Mısır Facebook'un ücretsiz hizmetini kapattı!

Facebook'un sunduğu bedava internet hizmeti, görünüşe göre herkesin hoşuna gitmiyor!

  • Onur Seven
Mısır Facebook'un ücretsiz hizmetini kapattı!

Geçtiğimiz hafta Hindistan'daki düzenleyiciler ülkede Facebook'un Free Basics isimli ücretsiz internet hizmetini sonlandırmıştı ve şimdi Mısır da aynı şeyi yapıyor. Associated Press, sosyal ağın iki ay önce Etisalat Mısır ile başlattığı programın bugün itibariyle kapatıldığını bildirdi.

AP aracılığıyla açıklama yapan Facebook, daha önce hiç internete bağlanmamış 1 milyon kişiyi internete bağlayan projenin artık Mısır'da kullanılamayacak olmasının kendileri için bir hayal kırıklığı olduğunu, durumun kısa süre içerisinde çözülmesini umduklarını söyledi.

Programın neden durdurulduğu konusunda ise henüz hiçbir bilgi yok. Ne Etisalat ne de Mısır'lı yetkililer konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmış değiller. Ancak çevrimiçi sağlık, eğitim ve ekonomi ile ilgili bilgilere ücretsiz erişim sunmasına rağmen Internet.org girişimi de eleştirilerden kendine düşen payı toplamış durumda.

Örneğin Hindistan'da, düzenleyiciler Free Basics programının belli taşıyıcılar, servisler ve web sitelerini kayırarak tarafsızlık şartlarını ihlal ettiğini savunuyorlar. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ise tüm bu eleştirilere katılmadığını, programın tarafsızlığa aykırı bir tarafının olmadığını her defasında dile getiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bu projeyi önerdiğimden beri sanırım 6-7 sene geçti ve sonunda gerçekleşti. Bu proje konusunda bazı ülkeler ayak sürüseler de bu proje önü kesilemeyecek bir projedir. Maliyetleri karşılayan her şirketin hizmet vermesine birgün heryerde izin verilecektir...

@cleverman kesinlikle katılıyorum.

Darısıda Türkiye'ye...

eniştem beni niye öptü anlamadım mantığıyla kapatıyorlar bu hizmetleri. kendilerine göre haklılar. batı gelişmekte olan bu ülkelerde kitlelere ücretsiz interneti neden vermek istiyor. bunun sebeplerini düşünmek lazım. hayrına deyip de komik duruma düşmeyelim.

Hayat amacı para olmuş birinin bedava hizmet vermesi gülünecek şey doğrusu bende kayırma yapılmış olacağına inanıyorum para veren düdüğü çalar hesabı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost