Microsoft, uygulamaları "düzeltmeye" koyuldu

Microsoft, Windows 8'in en çok eleştirilen bu yanını düzeltmek için düğmeye bastı...

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, uygulamaları "düzeltmeye" koyuldu

Microsoft'un şu an Windows 8 için sunduğu bazı Metro uygulamalarının kalitesi, bazı çevrelere göre yetersizdi. Görünüşe bakılırsa Microsoft bu durumun farkında ve şirket, bir düzinenin üzerinde uygulama için güncelleme yapmaya hazırlanıyor.

Windows başkanı Steven Sinofsky, MSDN blog'unda yaptığı açıklamada güncellenen Windows 8 uygulamalarının OEM'lere yakın bir zamanda sağlanacağını söyledi. Böylelikle üreticiler, Windows 8 çıkmadan önce bilgisayarlarını güncellenmiş uygulamalarla donatabilecekler. Windows 8'in RTM sürümünü kullananlar da bu güncellemelere yakın bir zamanda ulaşabilecekler.

Güncellenmiş uygulamalar arasında olan Bing, Sinofsky'ye göre artık daha iyi yerel sonuçlar veriyor ve ilgili sonuçlara yaklaşmaya izin eriyor. Güncellenen uygulamların sadece görsel iyileştirmelerle değil, yeni işlevlerle geleceği söyleniyor. Örneğin SkyDrive uygulaması aramaya, dosyaları yeniden adlandırmaya izin verecek. Mail uygulaması ise aramayı daha iyi hale getirirken gelen kutusunu görüşme görünümüne kavuşturacak. Maps, Finance, News, Sports, Travel ve Weather uygulamaları da güncellenecek Windows 8 uygulamaları arasında bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Windows 8 = Yeni Vista, Windows 7 = Yeni Xp Özetle Windows 7, en az bir 10 yıl daha kullanılmaya devam edecektir.

@08 Eki 2012 14:29 Yaklaşık 2 aydır win 8 tam sürümünü kullanıyorum ve sorun yaşamadığım gibi birçok konuda 7 den daha başarılı.

@08 Eki 2012 14:29 vista'nın nesi varmış cidden merak ediyorum herkesin ağzına sakız olmuş vistada da vista şuanki sp2 haliyle win7den daha iyi bence tüm sistemleri kullandım vista'da karar kıldım öpünde başınıza koyun herşey görsellik değil!...

ah mikisoft ah şöyle yakından bakınca hala daha mac os ve ios seviyesine gelmen için onlarca yıl var daha diyebiliriz....

@08 Eki 2012 14:51 MacOS ve iOS sadece belli donanımlara göre hazırlanıyor, bu nedenle uyum ve stabilite sorunu yaşamıyor. ancak Windows ve Androide bakarsanız milyonlarca farklı PC donanım kombinasyonuyla çalışabiliyor. eğen windows bilgisayarlarda olmasaydı herkes Linux kullanacaktı ve belki macOS de kullanılmayacaktı bile

@08 Eki 2012 14:51 evet yüzyılın yazılımcısı olarak muhteşem bir yorum yaptın sen nerden biliyorsun boyle bır durumun oldugunu geçin artık bunları windowsa bir kuruş vermemiş insanlar yerden yere vuruyorlar onu saçmalığın daniskası bu iki sistem hatta utanmadan "ios" yazmışsın bunu görmezden geliyorum ve windows bir yazılımcı tarafından birçok üreticinin yüzlerce modelinde kullanılan bir sistemdir doğal olarak stabilizasyonu zordur imkansızmıdır? Asla nitekim gün geçtikce daha stabil hale geliyor en açık örnek windows 7 gelelim taptıgın macintosha bir yazılımcının sadece kendi geliştirdiği tek marka 2 3 model bilgisayar üstünde çalışması için hazırladığı bir yazılım sizce hangisi daha stabil olabilir hangisinin kontrolü geliştirimesi testleri vs vs vs daha kolay olabilir biraz mantıkla yaklaşın bu işe takmışsınız bir at gözlüğü dümdüz bakıyorsunuz yorumladığınız şeyler milyar dolarlık şirketlerin ürünleri bunu bilerek yorum yapın sallamayın... bir mühendis olarak insanların araştırmadan incelemeden yorum yapması kanıma dokunuyor son söz: kıyaslamanın birinci şartı dengeleri eşitlemektir...

windows 8 sadece bilgisayarlar için değil ultrabook, Tablet, Telefon ve daha fazla cihazda kullanılabilecek gelmiş geçmiş en hızlı ve en stabil yazılım olacak. En önemliside bu cihazlar arasında muhteşem bir uyum olacak. yani windows 8'li bir pc, tablet ve telefonunuz olacak aynı anda. En önemli diğer artısıda mevcut windows vista ve 7 sürümlerinin olduğu pc'lerde rahatlıkla çalışabilmesi ve tablet, telefonlarda daha az donanımla üst düzey kullanım rahatlığı sunabilmesi... Kullanmadan yorum yapmayın derim.

metro style ın cok daha dinamik ve güzel bir arayüzü olduğu kanısındayım bu tür aksaklıklar giderilecektir windows 7 de ilk cıktığında birileri hala xp den yanaydı denemeden karar vermeyin derim microsoft aradaki teknoloji farkını kapatacaktır ama apple fiyatlarından asla taviz vermicektir bilesiniz..

skydrive uygulaması için dün yeni bir güncelleme geldi. demek ki çalışmalar sadece sözde kalmamış

Windows 8 = Yeni Vista, Windows 7 = Yeni Xp Özetle Windows 7, en az bir 10 yıl daha kullanılmaya devam edecektir. ______________________________________________________________________________________________________ windows 8'in diğerlerinden farkını göremiyecek kadar acemisin

İyi olur. Teşekkürler MS.

