Mobile World Congress: İlk LTE cep geliyor

Mobil internet bir sonraki aşamaya geçiş yapmaya hazır: İlk 4G cebi kim, ne zaman tanıtacak?

  • Halil Mollaoğlu
Mobile World Congress: İlk LTE cep geliyor
LTE: Yeni veri turbosu geliyor.

Hızlı mobil veri aktarım hizmeti Long Term Evoluiton (LTE) kitle pazarına doğru adım atıyor: Barselona'da gerçekleşecek MWC etkinliğinde yeni teknolojiyi kullanan ilk cep telefonunun gösterilmesi bekleniyor.

LTE prototipi Japon şebeke operatörü NTT DoCoMo tarafından tanıtılacak. 4G olarak da tanımlanan şebeke standardı 100 Mbit/s gönderme hızına ulaşabilecek ve şimdiye kadarki UMTS ve HSPA standardının yerine geçecek.

NTT DoCoMo, Barselona'daki etkinlikte LTE cep telefonuyla HD çözünürlüğünde video aktarımı yapılışını gösterecek. Cihazda NTT, NEC, Fujitsu ve Panasonic'in beraber geliştirdiği bir yonga kullanılıyor. NTT önümüzdeki beş sene içerisinde LTE ağ yapılandırmasına toplam 2,4 ila 3,2 milyar Euro arasında yatırım yapacak.

LG ve Ericsson da durmuyor
LG'nin ilk LTE cep telefonlarının bu sene içerisinde piyasaya çıkması bekleniyor. Ericsson ise LTE cihazlarını temeli olacak olan M700 platformunu geliştirdi. Firma da 2010'da ilk LTE cep telefonlarını sunmayı planlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

vaybe Ericsson piyasaya geri donuyor...

adamlar 4 g ye geçmeye çalışıyorlar.biz ise daha türtelekomla düşük internetle balanıyoruz ve pahalı bir internet kullanıyoruz.

iyi hoş güzelde zaten 4G uyumlu telefon olan HTC MAX 4 şu an piyasada ( tabi Türkiye pazarında satılmıyor o ayrı ) ayrıca bir rus gsm operatör firması olan '' yota '' tarafından da aktif olarak kullanılmakta sanırsam ( yani 4G hizmeti olarak kullanılmakta ) sayın chip online editörü :) Saygılarımla,

bize gelmesi yani gelirde:) 4g nin z sürümü gelir :D gene birşey değişmez...

Ericsson piyasadan hiç ayrılmadıki :) SonyEricsson aslında sadece Ericsson tarafından üretiliyor... (algoritmaları) Bazı donanımlar sadece sony e ait

vaybe Ericsson piyasaya geri dönüyor...
--------------------------------------------------------

Ericsson piyasaya geri dönmüyor çünkü zaten var. (Dikkat sonyericsson demiyorum Ericsson diyorum!!!!) Bir çok kişi bilmez ama Ericsson dünyanın en büyük Gsm ağ altyapı tedarikçisidir. ( Gsm telefon demiyorum Gsm ağ altyapısı diyorum.) Yani örneğin Türkiye de Nokia, Samsung, Motorola, LG, Iphone v.s ne ile konuşursan konuş Bulunduğun noktadaki Gsm ağının çalışmasını Ericsson sağlıyor. Yanlış bilmiyorsam Türkcellin networkünün tamamı, Avea nın %70 i, vodofone un %30-35 i.

4g Türkiye'ye ne zaman geliyor?

Mevcut Türk Telekom'la 10 yıl sonra. Coming soon at 2020.

"NTT önümüzdeki beş sene içerisinde LTE ağ yapılandırmasına toplam 2,4 ila 3,2 milyar Euro arasında yatırım yapacak."

Biz yatırım parasına şirketin tamamını satarız.

Sen de yorum yaz