Microsoft hisseleri kanat taktı; uçuyor!

Microsoft,son on yılın belki de en parlak günlerini yaşıyor. Nedeni ise...

Hisseleri tutabilene aşk olsun...

Microsoft'un eleştiri oklarını üzerine çeken eski CEO'su Steve Ballmer görevden ayrılıp yerini Satya Nadella'ya bıraktıktan sonra şirketin hisseleri adeta uçuşa geçti. Hisse senetlerinin dünkü son kapanışında ise değerleri, son on yılın en yüksek rakamına ulaşarak rekor kırdı. Ancak bu rekordaki önemli bir pay da Microsoft'un işten eleman çıkarma kararı oldu.

Nokia'yı satın aldığında, Nokia ile birlikte 25 bin yeni çalışanı da bünyesine katan Microsoft bu ağır mali yükü hafifletmek için 18 bin kişinin şirketle ilişkisini kesmeyi planlıyor. İşten çıkarmaları çok seven WallStreet de, şirketin düşecek olan giderleri ile beraber kar oranının artmasını beklediğinden, Microsoft'un hisselerine yönelmiş durumda. Bu da hisse değerlerinin hızla artmasına neden oluyor. Ancak burada önemli olan Microsoft'un bu hisse değerini uzun süre koruyup koruyamayacağı, zira satış rakamları ve çeyrek bilançoları açıklandığında, işten çıkarılan 18 bin çalışana rağmen beklenen yüksek rakamlara ulaşılamazsa, yatırımcılar hisseleri hızla ellerinden çıkarmaya başlayacaklar. Bakalım, bu kumarda Microsoft ne kadar kazanacak veya kaybedecek?

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

nedeni ,insanları kandırıp sözde yeni işletim sistemlerini almaya zorlaması.

Microsoft gelmis gecmis en köklü yazilim sirketi.batacagini sanmam.amerikan hukumeti hatir icin bile yasatir

@17 Tem 2014 23:57 Batırmayacak olmasının bir sebebi de yasal bilgi sızdırma araçlarından bir tanesi olmasıdır. Kolay kolay bırakmazlar peşini...

@17 Tem 2014 23:57 gelmis gecmis en köklü yazilim sirketi diye övdüğün şirketin ceosu bill gates`in 1984 senesinde gözü ibm`in atacağı imzaya kilitlenmişti, eğer ibm o anlaşmaya imza atmasa Microsoft iflaslardan iflas beğenecekti, microsoft`un (ve apple`ın) iflasının sebebi şüphesiz rakiplerinden olacaktı. bilen bilir 80`lerde Microsoft apple ve intel sektörde hiçbir şekilde tercih edilmeyen firmalardandı, ibm sayesinde sektörde tutunabildiler! ibm gibi bir devin neden Microsoft gibi bir firmaya destek olduğu ise bir başka maceranın konusu.....

Yatırımları varken ismivarken batmaz

Kağıt üzerinden operasyon yapıyorlar.Nokia'yı aldılar ellerinde patladı.Yana döne bu işten nasıl sıyıracağız diye dört dönüyorlar. Yakında görürsünüz.

hisse almadığıma pişmanım :S

Yazılım devi Microsoft batmaz

Ağlayanın malı gülene hayretmez kardeşim. Bu çıkarılacak olan işciler birleşip rakip bir iş gücü çıkartırsa o zaman iyi olur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir