kernel Çekirdeğini değiştirsin artık.Lunix türevlerinin bile kernelleri sürekli değişim içinde....Eğer NT çekirdeği değişirse yazılım sorunları en aza inecektir

@15 Ekim 2015 16:37 bay bilgin konuştu :D windows phone gibi yapabilrler isterseler

@15 Ekim 2015 16:37 Himmm... "Lunix" diyorsun yani. Yanina da turev koydun, cuk oturdu de mi. Dilini essek arisi soksun, Lunix nedir ya?

Suçu nereye atacağını şaşırmışlar. Ne var Pc yi bozan? Registry. At suçu registr programlarına hemen. Kimbilir hangi çıkar çatışması olduda hemen ccleanere fatura kesildi. Milleti bir kişinin sözü ile nasılda algı operasyonuyla yönlendiriyorlar ya. Akıl almaz bi iş. Xp den beri kullanır; hatta tüm arkadaşlarıma önerir hemde kurarım. Bi kere bile öf demeden işini gören ücretsiz programa neden bu kadar yüklenilir anlaması aslında pekde zor değil...Kimbilir satın almak istediler de anlaşamadılar mı

ccleaner'la sisteme bakım yaptıktan sonra windows store uygulaması çalışmaz oldu.

CClenaer, Cleaner tool'lerin içinde en az zarar verebilecek olanıdır. 2008'den beri kullanıyorum olumsuz birşey yaşamadım. En tehlikelisi TuneUp Utilities ve yaygın kullanılan IObit Advanced systemcare olduğunu tecrübe ile söyleyebilirim, özellikle kayıt defteri temizleyicileri şirinlik yapma adına 500 600 hatalı kayıt vs buluyor sonra sil babam sil, sonunda sistem destabilize oluyor. CClenaer'i sorunsuzca kullanabilirsiniz haber biraz Microsoft tarafından abartılmış!

Ccleaner iyi bir temizlik aracı bence uzun zamandır kullanıyorum. W10 da da kullandım ama bir sorun yasamadım

CCleaner kayıtlarınızı siliyor microsoft ta o kayıtlsrdan reklam kaldırıyo mesele bu

Bu tarz programları 6 yıldır kullanmıyorum ve keşke zamanında da kullanmasaymışım. Başlarda iyi oluyor ama 1-2 hafta sonra daha da yavaşlıyor bence gereksiz kendi temizliğinizi kendiniz yapın bu tarz araçlara güvenmeyin.

Windows 8.1 bir kaç defa üst üste çalıştırdığımda windowsu tekrar kurmak zorunda kalmıştım.

Bakım ve onarım programlarının genellikle ortak sorunudur yapay zeka'ya sahip değiller nede olsa:) dolayısı ile tanımlanmış komut girdileri ile temizleme,düzeltme işlemleri yapıyorlar Glaryutilities-advancedsystemcare programlarında da,windows'un explorer.exe dosyasında,regedit biriminde gereksiz gördüğü dosyaların temizliği sonrası hatalar ve sorunlar çıkabiliyor dikkatli kullanmakta yarar var kısaca sadece ccleaner değil yani iyi forumlar.

Tek CCleaner zarar vermiyor Windows a.Ben Windows 10 u yeni yüklediğimde Smart Defrag kullanmıştım bilgisayar iyileşsin diye.Sonra o gün başlat ve uygulamalar çalışmadı.Format atmak zorunda kaldım.Yani böyle bilgisayarı optimize eden programlardan kullanmak istiyorsanız bir daha düşünün.

bu açıklamalar resmen ccleaner ı bitirme çabalarıdır. algı operasyonu yaratarak programı feshetmeye çalışıyorlar. işin içinde paralellerde olabilir. ayık olun!...

an itibarı ile benim windovs 10,da uçurdu ccleaner boot etmiyor pc alt çizgi yanıp sönüyor yıllardır kullanırım ilk defa bunu yaptı adam haklıymış

Bu tarz programları andavallar kullanır zaten. Günaydn

@16 Ekim 2015 23:57 Önce Günaydını doğru dürüst yazmayı öğren! Uygulamayı kullanan binlerce insana andaval diyemezsin, böyle bir lüksün yok, Angut!