Nasıl bir mantıkla Windows 8'e yeni vista diyorsunuz anlamıyorum. Windows 8, Windows 7'ye oranla daha performanslı ve stabil çalışan bir işletim sistemi. Hiç bir benchmark testlerine bakmıyorsunuz anlamadım ki. Adamlar bir metro koydu yaygara çıkardınız. Tek değişen başlat düğmesinin yerine metro arayüzünün olması o kadar. Denemeden bir konuşmasanız ne güzel olur.

@08 Eki 2012 20:42 Denemedigimizi kim soyledi. Elimde bilmem kac ghz, bir suru cekirdekli , koca koca gb ram li makine varken %3 - %5 performans farkini nasil hissedecegim ki? Ama arabirim rezalet. Varsayilan olarak gelmesine kiziyor insanlar. Kurulumdan sonra tablet arayuzu mu yoksa klasik arayuz mu kullanmak istiyorsunuz diye bir soru sormak bu kadar mi zor? Aerosunda degilim, win7'de de win95 arabirimi kullaniyorum zaten. Her iki yilda bir bilgisayari bastan ogrenmek zorunda miyim ki? O aptal arabirimi kapatmak icin careler aramak zorunda miyim bir masaustu PC kullanicisi olarak.

@Deneyerek konustum bu ekran kartı sürücü olayını çözmelerse windows 7 kral olur

Açık ara en hızlı işletim sistemi geliyor. Bir de yorumlara bak

Valla kim ne derse desin ben dahil pek çok kişi Win8'i sevmedi... XP'yi saydamlığı yok diye sevmezdim... Vista ile gelen aero çok hoşuma gitmişti ama sömürgendi meret... Win7 mükemmeldi... win7'nin saydam pencerelerine bayılıyorum... Ve win 8 tam fiyasko oldu benim için... Gene matlaştı ortalık :((( Kardeşim bir taraflarınızı yırtmanıza gerek yok... Bana göre tek kriter şeffaflık :D Şu an ; ramazan bayramı arefelerinden beri mint 13 64bit KDE kullanıyorum :) Herşey pırıl pırıl valla... Ama hangi windows derseniz , pırıl pırıl olan Win 7 :)) ne yapayım karanlık win 8'i... xp bile daha şık bana göre win8'den... Tabletimde yok o nedenle metro ilede işim yok... Ve inşallah MS win8'den tam bir tokat yerde , vista faciasından bile beter olurda ; tüketici alışkanlıkları ile oynamaz bir daha... (başlat menüsü konusuna girmiyorum bile...) (sen ne anlarsın derseniz , ms-dos dahil olmak üzere hemen hemen tüm win sürümleri ve 40'a yakın linux dağıtımı kullanmış birinin yorumu diyelim ;) ) Umarım MS'den birileri okurda , Bill abi'ye iletir durumu... Son kullanıcı uyuz olmaya başladı diye :)

@Boracalin bill abin ok demeden microsoftan bir kurşun kalem bile dıları çıkmaz bu halen boyledir mutlaka fikri alınır zira hala şirketin en önemli makamı onundur yönetım kurulu başkanıdır bunu geçersek yorumunda bir işletim sistemi için olması gereken en onemli şeylerı atlamış görselliğe takılı kalmışsın buda normal kabul edilebilir insanların beklentileri çok farklıdır ama yaptığın yorumdan yeniliğe tamamiyle kapalı bir insanmışsın gibi hissettim bugün bazı firmalar kullanıcı alışkanlıkları değiştirmeseydi en basitinden notebooklar olmazdı tabletler olmazdı neden mi bu kullanıcılar masaüstüne alışmıştı neden değişsin ki değilmi? deneyimine saygı duyuyorum fakat teknoloji sabit kalmamalı sürekli gelişmelidir ve nitekim gelişiyorda ve bu gelişmenin belli başlı sonuçları olacaktır bunlardan biride arayüz değişmeleri kernel değişmeleri vs vs yani köklü değişikliklerdir bunlar olmasa önümüzdeki yıllarda hayal edilen teknolojilere erişilemez eğer kullanıcı alışkanlıkları değişmesin teknoloji bu hızla gelişmesin dersenizde uçan arabalar hologram televizyonlar veya iron man filmindeki gibi sağa sola fırlatarak kullanabileceğimiz sistemler gelişmeyecekler :)

@Boracalin öncelikle nerdem biliyosun sevilmediğini genl yorumlra bakıcak olursak genel olarak olumlu yani tutar.başlat konusunu dersende zaten win 7 kullanıpta başlat menüsü kullanan çok az kişi var şahsen senede 2 yada 3 kez belki kullanmışımdır başlatı onun için o bir sorun sevmiyenler genelde yeni şeyleri sevmeyen alışamayanlardır.hız olarak kullanım olarak gayet güzel ama saydamlık konusunda haklısın ona bende karşıyım windows 8 kullanan biri olarak

microsoft ilk defa gerçek anlamda basamak atladı. bu gerçekten sevindirici.

Windows 8'i kullanipta beğenmeyenler blgisayardan anlamayan kişilerdir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play