Modüler cep telefonu bu kez gerçekten yolda!

Parçalarını kendimiz seçip birleştirebileceğimiz cep, bu dev tarafından gerçeğe dönüştürülebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Modüler cep telefonu bu kez gerçekten yolda!

İstediğimiz bileşenlerden oluşan telefonlar toplamak hala hayal gibi, ancak Motorola'nın yeni projesi "Project Ara" bunu gerçeğe dönüştürebilir.

Project Ara takımından Paul Eremenko, Motorola Blog'da yaptığı açıklamada bir "iç iskeletten" ve modüllerden bahsediyor. "İskelet, tüm modülleri bir arada tutan yapısal bir çerçeve. Modül, bir uygulama işlemcisinden yeni bir ekrana veya klavyeye, bir pilden bir oksimetreye her şey olabilir - hatta henüz aklınıza gelmeyen bir şey bile olabilir."

Benzer fikir, geçtiğimiz ay sizlerle paylaştığımız PhoneBloks konsepti tarafından da ortaya atılmıştı. Ancak bu konseptin sahibi Dave Hakkens, Motorola'nın aksine onu hayata geçirecek herhangi bir fikre sahip değildi.

Eremenko, Motorola'nın Ara projesi üzerinde bir seneden uzun bir süredir çalıştığını ve Hakkens ile beraber çalıştıklarını,  Motorola'nın teknik işlerle ilgilendiğini, Hakkens'in proje için çevre oluşturduğunu söylüyor.

Motorola, önümüzdeki aylarda geliştiricileri kendi modüllerini oluşturmak üzere Ara platformuna davet etmeye başlayacak. Geliştirici kitinin kış aylarında ortaya çıkması bekleniyor. Çalışan ilk modüler cebin ne zaman ortaya çıkacağı ise henüz belli değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Ben bunu 4gün önce maxicepte okudum

@31 Eki 2013 12:07 Aferin sana..

Bu proje tutar ;) Bilge Baykuş

Telefon, tablet, konsol ve fotoğraf makinaları hepsinde görmek istiyoruz bu özelliği :)

onun yerine upgrade seçeneği olan cihazlar piyasaya cıksa ?

vavvv telefon toplama kulağa hoş geliyor

Peynir ekmek gibi gidecek düşünülenin aksine modüleri yapanlar Motorola dahil çok para kazanacak Motorola apple dan bile daha değerli olacak ahanda yazdım buraya

işte bu olması gereken birşey ama once tabletlerde denense dahada ıyı olur gelısmesı acısından

Bu sistem çok yol kat etmesi ve üzerinde çok iyi düşünülmesi gereken bir para tuzağı...

Cep telefonlarında en çok sıkıntı oluşturan Üç ana madde çözüme kavuşma im kanı bulabilir 1dahili hafıza 2 internet hızı 3 pil tüketimi bu uç madde üzerinde kullanılan modüller geliştirilmeli mesela internette ışık ısı rüzgar etkileri incelenebilir internette bu maddelerin internet hızını etkilediğine inanıyorum pil konusunda pek fazla bir fikrin yok ama şarz konusunda iletkelikte kullanılan maddenin en iletken maddeden ve elektrigin en hızlı geçiş yaptığı maddenin kullanılması olabilir

Sen de yorum yaz