Arkadaşlar bende win10 da kayıt defteri temizliği yaptım ccleaner ile ondan sonra mağazaya giremedim ve hala da giremiyorum ayrıca başlat menüsündeki hareketli uygulamalar da artık aktif değil dikkatli olun.

Uzun zamandır Ccleaner'ı kullanırım sürekli güncelde tutarım, bir sorun çıkarmadı bu zamana kadar.Ben memnunum ccleaner dan.. win10 un da biraz daha elden geçmesi lazım güncellemeleriyle..

Ccleaner ile kayıt defteri hatalarını aratmak istedim uzun süre bekledi, onun dışında temizlikte çok işe yarıyor.

Artık inadına kullanırım...

clenar bende wıdowsu cokerttı desem

Keşke önceden okusaydım bu yazıyı. CCleaner'ı yıllardır kullanırım ilk defa bir sorun yaşıyorum onda da sanırım windows (10) çöktü. Uğraş şimdi işin yoksa.

windows 10 pro yüklü bende ccleaner yüzünden 3 defa format attım en son çözdüm olayı ccleaner yuzunden oluyormus hersey.

c cleaner nasıl silinir

Nasıl söylesem?.. Kaynak kodu kapalı, ne yaptığını ve nerelere hangi bilgilerini gönderdiğini bilemediğiniz işletim sistemlerini kullanmayın. Windoze 7'ye bir programdan dolayı bağlıyım ama işim biter bitmez Linux'a geçiyorum.. Baybay Bill..

Kullanmayın diyorlarsa özellikle windows 10 da, izlemelerini istedikleri şeyleri temizliyordur.

cceaneri yeni kullanmaya başladım

Şahsen win7 de kullanırdım ufak tefek hatalar aldım. Normal önbellek vs. Temizlemesi yaptığınızda sorun yok ancak kayıt defterine CCleaner ile bulaştığınızda sistemde küçük aksaklıklar olabiliyor. Dikkat edenler farketmiştir stabilite kaybı olabiliyor. Win10 da da aynı şekilde hatalar yaşadım. CCleaner veya herhangi bir 3. Parti yazılımla kayıt defteri silmediğimden beri sorunsuz kullanıyorum. Bırakın windows kendi bakımını kendi yapsın.

evet bende ccleaner ile temizledim bilgisayarı kapattığımda bilgisayar açılmadı

Ben Advanced System Care ı defalarca kullandım. Ve nezaman kullansam birkaç hafta içinde anormallikler başlıyordu bilgisayarda. Eninde sonunda format atıyordum ben de. 10. sürümü çıktığında belki daha iyi yapmışlar dedim ama huylu huyundan vazgeçer mi? :D PC ye zarar vereceğini tahmin edip kayıt defteri ile ilgili hiçbir şey yapmamasını sağladım. Ama bu program bir yolunu bulup kendi kendine kayıt defterini temizlemiş. Mağaza açılmıyordu, bazı simgeler gözükmüyordu.Ben de ondan kurtuldum...

yeni format attım bilgisayara ilk yüklediğim program ccleaner oldu.Bi tarayım dedim tum secenekleri isaretleri en alt secenek haric, eski windows kurulumu siliyordu uyarı gelmeye basladı programlardan uygulama baslatılamadı hata diye, 23 gb lık suanki windows 10 u siliyormus meğer. Tekrar temiz kurulum yapmak zorunda kaldım.İlk defa basıma geldi.

Evet bende o programdan vardı ciddi hatalar alıyordum silince bilgisayarda bende rahatladık

Her sürümünü kullanırım ve her zaman tavsiye ederim. Hatta formattan önce, yavaşlamadan önce, virüs kuşkusundan önce muhakkak bir kayıt defteri temizliğini CCleaner ile yapıp da sonra beni gereksiz bir çok dertten kurtardı diyene de çok rastlarım. Sorun şu ki bunu Windowsun kendisinin yapamamış olması. Ve sırf şu kayıt defteri temizliğini bilmeyip formata binlerce lira bayılan insanların keklenmesi üzerine kurulu sistemde bu gibi araçlara tabii ki hayır diyeceklerdir. Mac bu yüzden satıyor.

Sen de yorum yaz