Microsoft'u da hack'lediler!

Herkese şifre güvenliği öğütü verip duran Microsoft, kendi Twitter hesabını böyle kaptırdı!

Microsoft'u SEA mı hack'ledi?

Kullanıcıların sosyal medya hesaplarının çalınmasıyla ilgili sürekli uyarı yayınlayan ve insanlardan daha güçlü şifreler tercih etmelerini isteyen Microsoft çok fena madara oldu. Microsoft'un Twiter'daki resmi Xbox destek hesabı ve resmi haber hesabı, hacker'ların eline geçti.

Olayın ardındaki hacker'ların ise Suriyeli bir grup olan Syrian Electronic Army olduğu anlaşıldı zira kendileri de Twitter mesajlarında kimliklerini açıkça ilan ettiler.

Syrian Electronic Army, Esad resjimini destekleyen bir hacker grubu. SEA daha önce de New York Times ve Vice gibi ünlü siteleri kırmışlardı. Microsoft saldırısında ise grubun politik bir amacının olmadığı, sadece "burada olduklarını" göstermek istedikleri söyleniyor. Hacker grubu her ne kadar Suriye ismini taşıyor olsa da, teknik olarak destek aldıkları abileri Rusya ve Çin sayesinde, ABD sitelerine yönelik başarılı hack girişimlerinde bulanabiliyorlar. 

SEA, 10 gün önce de Skype'ın blog'unu hack'leyerek, insanları gözetlemeyi bırakın yoksa daha ağır önlemler alacağız mesajı vermişti. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ay oldu bu olay olalı

ahahahahah :D :D

Hacklenen Microsoft yoksa Twitter mı ? Twitter Microsoft değil. Microsoft bizim gibi bir kullanıcı konumunda. Haberde Microsoft kısa veya güvensiz bir şifre kullandığına dair bir bilgi yok. Hackerların Microsoft hesaplarına hangi tür saldırı yaptığınındı bir bilgisi yok. Twitter hacklenmiş olduğu aşikâr. Yalnızca Microsoft değil diğer kullanıcıların şifrelerin çalınma ihtimalinin olduğu aşikâr.

Bu hacklemenin sebep olduğu açık Microsoft'un mu, yoksa Twitter'ın sahip olduğu bir açık mı? Bu belli mi acaba?

@13 Oca 2014 19:59 Eğer twitter olsaydı farklı bir çok önemli hesaplarda hacklenirdi.

Senden iyi messenger mi olur, Chip?

bunun Microsoft ile ne alakası var twitter rezilliği bu

Bu suriyeliler anca sosyal medya hesaplarını kırarlar. Yapabiliyosanız microsoftun kendi sistemine girin.. twitter hacklemeyi en kötü hacker bile yapar rezillik...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir