Microsoft Excel 30. yaşını kutluyor!

Microsoft'u Microsoft yapan en önemli yazılımlardan biri, artık 30 yaşında!

Microsoft Excel 30. yaşını kutluyor!

Microsoft'un önemli kilometre taşlarından biri olan Excel 30. doğum gününü kutluyor.

30 Eylül 1985 tarihinde yayınlanan ilk Excel sürümü o tarihten bu yana özellikle finans alanındaki en önemli yapı taşlarından biri olmayı başardı. Kullanıma sunulduğu andan bu yana finans projelerinde devrim yaratarak karmaşık hesapların bile herkesin anlayabileceği bir şekilde sunulmasını sağlayan yazılım, birçok farklı platformu destekliyor. Dünyanın en faydalı ve tehlikeli programı olarak nitelendirilen elektronik tablolama programı, JPMorgan ve Fannie Mae gibi büyük firmaların bir dizi hatalarla milyonlarca dolarlık kayıplar yaşamasına da neden oldu.

Yapılan hemen hemen tüm hataların insan müdahalesi sonucu ortaya çıkması, Excel'in avantajları kadar dezavantajlarının da olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Yazılımın hesaplı ve erişilebilir olması onun küresel finans sektörü için neredeyse bir standart haline gelmesini sağlamış durumda.

Excel günümüzde Microsoft'un en önemli bileşenlerinden biri konumunda ve çapraz platform desteğiyle gelişimini sürdürmeye devam ediyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bu yenilikleri takip edecek bir tarihte doğsaydım dediğim oluyor ama bizim ülke böyle şeylerden zamanındada geri olduğu için pek bir şey kaçırmış gibi değilim ama ilk windows kullanmak isterdim zamanında böyle yenilikleri kullanarak büyüdüklerini izlemek isterdim şimdi ise zaten takip edilemeyecek kadar karışık kim ne yapıyor belli değil eski tat yok eskiden çok farkllıydı herşey böyle değildi ilk çıktıklarında kullanıp kendimi şanslı hisettiğim çok az şey var

bence excel dünyanın en büyük programlarındna biri. exceli tam biliyorum diyen yalan söylüyordur. excel gerçekden büyük bir yazılım

MS-Office içinde en zeka gerektiren program Excel'dir. Microsoft'ta emeğe geçenlere şükranlarımı belirtmek isterim. Türkiye'de Modern Matematik veya Syntax bilenler çok kolay öğrenebilir. Üzülerek görüyorum ki ülkemde bir çoğu PC'de kurulu olmasına rağmen işine yarayabilecekken Excel yerine Hesap makinesini açıp kullanıyor bu çok gülünç. 1 Yılın içinde Excel Kursu veren Hoca ile bazı konularda iddiaya girebilecek kadar çabuk kavradım. Nice nice yıllara Excel.

Benim ilk bilgisayarla tanıştığımda piyasada LOTUS123 vardı.Sonraları Microsoft'un Office programları çıktı.İlk Bilgisayar kursuna gittiğimde bana en zor gelen programdı Excel.Zaman ilerledikçe büyüdü,serpildi,şimdi ise 30 yaşına geldi.Daha geçen günlerde 2016 versiyonuyla yeniden doğdu sanki.Hey gidi günler ne çabuk geçiyorsun.Dün lotus kullanırken,bugün karşımda 30 yaşında bir excel var.Ne diyeyim daha nice 30 yaşlara Excel.Seni seviyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir