Microsoft, MS Open Tech'i tekrar içeri aldı!

Microsoft, açık kaynak kodlu yazılımlarla ilgili önemli bir adım daha attı!

Microsoft, MS Open Tech'i tekrar içeri aldı!

MS Open Technologies yan bölümünü tekrar firma içerisine taşıyan Microsoft, açık kaynak kod topluluğuna her geçen gün daha çok güvendiğini doğrulamış oldu.

MS Open Tech'in en önemli hedeflerine ulaşması üzerine yapılan hamle sayesinde Microsoft, firmanın blog gönderisine göre "açık kaynakla olan bağlantısını güçlendirmek üzere bir sonraki adımları atmasına yardımcı olacak".

Yaklaşık 3 sene önce hayatına başlayan MS Open Tech, geliştiricilerin Microsoft ürünlerinden faydalanması için çeşitli açık kaynak kod topluluklarıyla ortak çalıştı. Bölümün hedefleri başında Linux ve Java geliştiricileri için Azure'u Docker, Chef ve Puppet içerisine (çeşitli SDK'lar, araçlar ve eklentiler yardımıyla) entegre etmeyi kolaylaştırmak vardı.

Bu gelişmenin yanında Microsoft, kendisi hizmetlerini ve API'larını iOS ve Android'e taşımış, .NET'i açık kaynak kodlu hale getirmiş bulunuyor. Sadece birkaç hafta önce bir Microsoft mühendisi, Windows 10'un kaynak kodunun bir gün yayınlanabileceğini söylemişi. MS Open Tech'in tekrar Microsoft'a dönmüş olması, bu ihtimali biraz daha kuvvetlendirmiş durumda.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Windows Phone tutmayınca çareyi Android de arıyorlar.

@03 Mayıs 2015 14:54 Robot bence sistemini adam etmek için çare arıyor :) adamlar yazılımları ile her yere yayılıp bağımlılık oluşturmak istiyorlar.

Yıllarca açık kaynak'a burun kıvır.. kendi paketlerini satmak için tekelleş.. sonra...pufff yemezler yav

win10 bedava diye herkes güncelliycek adamlar bunu çok güzel kullnıcak bence

Adamlar bundan 10 yıl sonra Microsoft Azure'dan yılda 100 milyar dolar kazanıyor olacak o zaman büyük ihtimal Windows u ücretsiz bile yapabilir

Android ilk zamanlarda uygulama fakiriydi şimdi güçlü. Linux yerine windows tercih etmemin sebebi de aynı. Uygulamaları çoğalırsa tercih edebilirim. Çöp çok diyenler sana göre öyle...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost