Microsoft'tan "1 haftalık" batarya gelecek!

Microsoft'un ceplere 1 haftalık pil ömrü getirecek iddialı prototip çalışmaları heyecan yaratıyor!

Microsoft'tan "1 haftalık" batarya gelecek!

Akıllı telefonların Quad HD ekranlarına, sekiz çekirdekli işlemcilerine ve şaşırtıcı kamera yeteneklerine karşın en az gelişen donanımı bilindiği üzere batarya. Bu nedenle hepimizi günde en az bir kez priz başına gitmeye zorlayan veya mobil şarj cihazı edinmemize neden olan bu eksiklik için teknoloji devleri gerek donanım gerek yazılım pek çok iyileştirme deneniyor, ancak henüz devrim niteliğinde bir sonuç söz konusu değil. Ancak Microsoft, batarya konusunda emin adımlarla ilerliyor gibi görünüyor. Şirket, tam bir haftaya kadar direnebilecek bir batarya üzerinde çalışıyor.
Microsoft'un araştırma ekibinden Ranveer Chandra, tüm enerjisini bataryaların akıllı telefonların yönetiminde daha ısrarcı olması üzerine harcıyor. Chandra, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, yeni bir batarya teknolojisinin gelmesini bekleyecek vakitlerinin olmadığını ve şu anki teknolojinin de bataryaları akılcı şekilde kullanmadığını dile getirdi. O nedenle şu anki teknolojiyi kullanarak daha uzun süre dayanabilen batarya alternatifleri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Chandra, yeni ceplerde bir değil, iki adet bataryaya yer verilebileceğini öne sürdü. Bir adet Li-Ion pil yerine iki adedin kullanılarak ve aynı zamanda bunlara görev tanımlaması yapılarak çok daha uzun süre pil ömrü sunabilecekleri iddiasında bulunan Chandra, bu bataryalardan birinin yalnızca bekleme modunda kullanılabileceğini, diğerinin ise performans gerektiren zamanlarda devreye girebileceğini de sözlerine ekledi.

Chandra, ikiz pil yaklaşımı neticesinde akıllı telefonların pil ömründe en azından yüzde 50'lik bir artış görebilecekleri konusunda prototip çalışmaları olduğunu belirttiği konuşmasında, diğer yandan Windows Phone'un başarılı yazılım desteğinden de bahsetti. Windows Phone platformunun Wi-Fi güç yönetimi ve güç izleme araçlarıyla bataryanın verimli kullanılabilmesini sağladığını söyleyen Chandra, henüz prototip aşamasında olan batarya çalışmalarının netlik kazanması sonucunda akıllı saatlerde de kullanılabileceğinden emin.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Microsoft Amerika'daki sunucularındaki pillerin ömrü 36 yıl

Zaten Lumia 1320 ve 1520 3400 mAh bataryasıyla 1 hafta dayanıyor ki.

Bir an önce gelse çok iyi olur firmaların en zayıf olduğu konu bu bence.

Çözüm önerisi pekte mantıklı olmadı, Akü bağlamayı önerseydi daha iyi olurdu. Bir yerine iki pil bağlayın böyle çözdük. Benden yeni öneri 3 bağlayın daha adil görev dağıtın 1,5 hafta gitsin. Komik çözüm olmuş.

Microsoft önce varolan lumiaların şarjının 1 günü çıkarabilmesi için uğraşsın. Bu telefonları neden piyasaya sürdüler anlamıyorum. Sadece wifi bağlı arada nette forumlara bakmakla 5 saatte şarj biter mi? Lumia olunca bitiyor işte.

yoğun kullanımda iki günü rahat çıkarsın yeter

Iyi fikir. Bios pili mantığı.

Pilde devrim yaratacak teknoloji iki tane pil kullanmak mıymış? Microsoft'un bunlara verdiği maaşa yazık.

1- Yazılımsal olarak X lisanlarını kaldırın ki daha az yazılı kod le daha az donanımsal mnadde ile daha az enerji harcansın. 2- Donanımsal olarak üretilen parçaların oldukca küçültülmesi ve direnç miktarlarını oldukca düşük olması bunu yanı sıra esnek bir yapıya büründürülmesi. 3-Batarya içine yüklenen maddenin belli bir harita şekline göre ve bu haritanın şekline bağlı olarak elektirik emen çubuklarında bu haritaya uması 4- Ekranlar için kullanılan arka aydınlatma ışıklarının yerine gerçek renk tonlarma sisteminin ortaya çıkarılması yada aydınlık mekanlarda soluk görüntü yerine aydınlık mekanlarda renk derinliğinin güneşten gelen ışklı aydınlatılması 5- telefonlar üzerinde kendilerini şarz etmeye yarayacak düşük düzeyde olsa güneş panelleri yada manyetik ortam denetleyicileri ile pile geri yükleme imkanı. ???? Zor değil bu dediklerim bir şekilde bir çok makinada var ama nedense hiçbiri telefonlarda kullanılmadı uyumsuz oldukları için değil şekil olarak güzel değilmiş !!!!!!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir