Mikroişlemci mimarisinde büyük adım

ABD'de geliştirilen yeni mikroişlemciler, normalden çok daha düşük enerji ile çalışabiliyor.

Mikroişlemci mimarisinde büyük adım
Yeni mikroişlemci mimarisi, az enerjiyle çok iş yapabilecek.

ABD'deki Michigan Üniversitesi'nde geliştirilen yeni mikroişlemciler, bekleme modundayken 30.000, çalışırken ise normalden 10 kat daha az enerji harcıyor.

Yeni mikroişlemci mimarisi bekleme modunda sadece 30 picowatts harcıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse, basit bir kol saatinin pil ömrü bu işlemci sayesinde tam 200 yıla çıkıyor.

Geliştirilen yeni mikroişlemcinin kullanım alanları ise daha çok sensör tabanlı elektronik cihazlar olacak. Yani günlük hayat içinde hareketlerimizi algılayıp ona göre davranan elektronik cihazların yapımında yeni mikroişlemci mimarisi kullanılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bu işlemciyle varya insanlar evlerinde bile büyük deneyler yaparlar

Enteran bir durum. Demekki 1 watt sarfiyati olan bir işlemciyle karşılaştırılınca bu işlemci harcamayıp aksine üretecek. 1 watın 10 katı 10 watt buda demekki yeni işlemci 10 watt tasarruf edecek. Yukarıdaki yazının düzeltilmesi gerekir. İyi günler.

Beyler microislemci yani kucuk lojik giris cıkıslara sahip icinde ram gibi uniteleri barındıran uniteler (pic atmel gibi) yani bunların enerji sarfiyatı en fazla 500 mAh dolaylarında :) simdilik bizim islemcilere bi artısı yok ama benim icin iyi birsey demek bi kumanda bile 150 yıl bir adet pille calısabilecek demektir

1 watt yorumunu yapan arkadas sanırım hesaplarınızda yanıldınız...

1w/10=0,1 w olur...

Amerikada okuyorum. Bu tip bilgisayar donanımı araştırmalarında bulunduk üniversite öğrencileri olarak. Sonuç şu: Belki inanmayacaksınız ama bundan tam on yıl sonra bilgisayar donanımlarının hızı yaklaşık 50.000 kat artacak. Çok komik gelen bu haberden dolayı belki çok güleceksiniz ama araştırma sonuçları bunu gösteriyor. Yöntem ise şimdiki işlemcilerin çalışma prensibinden çok farklı. Şimdi şu soruyu soran olabilir herkes kendine: "Bu hıza çıkan bilgisayarları da biz alabilecek miyiz yoksa büyük şirketler için mi?" diye. Evet kişisel kullanım için olacak. Peki şuana kadar bir adım var mı? Evet var. Yeni işlemcilerin çalışma prensibinde hiçbir aksilik olmadı. Bilimadamlarının yapmış oldukları işlemcilerin "yeni çalışma prensibi" üzerindeki toğun çalışmalar neticesini verdi. ve yeni üretilen işlemciler şimdiki işlemcilerden yaklaşık 15.000 kat daha hızlı olduğu görüldü. Şuan için (7 aydır) işlemcilerde herhangi bir problem gözlenmedi. Buna bağlı sistem belleği ve anakart geliştirecekler. Yeni oluşturulan bilgisayar sisteminde ise harddisk olmayacak. Daha fazla bilgi vermeyi isterdim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir