Microsoft, en önemli özelliği nasıl gizledi?

Microsoft'un sürpriz cihazı Surface Book'un önemli yeteneği, nasıl oldu da bu kadar iyi gizlendi?

  • Zeynel A. Öztürk
Surface Book'un en önemli özelliği nasıl gizlendi?

Microsoft'un sürpriz bilgisayarı Surface Book, bir notebook gücünde olmasına rağmen sökülebilir klavyesiyle şaşırtıyor. Şimdiyse Microsoft'un Surface Book'un bu özelliğini son ana kadar gizlediği ortaya çıktı.

Wired'dan David Pierce'ın Surface Book'un geliştirme sürecinin anlatıldığı yazısında da bahsettiği gibi Microsoft mühendisleri, ekranın klavyeden sökülebildiğini sır olarak saklamaları konusunda katı emirler almışlar. Microsoft yöneticisi Panos Panay, yaptığı hiçbir tanıtımda ve toplantıda cihazı sökülmüş halde göstermediğini söylüyor. Microsoft, Surface Book'un bu gizli özelliğini çalışanları ve bir öncelikli aile üyesi dışında kimseye göstermemiş, bunun için klavyedeki bir tuşu bile sökmüştü.

Sızıntıların kolayca yayıldığı, Apple'ın bile büyük sızıntılara engel olmadığı bir dönemde Microsoft'un böyle bir sırrı saklamış olması şaşırtıcı. Microsoft'un son yıllardaki en önemli fikri olan Surface Book'un gelişini gerçekten de kimse fark edemedi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Çok önemli bi özellik mi ? Zaten Surface pro da olan bir özellik. Ek olarak Asus vb. birsürü firmanın da benzer ürünü var. Neden matah birşeymiş gibi haber yapılmış ki ?

Yani yillardir kullanilan bir ozeligi eklemeyi basarmislar sonunda. Herhalde prototip iken cok sorun yasadilar ve vazgecebiliriz diye dusunduler. Aciklayipta sonra beceremedik demektense once yapalim sonra duyuralim demislerdir.

birde uygulama mağazası daha kalabalık olsa

çok büyük bir özellik ve sır görende sanacak ram miktarini gizledi

kimse surface ( wp nede w10 ) ilgilenmiyor yoksa çoktan sızmıştı...

@GORT kendi adına konuş

@GORT Aynen Microsoft beceriksiz bir firma ve hiçbir ürünü ilgimi çekmiyor.

tablet + wifi klavye

Açıkcası book su an piyasada ki en iyi (Windows tabanlı) laptop

Ne sızıntısı yok oyle bir şey duyulmasını istediklerinde "ön reklam" niyetine kendileri açık ediyor. Böylelikle ürün ortaya çıkmadan bir sürü spekülasyon üretilip reklam öncesi enformasyon yoğunluğu ile gündemi meşgul edip talep arttırıyorlar.

Bu durum biraz daha farklı surface book ta nvidia GPU bulunmakta yanı harici grafik kartı bulunduran ilk tablet pc

bence klavye kısmına nvidia kart koyup performansı artırmak ve bunu pil süresini azaltmadan yapmak diğer firmaların da örnek alması gereken bir şey.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play