Microsoft, şarj edebilen lamba üretti!

Microsoft, telefonunuzu kablosuz şarj edecek, çok özel bir lambanın peşinde!

  • Levent Öztürk
Microsoft'tan şarj edebilen lamba geliyor!

Microsoft Research, akıllı telefonunuzu bir masanın üstüne koymanızla veya sadece aynı odada bulunmasıyla şarj etmenizi sağlayan bir lambanın gerçek olabileceğini iddia ediyor. AutoCharge adlı bu lamba, tavana yerleştirilebiliyor ya da masa üzerinde bulunabiliyor. Lambanın üzerinde bulunan belirli sayıdaki kamera, telefonun özel sinyalini ve yerini belirleyerek, cihaza doğru dönmesini sağlıyor. Verdiği ışık ise, telefonu kablosuz olarak şarj ediyor.

Microsoft'ta araştırmayı gerçekleştiren ekip, bu lambanın, telefonu normal kablolu şarj aletleri ile aynı hızda şarj edebilecek seviyeye gelmesini sağladı ancak ürünle ilgili bazı soru işaretleri de bulunmuyor değil. Tahmin edilebileceği gibi, öncelikli olarak cihazın kendisinde ışık panelleri ya da en az azından solar kaplama bulunması gerekiyor. Ama ürünle ile ilgili tek sorun bu da değil.

Tabii ki cihazların kablolu şarj aletleri ile aynı hızda şarj olabilmeleri oldukça iyi bir durum. Ancak bu noktada devreye, yöntemin ne kadar enerji verimli olduğu sorusu giriyor. Temel fizik kurallarının bize söylediğine göre, enerjiyi önce ışığa çevirip sonra tekrar enerjiye çevirmenin, direkt olarak elektriği kullanmaktan daha verimli olması gibi bir ihtimal bulunmamakta.

Bu araştırma projesinin yakın bir zamanda marketlerde karşımıza çıkması beklenmiyor. Yine de projenin, ilerisi için büyük ümit vaat ettiği kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Kablosuz şarj gibi bu icat da yine Lumia ekibinden :) Zaten Lumialarımızda şarjımız 2 gün gidiyor. Adamlar yine de durmuyor.

En az 30 yıldır uzayda yörüngede üretilecek enerjimin dünyaya ulaştırılması ile uğraşanlar henüz uygun verimlilikte bir yönteme ulaşamadı. Microsoft'un o lambası olsa olsa elektriği mikrodalgaya dönüştürüp ışıma gönderiyor, telefonla yakalayıp elektriğe çeviriyor. Eğer yöntem buysa, bu mümkün ama 20 kat fazla enerji harcanır. Birde insan sağlığı meselesi. Yakalanan mikrodalganın elektriğe çevriliş şekli, dalganın yakalama yöntemini belirler. Bu yüzden alıcı cihazda yakalama yüzeyi bulunmayabilir.

Hadi samsung çal

Nedir bu telefonu prize takmama inadi.

@24 Oca 2015 22:02 eksiyi hak ettin

Lumia 1030 yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu cihaz hem çok enerji tüketir hemde çok radyasyon yayar.

Bence klas insan kesimleri, ordaki partiler falan için çok elit bir alternatif. Göze de hoş gelicek.

Nokia çalışanlarının yani Lumia çalışanlarının projesidir bu ben sanmıyorum Microsoft böyle bir yenilik yapabileceğini

Ya arkadaş madem yapacaksın bunu saçma sapan işlerle uğraşacağınıza telefon masanın üzerinde ve ya cebinde iken pirize takılan kablosuz cihazın frekans alanına girdiği anda şarj etsin. yapıyosun imkanın var bunu yap!!!

Bir gün elektrik su enerjileri tukenecek onun yerine rüzgar veya güneş ile şarj olan telefon yapta üretime sur tarih kitaplarında bas sayfalarda yer alın insanlik için bi adim atin...

çok güzel fikirler ama bana kullanışlı gelmedi pek. onun yerine yürürken sallantıdan şarjolabilen cihaz yapsalar çokdaha hayırlı.

waybe apple bile bunu düşünemezdi

Çoktan ilk casio yaptı yani hesap makinesi :) Nokia calmasin ha patent casio nun

Bu şimdi radyasyon yaymazmi zaten bunu hesap Makineleri de yapio

güneş enerjisiyle niye yapmıyorlar.

@25 Oca 2015 22:27 güneş enerjini satamazlar; ama lambayı satarlar. özetle kapitalizm gölgesini kesemediği ağacı keser.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play