Microsoft, Cortana'yı Android'e getiriyor!

Yeni bir rapora göre Microsoft'un, dijital asistanı Cortana'a için "geniş" düşündüğü doğrulandı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, Cortana'yı Android ve iOS'a getiriyor!

Cortana'nın rakip platformlara gelebileceği dedikoduları, dijital asistan ilk ortaya çıktığından bu yana konuşuluyor. Microsoft'un ürün ve hizmetlerini mümkün olduğunca çok platforma yayma planı, bunun gerçek olabileceğini gösteriyordu. Dahası Microsoft'un baş deneyim müdürü ve eski Windows başkanı Julie Larson-Green, Cortana'nın Microsoft'un dışındaki platformlara gelip gelmeyeceğiyle ilgili bir soruya olumlu cevap vermişti.

Şimdi ise Reuters, yeni bir raporunda Microsoft'un dijital yardımcısının gerçekten de Android ve iOS'a bir uygulama olarak geleceğini söylüyor. Elbette Cortana, Windows'lu bilgisayarlarla derinden entegre olan bir yazılım olarak hayatını sürdürecek, ancak Microsoft'un dijital asistanından rakip platformlar da faydalanabilecek.

Cortana'nın diğer platformlara ulaştırılma çalışmaları, Microsoft'ta "Project Einstein" kod adı altında yürütülüyor. Microsoft'un yapay zekaya odaklandığı bu projesinde Cortana'nın çapraz platform destekli, "daha gelişmiş" bir sürümü için çalışılıyor.

Microsoft Research'ten ve Project Einstein takımından Eric Horvitz, bu teknolojinin epostaları okuyup anlayabileceğini ve Cortana'nın bir sonraki sürümünde önemli rol oynayacağını söylüyor.

Microsoft'un Cortana gibi işlevleri kendi plaformuna özel tutması gerektiğini düşünen Windows kullanıcıları da var. Raporun gerçeğe dönüşmesi halinde bakalım ortaya Microsoft için nasıl bir tablo ortaya çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

kendi mevcut uygulamalarını başka platformlara verecektin neden işletim sistemi yapıyorsun microsoft...

Siri androide geldi mi hiç? Yada s voice ios a geldi mi? Hayır! Cortana da Windows Phone a özel olmalı. Microsoft kendi platformundan çok android ve ios ile ilgileniyor. Sonra Windows Phone neden sevilmiyor. Microsoft bunu kendisi yapıyor.

Benim düşüncem sadece windowslarda olmalı diğer platformlara gelirse şahsen benim için windows phone almamak için bir sebep daha yaratmış olurlar

Ms tam bir salak oldu olacak androide wp 8.1 launcher ı da çıkarsın tüm özelliklerini diğer platformlara açarsan kendi platformunun cazibesi kalmaz ki salak Microsoft

@14 Mar 2015 14:33 Çok akıllı arkadaş Miki soft sanıyormusun ki sadece kendi yazılımlarından para-bilgi vs alıyor ? Amaç yayılmak... Sandığından çok daha fazla yerden sen kavramadan para alıyor. Sen de sözüm ona açık kaynak denilen android gibi platformlarla kendini ona bağlıyorsun. Neyse sen otur yemek ye de işine bak.Çalışacak işçi lazım

@14 Mar 2015 14:33 ayrıca sanıyormusunuz ki Cortana farklı platformlarda kısıtlamasız olacak ?

@14 Mar 2015 14:33 haaklısın....haklısın..

Sakın böyle bir hataya düşme Microsoft !!!

Şimdi wp'ciler gelir yok nasıl olur yok eğer olursa satarım yok o yok bu yok şu der :D

cortana Windows 10 beklentilerini gerçekten ileriye taşıyor siri yerine yapay zeka başlangıcı olan cortana uzun zaman sonra windowsun apple ilk golü olabilir hadi nakalım

Maksat bilgi çalmak değil mi. Bu yolda her şey mübah...

Adamlar burda mis gibi direk telefon kullanıcına reklam yapıyor aklını çeliyr en guzel taktikde bu zira dunya genelinde bilgisayarlarda %95 windows kurulu telinde de bunun bir uygulaması goren insan merak edip cihazı gormek yada almak ister sonuç ; ne kadar cok uygulama, telefon ve rakip platformlara yayılma o kadar çok kullanıcı demek buda daha çok uygulama gelemsi ve pastadan pay almak isteyen firmaların gelmesidir mantık basit girilen yok guzel devam Windows !

@14 Mar 2015 18:16 kalemsiz telefon kel aylak kuşları gibidir. wind..kalemsiz dir.

Google arama motoru hizmetini sadece chrome os için sunsa ne olur? Daha mı iyi olur? hayır. Cortana tüm platformlara gelir ve yaygın bir şekilde kullanılırsa bu durum ms in zararına mı olur? yine hayır. Gelecekte insanlar internetten bir bilgiyi aratmak için Cortana yı kullanmaya başlar ise bu Google ve diğer arama motorları için çok büyük bir tehdit olur.

arkadaşlar hiç birinize katılmıyorum yapay zeka uygulaması dediğin şey her platforma uyum sağlayabilen demek siz sadece kendinize telefonu sesli kullanma yardımcısı arıyorsanız yerinizde kalın ama belkide microsost asrın en iyi kararını verdi

Windows Phone kullanmanın hiç bir ayrıcalığı kalmadı. Cortana elindeki en sağlam koz ama yaptığın işe bak.

andoid,de play..da DAHİ var..istediğini sor anında cevap.. türk malıymış..helal olsun..cortana,ya nal toplatır. ancak resim yok..güzel bir bayan seslendirse ve resimide görülse süper olurda DAHİ,yi yapanlar pek DAHİ olmadıklarıda ortaya çıkmış oluyur.

microsoft windowstaki uygulamalarının daha iyisini diğer platformlara yapar zaten..boşuna lumia almaya gerek yok gibi bişey..office,cortana,skype..vb..samsung al daha iyi valla

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play