Microsoft şifreleme anahtarlarını depoluyor!

Microsoft'un Windows 10 konusunda pek de hoşunuza gitmeyecek uygulaması, açığa çıktı!

  • Onur Seven
Microsoft şifreleme anahtarlarını depoluyor!

Microsoft milyonlarca kullanıcının gizliliğini riske atmış olabilir. Intercept raporları, Windows 10'un disk şifreleme özelliğine ait kurtarma anahtarını otomatik olarak Microsoft sunucularına yüklendiğini iddia ediyor.

Sorun tahmin edebileceğiniz gibi birinin Microsoft hesabınızı hack'lemesi durumunda kurtarma anahtarına da erişebilecek olması. Yayınlanan rapor BitLocker kurtarma anahtarının bir kopyasının Microsoft'un OneDrive bulut depolama hizmetine yüklendiğini gösteriyor. Daha da kötüsü bunu devre dışı bırakmanın bir yolunun olmaması ve muhtemelen kullanıcı bilgisi dışında gerçekleşmesi.

BitLocker Sürücü Şifrelemesi, sabit diskte depolanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olabilen övgüye değer bir güvenlik özelliği olsa da bu durum onun potansiyel güvenlik risklerine neden olabileceğini ortaya koymuş durumda.

Öte yandan şifreleme anahtarını kaybeden kullanıcıların dosyalara erişim şansını kalıcı olarak kaybetme tehlikesi, bazen hack'lenme riskinden daha ağır basabilir. Microsoft'un bunu düşünerek böyle bir karar almış olabileceği ifade ediliyor.

Ancak şüphesiz ki, şirketin bunu kullanıcı bilgisi dahilinde gerçekleştirerek daha şeffaf bir hale getirmesi gerekli. Aynı zamanda Microsoft'un tartışmalara ortam hazırlamadan sunucularına kurtarma anahtarı yükleme konusunda kullanıcılara bir seçenek sunması da lazım.

Microsoft hesabınızdan kurtarma anahtarını silmenizin mümkün olduğunu da belirtelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Microsoft niye böyle yapıyor yakında batar bunlar şuan win 7 ye döndüm bu ne ya

@31 Aralık 2015 16:51 Walla iyi yapmışsın bence bütün gizlilik diye bir şey kalmadı bu Microosft'ta. Ben bile Windows 8.1 Update 1 kullanıyorum, geçmedim Windows 10'a.

Bindik bir alamete, gidiyoruz kiyamete. Microsoft'u severim. Guvenlik icin yaptigi bir cok seyi, yazdigi makaleleri, gelistirdigi semalari da begenirim, ama bu son zamanlarda riskli isler yapiyor. Crypto uygulanmasi en zor islemlerden biridir, bir acik herseyi mahveder, ve o acigi surekli arayan uzman kisiler vardir. O nedenle her ne kadar Microsoft'a simdiye kadar (guvenlik sistemleri adina) yaptiklari icin guvensem de, riskli isler yaptigini dusunuyorum.

Şimdiye kadar neyini şeffaf hale getirdi ki. Zaten Skype ile başlayan gizlilik sözleşmesi Windows 10 ile devam ederek daha da "gelişti" bir tek çamaşırlarınızı da bize verin demediği kalıyor.

Anakartta TPM yoksa bitlockerin sifresinin zaten bir onemi yok cunki TPM olmayan bitlocker cozulebiliyor. Anakartta TPM varsa o sifre zaten birak uzaktan erisimi disk'i sokup goturseler bile bir ise yaramaz. Dolayisiyla pek bir onemi yok.

ms ve güvenlik ha ikisi zıt anlamda kelimedir...

Çok önemli işleri olan insanlar muhtemelen internete girmiyordur. USB yi 10kere tarıyordur.

M$ girdiği bu son yolda Apple' ın iyi yönlerini, Google'ın kötü yönlerini kopyalıyor

Devre disina birakmak mumkun degil demissiniz, OneDrive i kaldirinca oyl bir sorun kalmak. Internette bu konuda bir suru makale muvcut. Guvenmiyorsaniz onedrive i kaldirin bitsin.

Anasını satayım sanki ajansınız bilgileriniz çalınacak. Microsoft'un verdiği bilgiler en fazla CIA ve NSA'ya gider. O giden bilgiler hemen okunmaz zaten. Gerektiği zaman okunur okunmayanlarda veri tabanlarında beklerler. O kadar gizlilik derdiniz varsa Linux veya başka bir işletim sistemi kullanırsınız olur biter. Saygılarrrr.rr.rr.r...

Mümkünse bu windows şirketlerden uzak dursun. Bu ne ya kendisini geçtim başka şirketleri de batıracak. ??

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost