Microsoft, Windows 9 çalışmalarına başladı

Biz Windows 8'e yeni yeni alışırken, ortaya atılan bu Windows 9 iddiaları kafaları karıştırdı...

Microsoft, Windows 9 çalışmalarına başladı

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Micorosft'un Windows 9 üzerinde çalışmaya başladığı haberleri, önümüzdeki günlerde daha çok Windows 9 iddialarıyla karşılaşacağımızı gösteriyordu. Beklenen oldu ve Microsoft'un en yeni işletim sisteminin çıkış tarihine dair iddialar hızla yayılmaya başladı.

Geçmişte Windows sızıntılarıyla ilgili ün yapmış Win8China'ya göre, Kasım 2014 gibi yakın bir tarihte Windows 9 ile tanışabiliriz. Üstelik web sitesi, Windows 9 beta sürümünün bile tarihini belirlemiş durumda: Ocak 2014!

Elbette bu haberler şimdilik dedikodudan ibaret. Ancak Microsoft'un son zamanlardaki piyasaya sürüm takvimini değerlendirdiğimizde, söz konusu iddialar hiç de gerçek dışı gelmiyor. Tabii Windows 9'dan önce sırada Windows Blue var. Windows 8'in güncellemesi olacak işletim sistemi bu yıl içerisinde duyurulacak. Windows Blue'nun final sürümünün ise önümüzdeki yıl çıkması bekleniyor. Dolayısıyla bu tabloya baktığımızda, 2014'ün son takvim yapraklarından Windows 9'u koparmak mümkün görünüyor.

Peki Windows 9 ne gibi yenilikler sunacak? Şu aşamada net bir yorum yapmak mümkün değil ancak Win8China'ya göre yeni işletim sistemine dokunmatik ekran desteği dahil olacak. Micorosft'un Windows 8 ile başlattığı trend'den sonra bu pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Öte yandan siteye göre, işletim sisteminin mobil versiyonu da (Windows Phone 9?) çalışma aşamasında.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

windows olayı iyice Fifa serisi moduna çevirdi.. her sene bir Fifa oyunu çıkıyor ama oyunun temel prensibi aynı 22 tane herif bir topun peşinde koşuyor sadece grafik ve görsellik konusunda geliştirmeler var.. Windows 8'i daha millet tam çözemedi Win9'da ne yapmayı düşünüyorlar bu kadar kısa sürede..

hehe seri üretime geçti windows, yok şöle aldığımız vakit 5-10 yeni çıkmıcak bir sistem. Bune böle.

her sene işletim sistemi mi çıkar bu ne saçma iş. onu yükle lisans al driver sıkıntı ayrı bi dert. bu ne ya

@19 Mar 2013 15:15 Bundan sonraki Windows'da (Service Pack niteliğindeki Windows Blue değil) büyük ihtimal sürücü -driver- sıkıntısı olmayacak. Sürücü derdini tamamen çözeceklerdir. Mesela donanım sürücülerinin tek indirme yolu Windows Update üzerinden olacaktır vs.

daha 8 e yeni alışmışken 9 nerden çıktı abi illa en üst en üst diye diye kullanıcıya para harcatcaklar

4. millenium faciasına hazırlanın...

@grezimonk sen korkunç bir fanboysun. Microsoft ne yaparsa yapsın aynı şeyleri yazacaksın...

@grezimonk sende facia facia diyon bişey olduğu yok win8 kurdum win7 den hzılı olduğu gibi bide ekstra eğlence amaçlı metro var. eğer facia dediğin buysa devamını bekleriz...

microsoft vista gibi windows 8 den istediği başaramamış olsa gerek windows 9'a yöneldi. windows 7'de öyle olmamışmıydı. vista ile windows 7 çıkış tarihi birbirine yakındı. inşallah windows 9'da istenilen şeyleri ve en çok eksikliği hissedilen başlat menüsünü geri getirirler.

@poweralpha Malesef Windows 10'la da olamadı. Hatta daha beter oldu ...

windowsda telefonlar gibi oldu her sene yeni sürüm çıkar artık. 4-5 yılda bir çıksa yeni sürümü daha iyi olur.

windows kan kaybetttikçe para kazanmak için habire yeni sürüm çıkarma peşinde

Yorumlara hayran kaldım :) herkes Windows 9 kesin çıktı gibi konuşmuş :) daha en iyi ihtimalle bir buçuk senesi var ki bu sure az değil macos ve Linux sürümlerinin yılda bir yenlendiğine bkarsak (bazen yılda 2 ) çok normal.

@19 Mar 2013 18:38 Linux yazılımları bedava, MacOSX güncellemeleri ise SP1, SP2 gibi ancak yanında ek özellik de barındırıyor. Burada yeni bir işletim sisteminden bahsediyoruz Mac OSX 10'dan 11'e atlamak gibi bir şey.

windows 8 vista facisı artık bunu microsoft da kabul etmiş olacak heralde

Windows 7 kullanıyordum fakat demek için windows 8 kurmustum kurmamla beraber performans düşüklügü yaşadım. suan tekrar Windows 7 ye döndüm. Bence gelecek linux dagıtımlarının biraaz araştırma yaparsanız görürsünüz

bir iddia da benden Windows 10 haftaya çıkıyormuş boşuna Windows 9 u beklemeyin...

microsoft taki her sene yeni sürüm çıkarma mantığını saçma buluyorum. insanlar dünya kadar para verip yenisini alıyorlar ve daha alışamadan yüksek fiyatlarda bir yenisi daha çıkıyor. xp ile vista arasında 5-6 sene fark var. win 8 ile win9 arasında 1 sene

@Darknight96 Bunlar sadece idda.Gerçek olduğunu sanmıyorum amm gerçekse dediğiniz doğru.

@Darknight96 XP ile Vista arasında 5 sene olmasının nedeni, birinin NT 5.1 diğerinin NT 6.0 olması. Aynı durum Windows 7 ile Windows 9 arasında da olucak.

Windows 8 gibi başlat menüsü olmazsa kimse kullanmaz windows 9 da.

@19 Mar 2013 22:19 Sadece 2-3 gün windows 8 kullanın , alışmaya çalışın nasıl kullanılacağını öğrenin.Daha sonra windows 7 ye dönüp başlat menüsüne basın . Ne kadar saçma ve işlevsiz durduğuna inanamayacaksınız.

@23 Mar 2013 13:12 Sadece 1 gün windows 8 kullandım. Sonra orijinal sürüm sahip olduğum için windows 7'ye döndüm. Metroyu aradım. İlginç :)

Herkes kesin çıkacakmış gibi konuşuyor şaşırdım gerçekten. Şunu bilin windows 8 den sonra windows blue büyük bir yama yapılacak windows 9 un çıkmasına nerden baksan 2015 enerken herkesi Windows 8 e geçmeye teşvik ediyorlar

@19 Mar 2013 23:05 Kim söyledi gardaş. Seninki laf-ı güzaf. Konuş saen konuş. Hı hı.

Bırakın windows 8 i , windows7 ye bile geçmeyenler var daha, windows9 bu kdar erken gelmesi saçma

Bekle bi windows daha insanlar windows 8 e alisamadi

Windows Vista piyasada tutulmayınca yerini Windows 7 ile telafi ettiler yani Windows 7 Vista temelli bir işletim sistemidir aynı şekilde Windows 8 tutulmadığı için yerini Windows 9 ile telafi etmeye çalışacaklar.

@23 Mar 2013 10:53 Windows 8 gayet tutuldu. En azından benim gözlemim. Herkes çok sevdi.

@23 Mar 2013 10:53 Tutulmadığı Bile Yok, Gayet İyi Bir İşletim Sistemi.Bazılarının Hoşuna Gitmemiş Olabilir.Şunuda Unutmamak Lazım Windows 9 İle Aeronun Geleceği Falan Yok Modern Arayüzü Geliştirirler En Fazla Yeni Bir Çekirdek Sürümü Geliştirilir.Şu Anda Blue Beklemekte Yarar Var.Windows 8'i Babam Kardeşim Kullanabiliyor Bir Siz Mi Sevmdiniz...

@23 Mar 2013 20:06 çoğu kullanıcı hala widows 7 sürümünü satın alıyor açıkçası Windows 8 wista gibi akıbeti olacak tercihler windovs 7 den yana

@23 Mar 2013 10:53 Windows 7 Vista temelli bir işletim sistemi derseniz olayı bitirirsiniz zaten :) Görünüm benzerliği olması demek Vista temelli demek değil. Win 7 vista dan alt yapı olarak çok farklı.

başlat menusune bağlı herşey yoksa isterse win 11 çıksın win 7 devam

@24 Mar 2013 18:30 Windows 8 de başlatın olmayışını çok da büyütmeyin. Başta bende de kısa süreli bir şok yaşandı. ama sonradan yavaş yavaş windows a hakimiyetiniz artıyor. Kullanım daha keyifli hale geliyor. Metro arayüzündeki programlar görsel olarak çok şey vaat ediyorlar. Şu anda kaliteli programlar Windows Store da az sayıda. Ama içlerinde kalitelileri de var. Amazon un programı, MS Video, MS haritalar, Ms Posta , Ms haberler ve daha adını saymadığım bir çok program gerçektende iyi programlar. windows 8 i gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. herhangi bir hata ve ya sıkıntı yaşamadım. Çok memnunum.

arkadaşlar başlat menüsünü istiyorsanız pokki diye bir eklenti var kurun keyfinize bakın

@25 Mar 2013 17:55 neden MS alıştığımız masaüstünü bir opsiyon olarak sunmuyor, neden dosyalar metro arayüzünde açılıyor, bu kadar zor mu? Metro arayüzü insana sınırlarını kaybettiriyor

Win8 Tema olarak güzel ama Grafik oyun için pek uyumlu değil bence. İnşallah win9 daha güzel olur.

başlat menüsü olmasada olur ama şu metroyu istemiyorum gelir yakarım orayı ms:

başlat menüsü gereksiz. yıllardır kullanmıyorum. menü çubuğunu kullanamayanlar bilgisayar kullanmasın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir